Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nastávající matka Moja slaví narozeniny a užívá si španělskou zimu

aktualizováno 
Mladičké samici Moje, prvnímu mláděti gorily nížinné odchované v České republice, se ve španělském Carbárcenu daří dobře. Ve čtvrtek 13. prosince slaví osmé narozeniny a pomalu se připravuje na svoje první mateřství. Rodit by měla v březnu.

Z Moji vyrostla nádherná gorila, své osmé narozeniny slaví ve Španělsku v očekávání prvního potomka. | foto: Sergio Marcos

Podle španělských chovatelů Moju nepřipravily o její sympatickou veselost a pozitivní přístup k životu ani hormonální změny spojené s březostí (více zde).

"Moja oslaví osmé narozeniny v dobré náladě, je znát, že jí španělská zima vyhovuje," zprostředkoval aktuální informace o Moje ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Moja podle jeho slov jednou divoce dovádí, podruhé zase klidně odpočívá, přesto lze na mladé gorile pozorovat určité zklidňování.

Moja se připravuje na mateřské povinnosti

Moja ve venkovním výběhu

Moja ve venkovním výběhu Parque de la naturaleza de Cabarceno. Březost jí svědčí, svoji veselost si podle chovatelů stále zachovává.

"Moje už začíná růst břicho a celkově na ní březost začíná být znát. Podle zpráv z Cabárcena je to ale stále ta veselá gorila, která před rokem do tamní zoo přišla," dodává Bobek. Je skvělé, že Moja také nadále udržuje dobré vztahy s celou skupinou, kterou tvoří jednatřicetiletá Nadia, šestiletá Chelewa a dvaadvacetiletý samec Niky. Právě on je otcem očekávaného mláděte.

Dá se předpokládat, že z Moji bude výborná máma, ze své původní rodiny v pražské zoo má pro to skvělou průpravu. Podívejte se na archivní video, jak se v roce 2010 v Praze starala o svého malého brášku Kiburiho: 

Pro Moju jsou osmé narozeniny už druhými, které ve Španělsku oslaví. Do zoo v Cabárcenu odjela na konci listopadu 2011 (reportáž z cesty do Španělska zde). Zapojení do skupiny přes počáteční šarvátky zvládla na výbornou (čtěte zde), stejně jako přelomový rok života v novém domově, který byl pro ni plný změn.

Na klidné seznamování se skupinou vedenou samcem Nikym navázaly později námluvy i první páření se samcem Nikym (více zde). Počátkem podzimu konečně mohla španělská zoo oznámit, že Moja čeká své první mládě. Chovatelsky cenný potomek by se měl narodit zhruba za tři až čtyři měsíce. 

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz