Loni si včelaři pochvalovali, nákazy včelstev se vyskytovaly minimálně.

Loni si včelaři pochvalovali, nákazy včelstev se vyskytovaly minimálně. | foto: Dětský domov Sedloňov

Mor včelího plodu likviduje včelstva ve středních Čechách

  • 27
Loni byl včelí mor zaznamenán u dvou chovatelů, letos jde již o desítky případů. Nákaza se šíří na Kutnohorsku, Kolínsku a Benešovsku, podezření na výskyt je i mezi včelaři na Kladensku.

"Už jsme začali dělat opatření, provádíme klinické vyšetřování včelstev, budou se odebírat ještě další vzorky a na základě pozitivních výsledků se bohužel budou muset včelstva likvidovat," říká ředitel krajské veterinární správy Zdeněk Císař.

Loni podle něj nákaza nebyla tak rozšířena jako letos, její výskyt byl zjištěn na Nymbursku. Při zdolávání nákazy muselo být utraceno a spáleno 17 včelstev. "Zasahovalo k nám i ochranné pásmo z kraje Vysočina," dodal Císař. Přesné údaje za první měsíce letošního roku zatím veterináři nemají k dispozici, případů ale rychle přibývá.

Mor včelího plodu je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Postupně může zdecimovat celé včelstvo. Spory moru přežívají v úlech a na pomůckách až několik desítek let. V Česku se mor nesmí v žádném případě léčit antibiotiky jako v některých zemích, ale včelstva v ohnisku nákazy se povinně likvidují. Nejčastěji se spálí spolu s úly.

Pro včelaře je nákaza i velkou finanční ztrátou, musí začít úplně od nuly. "Naštěstí u nás zatím celkově včelstev tolik neubývá jako ve světě. Běžně si to lidé tolik neuvědomují, ale hlídání stavu včelstev je velmi důležité. Bohužel jen lidé, kteří mají vztah k přírodě, si dokáží spojit včelu s úrodou. Pro ostatní jsou potraviny položkou na regále v obchodě," dodává Císař.

,