V autoservisu mechanik nahrubo utáhne šrouby rázovým utahovákem a pak přesně...

V autoservisu mechanik nahrubo utáhne šrouby rázovým utahovákem a pak přesně dotáhne momentovým klíčem. | foto: Profimedia.cz

Kdo si doma mění kola sám, měl by investovat do momentového klíče

  • 64
Zdánlivě je to zbytečný výdaj, ale neúměrným utahováním litých kol si je můžete zničit. Stejně tak, když někdo dá za špičkové kolo desetitisíce, je škoda, když strhne závit jen proto, že neměl v ruce dost citu. Proto je dobré mít po ruce momentový klíč.

„Čím je věc cennější, tím je důležitější o ni lépe pečovat. Jsou místa, kde je také z hlediska bezpečnosti důležité spoje utahovat určitou silou. Například i u zahradních strojů je přesně předepsáno, jakým momentem má být utažený nůž,“ připomíná Martin Knop ze společnosti Stanley Black&Decker. Jde o to, že pokud by se šroub uvolnil, mohl by nůž někoho zranit.

Asi nejklasičtějším případem, kde se utahuje na momenty, je automobilový průmysl. Například u hlav válců nebo při montáži kol.

V několika rozsazích podle použití

Standardní momentové klíče se vyrábějí v několika rozsazích hodnot. Nejmenší čtvrtcoulové mívají rozsah například od 5 do 25 Nm, tříosminové 10 – 50 Nm, půlcoul má rozsah 10 – 100 Nm a tak se to postupně zvyšuje. Je tedy jasné, že cyklista bude potřebovat jiný klíč než majitel osobního auta a jiný má řidič autobusu.

Točivý moment

Točivý moment vyjadřuje působení síly na bod vzdálený od osy otáčení. Fyzikálně jde o moment síly. Obvykle se udává v jednotkách Nm (newtonmetr). Točivý moment 1 Nm znamená, že hřídel působí na bod vzdálený jeden metr od osy silou 1 newton.

Zdroj: Wikipedia

Na momentový klíč se vztahuje norma ČSN EN ISO 6789 a při koupi by měl být opatřený certifikátem. Norma říká, že by klíč měl být schopen měřit s odchylkou ±4 % a certifikát stvrzuje, že ve zkušebně byl výrobek skutečně proměřený a dokládá skutečné hodnoty měření.

Každý momentový klíč by se měl jednou za rok překalibrovat. To je však v amatérských podmínkách, kde jej použijete párkrát za rok, nereálné, ale v automobilovém průmyslu se klíče kalibrují po každé směně.

Nejlevnější jsou mechanické

Nejjednodušší momentové klíče jsou mechanické, ale dají se koupit i takzvané prokluzové. V okamžiku, kdy dosáhnete nastavené síly, začne prokluzovat, a je tedy vhodný pro absolutní začátečníky.

Ve vyšší kvalitativní (i cenové) třídě jsou digitální momentové klíče. Ty mají výhodu v tom, že jak se blížíte ideálnímu dotažení, dostáváte světelnou a zvukovou signalizaci.

V současné praxi se navíc dotahuje kvůli zpřesnění tak, že se pomocí momentového klíče dotáhne na předepsanou hodnotu, ale výrobce k tomu ještě předepíše dotažení plus například 15 stupňů. Takže existují momentové klíče, které po dotažení můžete přepnout na úhlové dotahování, čímž s jedním nástrojem uděláte obě operace.

Mezi běžnou veřejností by měl mít doma momentový klíč přinejmenším ten, kdo si sám mění kola na autě. „Nejen kvůli bezpečnosti, ale dnes čím jsou ta auta dokonalejší, tím jsou citlivější na správné používání. Kdysi jsme to u škodovky stodvacítky neřešili, utáhli jsme to na krev a stačilo to. Dnes standardně pneuservisy utahují silou kolem 110 Nm,“ říká odborník.

Pokud někdo uvažuje o koupi momentového klíče pro tento účel, měl by si v příručce k autu najít tu správnou hodnotu. Ta se navíc liší u elektronového a plechového disku, jiné hodnoty bývají i u pojistné matice.

Ceny hobby momentových klíčů se pohybují kolem dvou, tří tisíc korun, pokud jde o značku. Když jej totiž použijete dvakrát ročně na výměnu kol, dvouletá záruka rychle uběhne a když se pak jako naschvál pokazí ráčna u neznačkového výrobku, můžete klíč rovnou vyhodit. Kdežto u značkového seženete náhradní díl.

Jak pracovat s momentovým klíčem

1. Momentový klíč musí být nasazen kolmo na spoj.

2. Při utahování je potřeba postupovat plynule.

3. Momentovým klíčem podle odborníka nikdy nepovolujeme, jen utahujeme.

4. Je dobré postavit se k práci tak, že jej přitahujete k sobě. „Nikdy netlačte od sebe. Klíč vám dá vědět o dosažení nastaveného momentu tím, že uslyšíte cvaknutí a zároveň se trošku zalomí. A když ho přitahujete k sobě, zareagujete přesněji, než kdybyste tlačili,“ vysvětluje Knop.

5. Při rychlém cukavém pohybu nikdy nedosáhnete přesnosti.

6. Vždy po skončení práce povolte klíč na minimální hodnotu, aby se neunavovala pružina v nástroji.