Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moja vystřelila z bedny jako blesk, samec Niky už ji miluje

  1:19aktualizováno  1:19
Cabárceno (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Gorilí slečna Moja absolvovala úterní cestu z Prahy do Španělska naprosto v pohodě. Po vypuštění z přepravní bedny se rychle zorientovala v přepouštěcí místnosti a ihned začala přes sklo okukovat budoucí rodinu.

Moja se šňůrou pamlsků | foto: Tereza Šindelářová

V Cabárcenu to funguje tak, že nový člen gorilí rodiny bydlí během karantény v sousední místnosti, oddělené pouze sklem. Ve spodní části přepážky je navíc pruh oddělující prostor mřížemi, takže budoucí spolubydlící mají i možnost přímého kontaktu. Mohou se nejen očichávat, ale i dotýkat a předávat si kousky větviček, škádlit se navzájem a přetahovat se o potravu.

Fotogalerie z Mojiny cesty

"Přispívá to urychlení kontaktu mezi stávajícími členy skupiny a nováčkem," vysvětluje kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl. A dodává: "Pro stávající skupinu goril je to naprostá bomba - jsou to sociální tvorové, zvědavost je naprosto pochopitelná."

Zvědavost se projevovala od prvního okamžiku: stávající členové cabárcenské skupiny si sedli k oknu a soustředěně pozorovali Moju. A to jak třicetiletá samice Nadia, tak hlavně samec Niky, kterému je pětadvacet let. Hlavní chovatelka z Cabárcenu Lucia neskrývá nadšení. "Já ho znám dokonale, podívejte, jak se na ni dívá, je už do ní evidentně zamilovaný," jásá.

Moja se začala velmi brzy kontaktovat se stávajícími členy skupiny.

Moja se začala velmi brzy kontaktovat se stávajícími členy skupiny.

Stejně tak si úžasné okamžiky užívají i členové pražské výpravy. Jen ředitel trojské zoo Miroslav Bobek se tváří střízlivě. "Zdá se, že začlenění Moji do skupiny by mohlo proběhnout v pořádku. Ale pořád nevíme, zda se povede, aby Moja s Nikym i zabřezla. To se pořád ještě rovná zázraku a neuvěřím, dokud se to nestane," mírní prvotní nadšení.

Ráno cesta začala komplikacemi

Celá akce převozu začala komplikacemi. Vystresovanou Moju totiž nemohli uspat. Vytrhávala si z těla šipky s anestezií. "Navíc to bylo poprvé, co jsme Moju uspávali. Mohli jsme se řídit jen tělesnou váhou, neměli jsme žádná jiná vodítka," vysvětloval veterinář Roman Vodička, který byl odhodlaný v zájmu Mojina zdraví případné další marné pokusy o uspání ukončit. 

Moja měla občerstvení jako první

S postupující dobou se navíc zkracovala časová rezerva mezi uspáním - nutným pro vyšetření Moji a přendání do transportní bedny - a převozem na letiště. Ale i tento zádrhel se nakonec podařilo zvládnout a Moja v pořádku dorazila na letiště. (Další informace o úterním přesunu najdete ZDE.) 

Pražská výprava odstartovala až před třetí hodinou odpoledne letounem ATR-42 společnosti České aerolinie. Dvě třetiny nákladů - ve výši 491 tisíc - uhradilo hlavní město Praha, zbytek pokryje Zoo Praha z vlastních zdrojů. Na tiskové konferenci před odletem ředitel pražské zoo Miroslav Bobek znovu uvedl, jak je městu za zajištění šetrného leteckého převozu Moji vděčný.

Během vlastní cesty letadlem bylo symbolické, že občerstvení dostal nejdříve VIP pasažér. Chovatelé měli nachystanou bednu ovoce a zeleniny, které Moja miluje nejvíc: banány, hrozny, sušené švestky, nakrájenou cuketu.

Prostor připravený pro transportní bednu s Mojou: bylo nutné odmontovat
Aby se bedna s Mojou vešla do letadla, musel letištní personál odmontovat...

Aby se bedna s Mojou vešla do letadla, musel letištní personál odmontovat přepážku mezi nákladním prostorem a cestujícími. Piloti museli do své kabiny se zataženým břichem.

"Nachystali jsme jí výběr pamlsků, které dostává obvykle jen za odměnu. To abychom ji dobře naladili a odškodnili ji za nepohodlí v přepravní bedně," vysvětloval ošetřovatel Martin Vojáček, který by s Mojou měl ve španělské zoo zůstat jako "pojistka" zhruba týden.

Zpočátku však Moja byla mírně apatická, jako by se nemohla probrat ze šoku, že místo toho, aby trávila čas se svou rodinou, má být zavřená v tmavé krabici. Posádku letadla však najednou překvapilo bušení do stěny boxu. Vypadalo to, že se objevil nějaký problém, ale kdo si všiml rozzářeného obličeje kurátora savců Pavla Brandla, viděl, že to byly plané starosti.

"Už jsem měl o ni starost. Ale to, že se vzteká, je velmi příznivé znamení. Radši mám živé a aktivní zvíře, třeba navztekané, než gorilu, která se odevzdaně stočí v koutě do klubíčka," usmíval se.

Napínavé vypuštění

Po vykládce z letadla se Moja opět uklidnila a následovala cesta do parku v Cabárcenu. A vykládka z nákladního auta.

Místní chovatelé nijak neotáleli, přepravní bedna hned zamířila přímo k přepouštěcímu pavilonu. Upevnit box pásy, odjistit mříž. Pavel Brandl nemohl vydržet na místě, aby se alespoň špehýrkou krátce nepodíval do boxu. "Je to dobré, hýbe se, kroutí hlavou," pochvaloval si.

Nakládání Moji na letišti v Cabárcenu na nákladní vůz zahrady

Nakládání Moji na letišti v Cabárcenun a nákladní vůz zahrady

Nejnapínavější okamžik: jak se Moja zachová po otevření boxu?

Nejnapínavější okamžik: jak se Moja zachová po otevření boxu?

Jenže teď napětí stoupalo na maximální mez. Jak se Moja zachová, až se jí otevřou dveře do nového domova? A jak se bude chovat uvnitř? Místní ošetřovatel pomalu vytahuje mříž - a než se přítomní stačili vzpamatovat, byla Moja z bedny venku. Tak rychle, že skoro nestačil zareagovat ani televizní štáb.

A následoval úprk dovnitř. V pavilonu určeném pro návštěvníky sice není možné nahlédnout přímo do přepouštěcí místnosti, ale skrz sklo je vidět okno do Mojiny karantény. A netrvalo dlouho a Moja zkouší nové houpačky, zkoumá nové prostředí a zájem místní skupiny. A za chvíli je tu i pokus o kontakt, kdy si Moja s místními podává přes mříže větvičky. "Povídají si gorilí řečí, kdoví, co si říkají," těší se na nové úkoly místní chovatelka Lucia.

Co bude dál

Teoreticky trvá sedm dní, než budou hotové veterinární výsledky. V kladném případě se pak může zoo v Cabárcenu odvážit pustit Moju k ostatním gorilám."Je ale možné, že se tento interval zkrátí v případě evidentně dobré interakce Moji s domácí skupinou. Možná v tomto případě uznají naši certifikaci pro chov goril a fakt, že se u nás nevyskytly choroby, které by mohly místním gorilám ublížit," vysvětluje Miroslav Bobek.

Každopádně je v tomto okamžiku vše na dobré cestě. Převoz Moja ustála ve zdraví a pohodě a k ruce místním chovatelům bude ošetřovatel z pražské zahrady, který ji dobře zná - pro případ jakéhokoliv zádrhelu.

O dalším vývoji situace budeme průběžně informovat.

Autor:Nejčtenější

Císařským řezem vytáhl rybář z mrtvého žraloka téměř stovku mláďat

Císařským řezem vytáhl rybář téměř 100 mláďat z mrtvého žraloka

Během pouhých devíti minut dostal rybář Mathew Orlov na australském pobřeží z břicha mrtvé žraločí matky téměř stovku...

Pohlreich okoukal, jak si Španělé umí užít pečenou zeleninu na talíři

Naneste na opečené tortily grilovanou zeleninovou směs.

Sbalil grily, nakoupil a vyrazil do Španělska. Za teplem, sluníčkem i mořem a jeho dary. Se štábem, který se s ním vrhl...Nezapomeňte pohnojit trávník, zesílí a nedá prostor pampeliškám

Na malé plochy si vystačíte s ručním rozmetačem.

Kdo se pokouší udržet svůj trávník bez plevelů, neměl by ho na jaře opomenout pohnojit. Po zimě zesílí a až začnou...

Hasiče volali k mývalovi otupělému marihuanou. Stačilo nechat ho vyspat

Mýval se dostal k zásobám konopí a přehnal to s konzumací. Stačilo nechat ho...

Zoufalá majitelka mývala v americkém státě Indiana se uprostřed noci obrátila na hasiče, protože její zvíře bylo pod...

Britskou královnu podle médií zasáhla smrt milovaného psa

Na této oficiální fotografii vydané Buckinghamským palácem k jejím 90....

Britskou královnu Alžbětu II. hluboce zasáhla smrt posledního z jejích milovaných psů, píše britský tisk. Pes plemene...

Další z rubriky

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

VIDEO: Gorilí matky slouží jako trampolína pro batole i výrostky

Malí goriláci si dělají z mámy trampolínu.

Skákat plnou vahou těla na své matky, v tom jsou roční Ajabu i téměř pětiletý Nuru opravdoví přeborníci. Nuru se...

Najdete na iDNES.cz