Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z gorilky Moji je žárlivá teta. Má další šanci odkoukat péči o mládě

aktualizováno 
Ve španělském přírodním parku Cabárceno, kam na podzim odcestovala gorilka Moja z pražské zoo, se narodilo první mládě. Šťastnou matkou je Mojina kamarádka Chelewa, která si dávala s porodem načas, chovatelé byli ve střehu už zhruba měsíc. Dostála tak svému jménu, které ve svahilštině znamená něco jako Zpoždění.

Chelewa s mládětem | foto: Teresa Cobo

Posledním dnem březosti bylo pro Chelewu nakonec úterý 24. dubna. Celý den byla velmi unavená a málo jedla. Na noc odešla do ložnic v zázemí, i když normálně spává s ostatními členy skupiny přímo v pavilonu. Protože chovatelé věděli, že porod je na spadnutí, často Chelewu kontrolovali.

Mládě je s nějvětší pravděpodobností samička

Fotogalerie z Cabárcena

Při půlnoční kontrole už měla Chelewa mládě u sebe a chovatelé přivolali veterináře, který matku i mládě zkontroloval. Chelewa si po porodu věděla rady se vším důležitým: správně překousla pupeční šňůru, sežrala placentu a mládě očistila. Zpočátku nebylo úplně jasné, zda mládě dobře pije. Po pár dnech se ukázalo, že je vše v naprostém pořádku a Chelewa se o mládě skvěle stará.

Skoro s jistotou už se dá navíc říci, že první cabárcenské mládě je samička. A chovatelé v parku jsou z mláděte nadšeni. "Jsme na tento úspěch velmi hrdí," potvrdila  zooložka Beatriz Gallegová. "Nejen že to dokazuje, že samec Niky je plodný, čemuž mnozí nevěřili. Především je to ohromný přínos pro Evropský záchovný program, protože Niky přináší novou krevní linii z volné přírody a jeho potomci tak nesmírně obohatí evropský chov."

Zajímavé jsou reakce skupiny na novou situaci. Otec mláděte, samec Niky, si pravděpodobně ještě vůbec neuvědomil, co se stalo. Nejstarší samice Nadia se na novorozeně přišla několikrát podívat, ale nijak Chelewu nerušila. Je zkušená a moudrá, ví, že Chelewa potřebuje klid.

Moju narození mláděte nejprve vyvedlo z míry

"Samička Moja, která přišla z Prahy loni na podzim, projevila k Chelewě a jejímu mláděti jistou žárlivost," napsal několik hodin po porodu kantabrijský deník El Diario Montaňés. Moja na Chelewu často dorážela, házela na ni dřevitou vlnu a provokovala ji ke hrám tak, jak byla zvyklá. Novopečenou matku to stresovalo, naštěstí se později situace zcela uklidnila.

Moja (vpravo) s Chelewou ve venkovním výběhu ve španělském Cabárcenu

Moja (vpravo) s Chelewou ve venkovním výběhu ve španělském Cabárcenu

Moja v houpačce se svojí mladší březí kamarádkou, samičkou Chelewou.

Moja v houpačce se svojí mladší březí kamarádkou, samičkou Chelewou.

Moja spí Chelewě na těhotenském bříšku,

Moja spí Chelewě na těhotenském bříšku (před čtyřmi měsíci).

Moja je od svého příchodu nejaktivnější člen celé rodiny. Dělá řadu věcí, které by ostatní vůbec nenapadly, a využívá celý prostor, který mají k dispozici. Přestože je o rok starší než Chelewa, její chování je mnohem blíž mláděcímu, a to je pro cabárcenskou skupinu moc dobře.

"Myslím, že skupina se díky Mojině příchodu velmi zlepšila," řekla Beatriz. "Chelewa získala kamarádku, se kterou si mohla hrát. A obě společně provokují Nikyho, aby byl aktivnější, chodil ven a více se hýbal. Dnes je samozřejmě situace jiná, ale až si všichni zvyknou na nového člena rodiny, Moja bude Chelewě velkou oporou. A do budoucna to pro ni bude vynikající zkušenost."

Moja má šanci, že také bude máma, Niky už ji páří (více info najdete ZDE). 

Mládě se má k světu, jeho mladičká matka se stará vzorně

Prvních 48 hodin po narození může být pro gorilí novorozeně kritických, a chovatelé si zpočátku nebyli jisti, jestli mládě vůbec pije. Matku i mládě trvale sledovali, ale museli počkat až do druhého dne, než mohli s úlevou říci, že je vše v pořádku. Od středy už Chelewa mládě kojí pravidelně a často.

Mladičká Chelewa je sama dítětem "nezletilých" rodičů

Chelewa rodila na samém prahu dospělosti, sama se narodila teprve v roce 2005. Napodobila tak svoji matku Wimu, která rodila jako šestiletá. Právě s matkou Wimou přicestovala Chelewa do Cabárcena v březnu 2010 ze ZOO v Basileji. Wima náhle uhynula na podzim téhož roku na hydatidózu, chronické onemocnění způsobené parazitem, získaným za pobytu v Basileji. Ve Španělsku se totiž tento parazit vůbec nevyskytuje.

Způsob, jakým byla Chelewa počata, není běžný. Její otec, tehdy sedmiletý samec Viatu, obešel hierarchii, podle níž měl právo se pářit pouze sedmnáctiletý Kisoro, dominantní samec ve skupině. Viatu vyspěl předčasně, protože ani u samců není páření před dovršením dvanácti let obvyklé. Na otcovství Viatua se přišlo až díky genetickému testu, když už byly Chelewě dva roky.

Díky pečlivému sledování se chovatelům podařilo rozeznat i pohlaví mláděte.  Chelewa si totiž na okamžik položila novorozeně na klín, a odhalila tak, že novorozeně je samička. Takže zatímco u Moji museli chovatelé v Praze čekat více než rok, než zjistili s definitivní platností, že Moja je samice, v Cabárcenu už vědí, že budou brzy vybírat jméno pro holčičku.

Niky, Mojin partner

Niky, stříbrohřbetý samec z Vabárcena

Nadia nemá ráda změny, takže se často tváří nasupeně.

Samice Nadia by mohla s mládětem pomáhat

Otec Chelewina mláděte, šestadvacetiletý Niky, pochází z volné přírody a přes to, že byl obětí ilegálního obchodu se zvířaty a své první roky života prožil mezi lidmi, má velmi vyrovnanou povahu. Geneticky je Niky díky svému původu nesmírně cenný, v Praze proto byli nesmírně rádi, když koordinátor chovu goril rozhodl o přidělení Moji právě do jeho skupiny. Více v článku Gorilka Moja odchází z domova, ve Španělsku na ni čeká nová rodina.

Narození mláděte Chelewy potvrzuje, že spojení Moji a Nikyho bude mít pro Evropský záchovný program velký význam. Ve skupině je kromě Moji ještě dvaatřicetiletá Nadia, která se v mládí starala o Nikyho. Sice se drží v ústraní, ale je tu velká šance, že bude Chelewě s mládětem pomáhat.

Autoři: ,Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

VIDEO: Gorila Kamba se zotavuje po operaci, celá rodina ji hlídá

Příprava Kamby na vyšetření v anestezii, po kterém následovala náročná...

Nejstarší z goril pražské zoo podstoupila v neděli gynekologickou operaci poté, co ji uprostřed minulého týdne začaly...

Najdete na iDNES.cz