Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moja se v pátek po obědě připojila ke skupině. Šarvátky ustála se ctí

  14:00aktualizováno  14:00
V pátek po poledni, tedy ještě dříve, než se plánovalo, chovatelé v Cabárcenu spojili Moju s domácí skupinou goril. Objevily se menší šarvátky, na zuby však nedošlo.

Oproti všem očekáváním napadala Moju zvláště Chelewa. Přitom během "oťukávání" se jevila jako typ, který bude Moje pomáhat, hlavní nebezpečí se zdálo hrozit hlavně od Nadii (viz předchozí článek o chování goril během druhého dne).

Cabárceno

Park Cabárceno leží na severu Španělska a vznikl asi před 20 lety. Moje zoologickou zahradu v Cabárcenu vybral jako nový domov koordinátor evropského záchovného programu pro chov goril nížinných. Podle chovatelů je park velmi příhodný díky klimatickým podmínkám i velikosti výběhu.

"Ani jedna ze samic nepoužila zuby, došlo jen na pár bouchnutí," říká mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová. Útoky byly podle ní většinou jen naznačené. Zatím se zdá situace klidnější, než když se sžívala s pražskou skupinou Bikira. Více však přinesou až příští dny.

Niky nezklamal, Moju bránil důsledně. Moja byla opatrná, ale sebejistá – mezi šarvátkami klidně hledala potravu.

Po dvaceti minutách byl v pavilonu klid.

Nyní gorily odpočívají každá v jiném koutě, Moja se ale stále prochází po pavilonu a sbírá dobroty. "Nejeví žádné známky stresu. Všichni ošetřovatelé včetně našeho Martina Vojáčka jsou nadšeni," raduje se mluvčí zoo.

"Jsem spokojený s nad očekávání klidným spojováním. Moja se chovala sebevědomě a přirozeně. Niky se zachoval jako správný gentleman," potvrzuje Vojáček.

To tvrdí i místní veterinář Santiago. "Situace vypadá moc dobře, i když na nějaké závěry je samozřejmě ještě brzy. Uvidíme zítra a v dalších dnech. Ale tak, jak to probíhá dnes, je to velmi dobré."

Na Facebooku pražské zoo samozřejmě bdí Mojin fanklub – to znamená, že se tam dočtete obvyklé reakce jako: Však ona se nedá, Jsi naše jednička a další. Asi jako když dal Jaromír Jágr letos v NHL první gól.

Před pokusem o sloučení se skupinou uspořádal park tiskovou konferenci, při které českou celebritu představil španělským novinářům. Moja se stane se svojí sebejistotou a rozhledem podle španělských chovatelů i ve svém novém bydlišti stejnou hvězdou jako byla i u nás.

Situaci stále sledujeme a postupně budeme přinášet další detaily.

Autor:Nejčtenější

Kde už mrzlo, hřiby nesbírejte, i když ještě rostou, varuje mykoložka

Na hřiby stále ještě můžete v lese narazit. Pokud už ale teploty klesají - i...

Houbaři mají stále důvod vyrazit do lesa s košíkem v ruce, protože už začaly růst zimní druhy. Leckde ještě rostou i...

Skončilo první kolo velké fotografické soutěže o nejkrásnějšího pejska

Gustav

Čtyřtýdenní soutěž dospěla k prvnímu vyhlášení výsledků, kdy spolu zápolí vždy automatem náhodně vybrané dvojice psů....Čeští modeláři zaperlili. Z mistrovství světa přivezli desítky medailí

Jeden z exponátů na Scale Modelword 2017 v britském Telfordu

Akce Scale Modelword 2017 v britském Telfordu je největší modelářská show na světě a mezi odborníky se považuje za...

Berlínský řízek není prasárna, říká Pohlreich a míchá hořčici s křenem

Zdeněk Pohlreich vysvětluje, jak vám pikantní hořčice pomůže v případě...

Křupavý řízeček vonící po másle, s pikantním ocáskem dvou druhů hořčice a křenu. Kombinace, která zní podezřele, přesto...

Dnes je Světový den toalet. Nejzdravější je vyměšování v podřepu

Muzeum historických nočníků a toalet na pražské Výtoni

Podle Světové zdravotnické organizace nemá k toaletě stále přístup více než 2,4 miliardy lidí. Letošním tématem...Další z rubriky

VIDEO: Gorilí batole Ajabu je pěkný mamánek, drsné matce navzdory

Vzácný okamžik: šestnáctiměsíční gorilí batole Ajabu v náruči u samice Kamby.

Shinda má jako největší drsňačka v pražské gorilí skupině pozici vůdčí samice, která dokonce zastupuje Richarda, pokud...

VIDEO: Zahradničení, nebo zahrad ničení? Gorilí bratři v akci

Gorilí výrostci z Prahy jako samozvaní zahradníci

Na první pohled vzorní bráškové. Ale pozor, Nuru a Kiburi se umí dát i na zahradničení. Respektive spíše na „zahrad...

VIDEO: Gorilí matky slouží jako trampolína pro batole i výrostky

Malí goriláci si dělají z mámy trampolínu.

Skákat plnou vahou těla na své matky, v tom jsou roční Ajabu i téměř pětiletý Nuru opravdoví přeborníci. Nuru se...Najdete na iDNES.cz