Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z gorilky Moji je žárlivá teta. Má další šanci odkoukat péči o mládě

aktualizováno 
Ve španělském přírodním parku Cabárceno, kam na podzim odcestovala gorilka Moja z pražské zoo, se narodilo první mládě. Šťastnou matkou je Mojina kamarádka Chelewa, která si dávala s porodem načas, chovatelé byli ve střehu už zhruba měsíc. Dostála tak svému jménu, které ve svahilštině znamená něco jako Zpoždění.

Chelewa s mládětem | foto: Teresa Cobo

Posledním dnem březosti bylo pro Chelewu nakonec úterý 24. dubna. Celý den byla velmi unavená a málo jedla. Na noc odešla do ložnic v zázemí, i když normálně spává s ostatními členy skupiny přímo v pavilonu. Protože chovatelé věděli, že porod je na spadnutí, často Chelewu kontrolovali.

Mládě je s nějvětší pravděpodobností samička

Fotogalerie z Cabárcena

Při půlnoční kontrole už měla Chelewa mládě u sebe a chovatelé přivolali veterináře, který matku i mládě zkontroloval. Chelewa si po porodu věděla rady se vším důležitým: správně překousla pupeční šňůru, sežrala placentu a mládě očistila. Zpočátku nebylo úplně jasné, zda mládě dobře pije. Po pár dnech se ukázalo, že je vše v naprostém pořádku a Chelewa se o mládě skvěle stará.

Skoro s jistotou už se dá navíc říci, že první cabárcenské mládě je samička. A chovatelé v parku jsou z mláděte nadšeni. "Jsme na tento úspěch velmi hrdí," potvrdila  zooložka Beatriz Gallegová. "Nejen že to dokazuje, že samec Niky je plodný, čemuž mnozí nevěřili. Především je to ohromný přínos pro Evropský záchovný program, protože Niky přináší novou krevní linii z volné přírody a jeho potomci tak nesmírně obohatí evropský chov."

Zajímavé jsou reakce skupiny na novou situaci. Otec mláděte, samec Niky, si pravděpodobně ještě vůbec neuvědomil, co se stalo. Nejstarší samice Nadia se na novorozeně přišla několikrát podívat, ale nijak Chelewu nerušila. Je zkušená a moudrá, ví, že Chelewa potřebuje klid.

Moju narození mláděte nejprve vyvedlo z míry

"Samička Moja, která přišla z Prahy loni na podzim, projevila k Chelewě a jejímu mláděti jistou žárlivost," napsal několik hodin po porodu kantabrijský deník El Diario Montaňés. Moja na Chelewu často dorážela, házela na ni dřevitou vlnu a provokovala ji ke hrám tak, jak byla zvyklá. Novopečenou matku to stresovalo, naštěstí se později situace zcela uklidnila.

Moja (vpravo) s Chelewou ve venkovním výběhu ve španělském Cabárcenu

Moja (vpravo) s Chelewou ve venkovním výběhu ve španělském Cabárcenu

Moja v houpačce se svojí mladší březí kamarádkou, samičkou Chelewou.

Moja v houpačce se svojí mladší březí kamarádkou, samičkou Chelewou.

Moja spí Chelewě na těhotenském bříšku,

Moja spí Chelewě na těhotenském bříšku (před čtyřmi měsíci).

Moja je od svého příchodu nejaktivnější člen celé rodiny. Dělá řadu věcí, které by ostatní vůbec nenapadly, a využívá celý prostor, který mají k dispozici. Přestože je o rok starší než Chelewa, její chování je mnohem blíž mláděcímu, a to je pro cabárcenskou skupinu moc dobře.

"Myslím, že skupina se díky Mojině příchodu velmi zlepšila," řekla Beatriz. "Chelewa získala kamarádku, se kterou si mohla hrát. A obě společně provokují Nikyho, aby byl aktivnější, chodil ven a více se hýbal. Dnes je samozřejmě situace jiná, ale až si všichni zvyknou na nového člena rodiny, Moja bude Chelewě velkou oporou. A do budoucna to pro ni bude vynikající zkušenost."

Moja má šanci, že také bude máma, Niky už ji páří (více info najdete ZDE). 

Mládě se má k světu, jeho mladičká matka se stará vzorně

Prvních 48 hodin po narození může být pro gorilí novorozeně kritických, a chovatelé si zpočátku nebyli jisti, jestli mládě vůbec pije. Matku i mládě trvale sledovali, ale museli počkat až do druhého dne, než mohli s úlevou říci, že je vše v pořádku. Od středy už Chelewa mládě kojí pravidelně a často.

Mladičká Chelewa je sama dítětem "nezletilých" rodičů

Chelewa rodila na samém prahu dospělosti, sama se narodila teprve v roce 2005. Napodobila tak svoji matku Wimu, která rodila jako šestiletá. Právě s matkou Wimou přicestovala Chelewa do Cabárcena v březnu 2010 ze ZOO v Basileji. Wima náhle uhynula na podzim téhož roku na hydatidózu, chronické onemocnění způsobené parazitem, získaným za pobytu v Basileji. Ve Španělsku se totiž tento parazit vůbec nevyskytuje.

Způsob, jakým byla Chelewa počata, není běžný. Její otec, tehdy sedmiletý samec Viatu, obešel hierarchii, podle níž měl právo se pářit pouze sedmnáctiletý Kisoro, dominantní samec ve skupině. Viatu vyspěl předčasně, protože ani u samců není páření před dovršením dvanácti let obvyklé. Na otcovství Viatua se přišlo až díky genetickému testu, když už byly Chelewě dva roky.

Díky pečlivému sledování se chovatelům podařilo rozeznat i pohlaví mláděte.  Chelewa si totiž na okamžik položila novorozeně na klín, a odhalila tak, že novorozeně je samička. Takže zatímco u Moji museli chovatelé v Praze čekat více než rok, než zjistili s definitivní platností, že Moja je samice, v Cabárcenu už vědí, že budou brzy vybírat jméno pro holčičku.

Niky, Mojin partner

Niky, stříbrohřbetý samec z Vabárcena

Nadia nemá ráda změny, takže se často tváří nasupeně.

Samice Nadia by mohla s mládětem pomáhat

Otec Chelewina mláděte, šestadvacetiletý Niky, pochází z volné přírody a přes to, že byl obětí ilegálního obchodu se zvířaty a své první roky života prožil mezi lidmi, má velmi vyrovnanou povahu. Geneticky je Niky díky svému původu nesmírně cenný, v Praze proto byli nesmírně rádi, když koordinátor chovu goril rozhodl o přidělení Moji právě do jeho skupiny. Více v článku Gorilka Moja odchází z domova, ve Španělsku na ni čeká nová rodina.

Narození mláděte Chelewy potvrzuje, že spojení Moji a Nikyho bude mít pro Evropský záchovný program velký význam. Ve skupině je kromě Moji ještě dvaatřicetiletá Nadia, která se v mládí starala o Nikyho. Sice se drží v ústraní, ale je tu velká šance, že bude Chelewě s mládětem pomáhat.

Autoři: ,Nejčtenější

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...Prořezejte stromy, pomozte trvalkám, zasejte kořenovou zeleninu a špenát

Hluboký řez u starších keřů se provádí brzy zjara, 30 až 40 cm nad zemí.

Pohled na zahradu po končící zimě může být neveselý. Největší motivací s tím něco udělat jsou hřejivé jarní sluneční...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Automatické okno svépomocí. Crowdfunding nepomohl, oni to přesto nevzdali

Mechanismus, který automaticky otevírá a zavírá okno

Před třemi lety jsme představili nápad českých vývojářů pokoušejících se vybrat peníze na rozjezd výroby prvku pro...

Další z rubriky

Gorilák Richard se neohroženě vydává na venkovní pastvu s celou rodinou

Když už gorily nedostávají čerstvé olistěné větve (jen mražené), je Richard...

Stříbrohřbetý, majestátní. Milující otec. Neoblomný strážce své rodiny, ovšem opatrný v případě čehokoliv neznámého. To...

Téměř dospělý gorilí samec Kiburi umí řádit i být něžný. Prostě puberťák

Kiburi má plné hrsti výhonků sotva vyrostlé trávy, kterou gorily mají velmi...

Sedmiletý dospívající gorilí samec Kiburi je čím dál větší a silnější, takže zkouší, co si může dovolit. Rád ostatní...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz