Motorová pila je báječná kamarádka. Ale umí dát i pořádně přes prsty

  • 9
Hledisko bezpečnosti motorové pily by mělo být alfou a omegou už při jejím nákupu. Už proto, že jde o nástroj tak jako tak potencionálně nebezpečný. Bez znalosti elementárních zásad bezpečného používání do ní ani nenalévejte palivo.

Raději si nejprve nechte poradit od čtyřnásobného mistra Evropy a vicemistra světa dřevorubeckého sportu Martina Komárka, který naprosté základy zacházení s motorovou pilou pro Hobby.cz zkušeně shrnul do instruktážního videa.

Jaké máte možnosti

Můžete šetřit a koupit tu nejlevnější pilu na trhu. U takového stroje ale bezpečnostní prvky snad ani nehledejte. A pravděpodobně pro něj budete stejně složitě hledat i servis.

Pokud si chcete vybrat spolehlivého pomocníka, navštivte raději specializovanou prodejnu s kvalitním servisem. Tam mívají k dispozici prostory, kde si vyhlédnutý model můžete pořádně osahat a vyzkoušet, jak vám padne do ruky. 

Dobrá motorová pila má celou řadu bezpečnostních prvků. Na ty se hlavně soustřeďte už při výběru pily. Kvalitní motorová pila už bezpečnostními prvky vybavena je. A při práci je oceníte. Patří k nim antivibrační systém, který eliminuje přenos vibrací stroje na vaše ruce. Řetězová brzda umí okamžitě zastavit běh řetězu při zpětném vrhu pily. Zachytávač řetězu zase bezpečně zachytí spadlý nebo přetržený řetěz tak, aby ze stroje nevylétl. A brzda řetězu (označovaná jako QuickStp Super) dokáže jako přídavný brzdový systém zastavit pilový řetěz v momentu, kdy z jakéhokoliv důvodu uvolníte zadní rukojeť.

Přiléhavý oděv a ochranné pomůcky

Přiléhavý oděv je při práci s motorovou pilou nezbytný. Martin Komárek navíc používá speciální návleky s neprořeznou vložkou.Při nákupu myslete i na sebe, ochranné pomůcky nejsou zbytečný luxus. Na pracovní plášť zapomeňte. Oblečení by mělo být přiléhavé, protože při práci nesmí překážet v pohybu. Pokud na sobě nešetříte, investujte do kalhot nebo návleků s neprořeznou vložkou. Ta řezací ústrojí pily při kontaktu s nohavicí okamžitě zastaví, pokud vám při práci ujede ruka.

Bez pevných a neklouzavých bot pilu ani neberte do ruky. Máte-li se opravdu rádi, pořiďte si speciální, opět s neprořeznou vložkou nebo kovovou špičkou. Můžete si díky nim zachránit prsty u nohou. Vaše ruce zase ocení antivibrační rukavice.

Ochranná přilba je k nezaplacení při prořezávání větví nebo jiné práci, kdy potřebujete ochranu proti větvím, odštěpkům či polenům padajícím shora. V přilbové soupravě obvykle bývá i ochranný štít, brýle a chrániče sluchu. Pracujete-li bez přilby, pak si chraňte přinejmenším oči a sluch.

A můžete začít rubat

"Než se pustíte do práce, zkontrolujte si funkčnost řetězové brzdy (pokud ji tedy vaše pila má), správné nasazení vodící lišty, napnutí pilového řetězu a uzavření palivových nádržek," radí Miroslav Kosička, šéftechnik firmy Andreas Stihl. "Do startování pily se pouštějte minimálně 3 metry od místa tankování a ujistěte se, že kolem vás neběhají třeba děti."

Motorovou pilu nikdy nestartujte z ruky, vždy zásadně na zemi, na pevném podkladu. "Pod pistolovou rukojeť si dejte nohu, levou rukou uchopte přední rukojeť, sytič dejte do polohy studený start a poloplyn. Pilu si zabrzděte, zapněte dekompresor pro snadnější start a můžete několikerým zatáhnutím nastartovat," předvádí názorně Martin Komárek. Ten má pilu samozřejmě vybavenou všemi možnými bezpečnostními prvky, takže v detailech záleží na konkrétním vybavení vaší pily.

Každý, kdo vezme do ruky motorovou pilu, by měl zásady bezpečnosti dodržovat. Ve vlastním zájmu.Při tzv. řezu zápichem nikdy nezačínejte řezat horní špičkou lišty. Jinak vám hrozí hodně nepříjemný zpětný vrh pily. Případně vám může pila ze řezu vyskakovat a zranit vás. "Vždy v takovém případě začínejte řezat spodní špičkou lišty. (Tedy tak, jak to předvádím na videu.) A při zaříznutí špičky do dřeva už můžete provádět řez rovně," upozorňuje – hlavně začátečníky – na možnost nebezpečné reakce pily při špatném zářezu Martin Komárek.

Pokud se vám pila začne při řezání zasekávat, mělo by pomoci přebroušení řetězu pilníkem. Ten držte kolmo na list pily, vůči řetězu by měl svírat úhel zhruba 30 až 35 stupňů. Několika tahy z jedné i druhé strany pak postupně naostřete všechny zuby, kroutivým pohybem přitom ještě můžete odstranit otřep. "Při broušení dbejte na to, aby byly obě strany naostřeny stejným tlakem na pilník i stejným počtem tahů," dodává ještě Martin. To abyste si nemysleli, že starost o pilu je sranda.

desatero pro BEzpečnou práci S PILOU:

- Nikdy nepracujte v uzavřeném prostoru, motorová pila produkuje jedovaté zplodiny.

- Při práci samozřejmě nekuřte, z palivového systému mohou unikat vznětlivé benzínové výpary.

- Nastartovanou pilu s běžícím řetězem nikdy nepřenášejte.

- Při řezání se lehce rozkročte a zaujměte pevný a bezpečný postoj. Pracujete-li ve svažitém nebo nerovném terénu, na kluzkém povrchu, na sněhu či ledu, buďte opatrní dvojnásob.

- Pilu držte při práci oběma rukama, palci obemkněte přední i zadní rukojeť, pila se vám lépe povede. Pravidlo pravé ruky na zadní rukojeti platí i pro leváky.

- Řežte maximálně do výšky svých ramen.

- Kulatinu si při řezání nepřidržujte nohou, ale používejte pomocné kozlíky pro řezání dřeva.

- Při řezu nesmí vodící lišta nikdy mířit na nohy či jinou část těla – při proříznutí by mohlo dojít k jejímu poranění. 

- Pracujte jen s ostrým řetězem, jinak zbytečně přetěžujete sebe i stroj.

- Na pile si sami provádějte jen běžnou údržbu. Po práci nezapomeňte pilu očistit včetně filtru, případně pilníkem přiostřete zuby pily. Opravy svěřte autorizovanému servisu.