V Beskydech už hřiby rostou.

V Beskydech už hřiby rostou. | foto: Richard Kampf

Z Beskyd houbaři nosí koše hřibů a křemenáčů, nížiny si musejí počkat

  • 10
Už na konci minulého týdne nám napsal čtenář iDNES.cz ze slezské části Beskyd: „Už to začalo růst ve velkém“ a přiložil fotografie čerstvých úlovků. „Koš hřibů bez problému najdete,“ dodal ještě. S tím, že spoustu červivých hřibů v lese musel nechat.

Podle Jaroslava Landy z České mykologické společnosti spustily růst hub na horách silnější deště v uplynulém týdnu, v nížinách ale houbaři stále ještě moc nepochodí. Jak uvedl pro ČTK, situace by se mohla zlepšit koncem prázdnin. 

"Růst je podprůměrný ve srovnání s dlouhodobým sledováním jiných let, nicméně nadějné jsou vyšší polohy," potvrdil Landa s tím, že na horách už jsou oblasti, kde houby rostou hojně. Jmenoval Krušné hory, Vysočinu v okolí Žďáru nad Sázavou a Bystřici nad Pernštejnem a Vsetínsko, ale evidentně „už rostou“ i v Beskydech.

Jak rostou v Beskydech

Podle Richarda Kampfa, který nám fotografie svých úlovků poslal - především hřibů a křemenáčů, ale nechybí ani oblíbené lišky - v Beskydech momentálně prší skoro pořád. A protože je i teplo, jsou houby dost červivé. „S několika houbaři jsme se shodli na faktu, že dost červiví jsou i tvrdší hřiby jako kováři či křemenáči březoví. Červivost u praváků v letní vlně je poměrně tradiční, jen díky solidnímu růstu se dají najít a vybrat solidní kousky,“ konstatuje zkušený houbař.

Podle Landy by příznivé podmínky pro houbaře mohly na horách vydržet, protože teploty podle předpovědi nemají přesáhnout tropické teploty, což je pro houby příznivé. Zlepšení v nížinách bude záviset na tom, jestli zaprší.

Kde už houby rostou, mohou houbaři nacházet jak zmíněné hřiby a křemenáče, tak klouzky nebo muchomůrky růžovky a šedivky. Žampiony začaly růst už dříve, ale třeba s holubinkami se houbaři moc nesetkají. Z jedovatých hub Landa varuje  před muchomůrkami, čechratkou podvinutou nebo závojenkou vmáčklou.