Kalina (Viburnum farreri).

Kalina (Viburnum farreri). | foto: Knihovnička ZAHRADA

Na barborky ještě není pozdě, třeba vrbová větvička vám vykvete už za 6 dní

  • 1
Pokud jste si na Barboru zapomněli uříznout třešňovou větvičku, ani teď ještě není pozdě. Je celá řada dalších, zajímavě kvetoucích dřevin, které vám při správné péči do Štědrého dne své květy stihnou odhalit.
Větvička se má odříznout ostrým nožem, aby mohla dobře pít, a měli byste jí poskytnout odraženou vodu a dostatek světla. Jinak není péče o barborku žádná věda, čtěte Nezapomeňte utrhnout barborku, vaše Vánoce rozkvetou.

Kolik dní potřebujete na vykvetení

Podobně jako třešeň lze přirychlovat i jiné peckoviny, včetně nádherných plnokvětých slivoní (např. Prunus glandulosa či P. triloba). Ale pozor, přestože je v našich bytech tepleji než v dávných venkovských světnicích, málokdy tyto snítky rozkvetou dříve než po 15 až 20 dnech. S jejich květy byste tedy mohli počítat až někdy na Nový rok.

Mandloň (Prunus triloba).Slivoň (Prunus glandulosa).

S jinými druhy dřevin to naopak můžete zkusit třeba i týden před Vánocemi. K nejoblíbenějším patří zlatice (nesprávně zlatý déšť) původem z předhůří Himálaje, a to v celé řadě kultivarů (F. intermedia). I v zahradě vyžadují tyto keře během prosince jen několik dní a nocí s teplotou do 2 stupňů Celsia, aby se v nich odbouraly veškeré látky, jež brání jejich narašení a rozkvětu. Proto po nařezání do vázy vykvetou často téměř okamžitě.

Zlatice (Forsythia suspensa).Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum).Bělozlatice (Abeliophyllum distichum).

Stejně dobře se rychlí i podobná korejská bělozlatice (Abeliophyllum distichum), která má ovšem květy bílé a o trochu menší. Bohužel je v našich zahradách je k vidění jen vzácně. Daleko častější je zimovzdorný jasmín (Jasminum nudiflorum), původem z Číny, jehož zlaté kvítky rovněž připomínají zlatici. Venku mnohdy kvete po celou zimu a jeho vánoční přirychlení je opět velice snadné.

Totéž platí o nádherné čínské kalině (Viburnum farreri), která tvoří leckdy již od října omamně vonná bílá květenství s růžovým přelivem. Velmi pohledný je její kříženec s kašmírskou V. grandiflorum, který zahradníci znají jako Viburnum bodnantense. Ovšem i další kaliny lze snadno použít v roli barborek. Patří k nim korejské Viburnum carlesii, dále V. burkwoodii a V. carlocephalum.

V roli barborek můžete zkusit také větvičky vilínu (rod Hamamelis), a to v celé škále barevných kultivarů. Keře ale nepřirůstají dvakrát dobře a citlivé bývají na častý a hluboký řez. Jen asi 10 dní vyžaduje do rozkvětu vilínům příbuzný středočínský lískovníček (Corylopsis veitchiana), podobně jako japonský C. spicata.

Dřín obecný (Corpus mas).Vilín (rod Hamamelis).

Z domácích dřevin je pak možné přirychlovat dřín obecný (Cornus mas), jehož velkoplodé kultivary se dnes vysazují do zahrad pro ovoce. Často rozkvete při pokojové teplotě už po 8 dnech.

Vrby vykvetou už za 6 až 10 dní

Bizarně rostoucí dračí vrba (Salix sachalinensis).Jako barborky lze vyzkoušet i vrbové větvičky, přestože platí spíše za symbol Velikonoc. Aby to nebyly jen obligátní kočičky, nařežte si do vázy třeba bizarně srůstající větévky japonské dračí vrby (Salix sachalinensis). Můžete se ale spolehnout, že jakákoliv vrba vám doma ve váze vykvete už za 6 až 10 dní.

Další aktuální tipy pro vaši zahradu najdete v prosincovém čísle časopisu Knihovnička ZAHRADA.