Myslivec při lovu

Myslivec při lovu | foto: Profimedia.cz

Přibude postřelených ptáků i myslivců, varují myslivci před zákazem olova

  • 53
Část novely mysliveckého zákona, která myslivcům zakáže lovit vodní ptactvo olověnými broky, vstoupí v platnost s prvním dnem nového roku. Musí je vyměnit za ocelové. Za porušení zákazu bude hrozit pokuta až 30 tisíc korun.

Cílem opatření je snížit koncentraci těchto broků ve vodních nádržích a v jejich okolí, protože vodní ptáci mohou jedovaté olovo pojídat s potravou. Myslivci tedy budou muset používat náboje s ocelovými broky, což podle nich způsobí celou řadu problémů. Například může údajně vzrůst počet zraněných ptáků.

Myslivci se bojí smrtelných úrazů

Ocelové broky rychleji ztrácejí energii a nemají tedy takovou účinnost jako olověné. "Přibude postřelených ptáků, častěji budou trpět," uvedl Luděk Králíček z Českomoravské myslivecké jednoty.

I samotní myslivci si budou muset dávat větší pozor, protože ocelové broky se snáze než olověné odrážejí od stromů i vodní hladiny.

Náboji s mnohem tvrdšími ocelovými broky se navíc nedá střílet ze starších brokovnic. Myslivci by si měli nechat ověřit, zda je vůbec mohou ve svých zbraních používat. "Ze zkušeností z Evropy, třeba z Dánska, víme, že došlo k několika smrtelným úrazům a poškození zbraní právě při zavádění ocelových broků," varoval Králíček.

Čtvrtina myslivců prý musí investovat do nové zbraně

Nové zbraně, které se nyní prodávají, podle něho podmínky pro ocelové broky splňují. Většina myslivců má však zbraně dlouho. "Třeba já mám 100 let starou brokovnici a nemůžu si dovolit střílet těmito náboji, budu si muset pořídit novou zbraň," podotkl Králíček, podle kterého bude muset investovat do nové brokovnice asi čtvrtina myslivců.

Prodraží se jim prý i samotná střelba: zatímco náboj s olověnými broky přijde v průměru na pět až šest korun, s ocelovými broky je podle Králíčka asi o pětikorunu dražší.

Diskuse na webech poukazují na další údajně zápornou stránku ocelových broků. Pokud nějaký zůstane v mase servírovaném na talíři, může poškodit chrup konzumenta snáze než měkký olověný brok. Podle informací Českého úřadu pro kontrolu zbraní a střeliva nejsou broky ve skutečnosti ocelové, ale jsou z měkkého železa. Některé zahraniční zbrojovky používají k výrobě broků také vizmut a wolfram, v Česku se vyrábějí vedle ocelových rovněž zinkové.

Olověnými broky se dál budou moci střílet třeba bažanti. Zákaz olověných broků platí v tuzemských podmínkách hlavně pro kachny, které se mohou lovit od září do konce listopadu. Olověné broky budou v těchto případech spadat mezi zakázané způsoby lovu. Myslivcům, kteří by je navzdory tomu použili, bude hrozit pokuta až 30 tisíc korun nebo i zákaz činnosti.

Vyhlášený pražský puškař Josef Sedmera z největší specializované prodejny v republice na náměstí I. P. Pavlova novou situaci nevidí nijak dramaticky: "Zákaz použití olova se týká jen kachen, jinak se na způsobu lovu u nás nic nemění." A pokud si chce někdo pořizovat novou brokovnici jen kvůli kachnám? "Na ocel bych doporučil v podstatě jen rusandy, ty jsou vysloveně na železo, a střílet z nich klidně můžete broky i hřebíky," doporučuje znalec jednoznačně ruské zbraně. Taková kvalitní zbraň ráže 12 pak přijde zhruba na 14 tisíc korun.

Česká republika patří k posledním z evropských zemí, v nichž jsou olověné broky pro lov vodního ptactva ještě povoleny. Zákaz vychází z doporučení o používání netoxických broků na mokřadech, přijatého Stálým výborem Bernské konvence v roce 1991, a z Akčního plánu Dohody o ochraně africko-euroasijského stěhovavého vodního ptactva. Bernská konvence se týká ochrany evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť.