Houby teď nacházejí jen ti nejtrpělivější.

Houby teď nacházejí jen ti nejtrpělivější. | foto: Profimedia.cz

Houbám se stále něco nelíbí a nerostou. Mykologové netuší proč

  • 62
Houby stále nacházejí jen ti nejurputnější houbaři a vyloženě po jednotlivých kusech. Ačkoliv mykologové ještě nedávno slibovali, že houbařské žně začnou co nevidět, zatím jsou v nedohlednu. Proč v Česku letos roste jen málo hub, ale netuší. A může být i hůř.

"Důvody bych viděl ve vlivu počasí, které zřejmě v nějakém dlouhodobějším pohledu houbám tolik nevyhovuje," řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. "Neumím to vysvětlit. Radil jsem se s kolegy a ti říkají, že třeba bude hůř," dodal. 

V uplynulých týdnech se sice střídaly deštivé a teplejší dny, což růstu hub obvykle prospívá, houby však v českých lesích stále téměř nerostou. "Něco se jim v těch podmínkách, které je obklopují, stále nelíbí," míní Landa.

Šanci máte, ale pouze na jednotlivé kousky

Pozorní houbaři, kteří projdou víc lesů, přesto mají šanci, že najdou osamělé hřiby i řadu dalších druhů hub. Rady a tipy, jak houby hledat, najdete v článku Na houbách s mykologem. Kdo ví, jak hledat, ten domů vždycky něco přinese.

"Rostou i lišky a poměrně značné množství druhů holubinek, i když stejně jako u jiných hub jen po málo kusech," uvedl Landa. V lesích ale téměř nejsou bedly a objevuje se pouze málo žampionů.  

Zato rostou i muchomůrky růžovka a šedivka; houbaři by si však měli dát pozor na jejich jedovaté druhy. Roste zejména obvykle vzácná muchomůrka jarní i muchomůrka zelená, viz článek Smrtelně jedovatou bílou muchomůrku si snadno spletete se žampionem. Z dalších jedovatých druhů hub můžete najít také vláknice a závojenky.

Na rozdíl od minulých týdnů, kdy mykologové věštili brzký nástup hlavní houbařské sezony, jsou nyní již ve svých předpovědích střízlivější. "Mohly by taky nastat teplejší dny, a přesto by se to nezlepšilo. Houby jsou prostě nevyzpytatelné," uzavřel Landa.


Témata: Na houbách