Muchomůrka citronová

Muchomůrka citronová | foto: www.houbar.cz

Muchomůrka citrónová (Amanita citrina)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewV mladším stádiu je možné si muchomůrku citrónovou splést třeba s některou pečárkou nebo taky s muchomůrkou zelenou. U lupenatých hub je velice důležité při sbírání vyjmout celý třeň ze země, aby bylo patrné, zda je na něm pochva či nikoli. Potom záměna za pečárku nehrozí. Je až s podivem, kolik lidí každoročně končí na nemocničním lůžku nebo v márnici po otravě muchomůrkou zelenou. U muchomůrky citrónové se vám tohle sice nestane, ale i tak tuto jedovatou houbu nechte být.

Klobouky jsou 4 - 8 cm široké, v mládí polokulovitě sklenuté, pak až rozložené, světle citrónově žlutě zbarvené, řídce pokryté bělavými strupy („bradavkami"), naspodu s bílými lupeny a bělavým, 5 - 12 cm dlouhým a 0,8 - 1,8 cm širokým třeném, který má dole polokulovitou hlízu a nahoře nese bělavý, plihý prsten; pach po syrových bramborách. Výtrusy jsou bezbarvé.

Kde a kdy roste

Muchomůrka citrónová roste velmi hojně od jara do podzimu (červen až listopad) v lesích jehličnatých a smíšených, méně též v lesích listnatých, zejména pod borovicemi a smrky.

Je slabě jedovatá. Způsobuje žaludeční a střevní potíže.