Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moja vystřelila z bedny jako blesk, samec Niky už ji miluje

  1:19
Cabárceno (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Gorilí slečna Moja absolvovala úterní cestu z Prahy do Španělska naprosto v pohodě. Po vypuštění z přepravní bedny se rychle zorientovala v přepouštěcí místnosti a ihned začala přes sklo okukovat budoucí rodinu.
Moja se šňůrou pamlsků

Moja se šňůrou pamlsků | foto: Tereza Šindelářová

V Cabárcenu to funguje tak, že nový člen gorilí rodiny bydlí během karantény v sousední místnosti, oddělené pouze sklem. Ve spodní části přepážky je navíc pruh oddělující prostor mřížemi, takže budoucí spolubydlící mají i možnost přímého kontaktu. Mohou se nejen očichávat, ale i dotýkat a předávat si kousky větviček, škádlit se navzájem a přetahovat se o potravu.

Fotogalerie z Mojiny cesty

"Přispívá to urychlení kontaktu mezi stávajícími členy skupiny a nováčkem," vysvětluje kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl. A dodává: "Pro stávající skupinu goril je to naprostá bomba - jsou to sociální tvorové, zvědavost je naprosto pochopitelná."

Zvědavost se projevovala od prvního okamžiku: stávající členové cabárcenské skupiny si sedli k oknu a soustředěně pozorovali Moju. A to jak třicetiletá samice Nadia, tak hlavně samec Niky, kterému je pětadvacet let. Hlavní chovatelka z Cabárcenu Lucia neskrývá nadšení. "Já ho znám dokonale, podívejte, jak se na ni dívá, je už do ní evidentně zamilovaný," jásá.

Moja se začala velmi brzy kontaktovat se stávajícími členy skupiny.

Stejně tak si úžasné okamžiky užívají i členové pražské výpravy. Jen ředitel trojské zoo Miroslav Bobek se tváří střízlivě. "Zdá se, že začlenění Moji do skupiny by mohlo proběhnout v pořádku. Ale pořád nevíme, zda se povede, aby Moja s Nikym i zabřezla. To se pořád ještě rovná zázraku a neuvěřím, dokud se to nestane," mírní prvotní nadšení.

Ráno cesta začala komplikacemi

Celá akce převozu začala komplikacemi. Vystresovanou Moju totiž nemohli uspat. Vytrhávala si z těla šipky s anestezií. "Navíc to bylo poprvé, co jsme Moju uspávali. Mohli jsme se řídit jen tělesnou váhou, neměli jsme žádná jiná vodítka," vysvětloval veterinář Roman Vodička, který byl odhodlaný v zájmu Mojina zdraví případné další marné pokusy o uspání ukončit. 

Moja měla občerstvení jako první

S postupující dobou se navíc zkracovala časová rezerva mezi uspáním - nutným pro vyšetření Moji a přendání do transportní bedny - a převozem na letiště. Ale i tento zádrhel se nakonec podařilo zvládnout a Moja v pořádku dorazila na letiště. (Další informace o úterním přesunu najdete ZDE.) 

Pražská výprava odstartovala až před třetí hodinou odpoledne letounem ATR-42 společnosti České aerolinie. Dvě třetiny nákladů - ve výši 491 tisíc - uhradilo hlavní město Praha, zbytek pokryje Zoo Praha z vlastních zdrojů. Na tiskové konferenci před odletem ředitel pražské zoo Miroslav Bobek znovu uvedl, jak je městu za zajištění šetrného leteckého převozu Moji vděčný.

Během vlastní cesty letadlem bylo symbolické, že občerstvení dostal nejdříve VIP pasažér. Chovatelé měli nachystanou bednu ovoce a zeleniny, které Moja miluje nejvíc: banány, hrozny, sušené švestky, nakrájenou cuketu.

Prostor připravený pro transportní bednu s Mojou: bylo nutné odmontovat
Aby se bedna s Mojou vešla do letadla, musel letištní personál odmontovat...

Aby se bedna s Mojou vešla do letadla, musel letištní personál odmontovat přepážku mezi nákladním prostorem a cestujícími. Piloti museli do své kabiny se zataženým břichem.

"Nachystali jsme jí výběr pamlsků, které dostává obvykle jen za odměnu. To abychom ji dobře naladili a odškodnili ji za nepohodlí v přepravní bedně," vysvětloval ošetřovatel Martin Vojáček, který by s Mojou měl ve španělské zoo zůstat jako "pojistka" zhruba týden.

Zpočátku však Moja byla mírně apatická, jako by se nemohla probrat ze šoku, že místo toho, aby trávila čas se svou rodinou, má být zavřená v tmavé krabici. Posádku letadla však najednou překvapilo bušení do stěny boxu. Vypadalo to, že se objevil nějaký problém, ale kdo si všiml rozzářeného obličeje kurátora savců Pavla Brandla, viděl, že to byly plané starosti.

"Už jsem měl o ni starost. Ale to, že se vzteká, je velmi příznivé znamení. Radši mám živé a aktivní zvíře, třeba navztekané, než gorilu, která se odevzdaně stočí v koutě do klubíčka," usmíval se.

Napínavé vypuštění

Po vykládce z letadla se Moja opět uklidnila a následovala cesta do parku v Cabárcenu. A vykládka z nákladního auta.

Místní chovatelé nijak neotáleli, přepravní bedna hned zamířila přímo k přepouštěcímu pavilonu. Upevnit box pásy, odjistit mříž. Pavel Brandl nemohl vydržet na místě, aby se alespoň špehýrkou krátce nepodíval do boxu. "Je to dobré, hýbe se, kroutí hlavou," pochvaloval si.

Nakládání Moji na letišti v Cabárcenun a nákladní vůz zahrady

Nejnapínavější okamžik: jak se Moja zachová po otevření boxu?

Jenže teď napětí stoupalo na maximální mez. Jak se Moja zachová, až se jí otevřou dveře do nového domova? A jak se bude chovat uvnitř? Místní ošetřovatel pomalu vytahuje mříž - a než se přítomní stačili vzpamatovat, byla Moja z bedny venku. Tak rychle, že skoro nestačil zareagovat ani televizní štáb.

A následoval úprk dovnitř. V pavilonu určeném pro návštěvníky sice není možné nahlédnout přímo do přepouštěcí místnosti, ale skrz sklo je vidět okno do Mojiny karantény. A netrvalo dlouho a Moja zkouší nové houpačky, zkoumá nové prostředí a zájem místní skupiny. A za chvíli je tu i pokus o kontakt, kdy si Moja s místními podává přes mříže větvičky. "Povídají si gorilí řečí, kdoví, co si říkají," těší se na nové úkoly místní chovatelka Lucia.

Co bude dál

Teoreticky trvá sedm dní, než budou hotové veterinární výsledky. V kladném případě se pak může zoo v Cabárcenu odvážit pustit Moju k ostatním gorilám."Je ale možné, že se tento interval zkrátí v případě evidentně dobré interakce Moji s domácí skupinou. Možná v tomto případě uznají naši certifikaci pro chov goril a fakt, že se u nás nevyskytly choroby, které by mohly místním gorilám ublížit," vysvětluje Miroslav Bobek.

Každopádně je v tomto okamžiku vše na dobré cestě. Převoz Moja ustála ve zdraví a pohodě a k ruce místním chovatelům bude ošetřovatel z pražské zahrady, který ji dobře zná - pro případ jakéhokoliv zádrhelu.

O dalším vývoji situace budeme průběžně informovat.

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství psího čichu. Není o tolik lepší než lidský, jak si myslíme, říká kynolog

13. dubna 2024

Premium „I služební psi se jednou stanou pouhými společníky, protože jejich čich nahradí v dohledné...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...