Muchomůrka červená | foto: www.houbar.cz

Muchomůrka červená (Amanita Muscaria)

  • 1

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewS touto houbou je spojeno mnoho mýtů a magie. Jedna zajímavost, která vypadá jako mýtus (ale není), je její používání obyvateli ostrova Sami v Laponsku při shánění stád sobů. Sušenou Muchomůrku červenou tu rozhazují po pastvinách, aby sobi, kteří ji sní, byli ovladatelnější. Jedy, které muchomůrka obsahuje, působí na centrální nervovou soustavu a vyvolávají její otravu podobnou opilosti, projevující se halucinacemi a euforií. Jed zůstává v těle po několik měsíců, avšak příznaky otravy obvykle zmizí během dvanácti hodin, k úplnému uzdravení dochází za několik dní.

Klobouk je 8 – 20 cm široký, v mládí polokulovitý, ve stáří zploštělý, obvykle zářivě červený s bílými útržky celkové plachetky (tzv. bradavkami), za vlhka vybledávající až do žlutooranžové barvy. Bílý třeň je 8 – 12 cm dlouhý, vespod zduřelý. Lupeny jsou bílé nebo bělavé, vůně nevýrazná. Výtrusný prach je bílý.

Kde a kdy roste

Vyskytuje se ve velkých skupinách a ve všech stádiích růstu. Muchomůrka červená roste na mnoha místech od pozdního léta do pozdního podzimu.

Je jedovatá.