Stačí nechat v kuchyni ležet rozkrojený citron a máte octomilky doma

Stačí nechat v kuchyni ležet rozkrojený citron a máte octomilky doma | foto: Profimedia.cz

Na octomilky platí jen čistota. Jinak se množí rychlostí světla

  • 15
Nenechávat v kuchyni nedojedené zbytky a pravidelně vynášet odpadky. To je recept pro boj s ovocnými muškami. Stačí, aby váš puberťák nechal v pokoji ležet třeba slupku od banánu a máte o dotěrné spolubydlící postaráno.

Octomilky musíte nejprve nalákat

Octomilka v letu, snímáno elektronovým mikroskopem "Octomilky jsou výborní letci na velkou vzdálenost, navíc s vynikajícím čichem," vysvětluje entomolog Petr Šípek zdánlivě nepochopitelně rychlý výskyt ovocných mušek.

Před společností octomilek vás tedy skutečně ochrání jen dokonalá čistota kuchyně a důsledné uklízení nedojedených zbytků. Stejně tak nemůžete na stole nechat ležet ani talíř s koláči, nedopitou sklenici vína nebo misku zralého ovoce. Vždycky může být některý kousek zralý natolik, že začne hnít. A hnijící ovoce, respektive cokoliv co kvasí, to je to správné lákadlo pro každou ovocnou mušku.

Že octomilky nakladou vajíčka do nahnilého ovoce vás trápit nemusí, stejně ho vyhodíte, ale třeba misku s nedojedeným ovocným pyré ukliďte do chladničky. Miniaturní vajíčka byste v něm ani nezaregistrovali.

Larvy octomilky v jablečném pyré Nejrůznější bakterie, kvasinky či spory plísní mohou octomilky z rozkládajícího se ovoce přenést i na jiné potraviny. Třeba na kousek dortu na stole nebo na otevřenou limonádu. Už proto nemají v našich kuchyních co dělat. "Nedá se ovšem říci, že by se octomilky řadily mezi zdravotně nebezpečný hmyz," uklidňuje entomolog.

Přebornice v rozmnožování

Octomilky nazývané též ovocnými, vinnými či banánovými muškami nebo prostě drozofilami, podle svého latinského názvu Drosophila elanogaster, mohou být zbarvené od světle žluté přes načervenale hnědou až po černou. Jsou velice malé, jen 2 až 4 mm dlouhé. Pokud se vám ale nastěhují do kuchyně, budete mít co dělat, abyste se jich zbavili.

Octomilky, bohužel pro nedůsledné hospodyňky, mají totiž neuvěřitelně silnou schopnost rychlé reprodukce. Samička naklade až 400 vajíček do hnijícího ovoce. Další octomilky se pak přímo u vás doma vylíhnou za 3 až 4 dny, v závislosti na teplotě.

Octomilka snášející vajíčka přímo do přezrálého ovoce Není divu, že se právě octomilky staly modelovými organismy pro výzkum. Málokterý živočich vyprodukuje během měsíce několik generací. "Octomilky úmyslně množí i chovatelé, jako nejdrobnější živé krmivo," dodal Šípek.

Vy je ovšem těžko budete chtít množit. Ani to, že sameček octomilky své vyvolené při námluvách zpívá, vám náladu nezlepší. Už proto, že lidským uchem nejsou jeho serenády slyšitelné.

Nejdůležitější je prevence

Octomilky k vám naláká hnijící ovoce, nedopitá lahev vína, sladké šťávy, špatně skladované potraviny i nevynesený koš. Dbejte proto o maximální čistotu v kuchyni. Na kuchyňské lince nenechávejte ležet nedojedené zbytky či nepřikryté koláče. Odpadkový koš se zbytky potravin se snažte co nejčastěji vynášet, ovoce a zeleninu důsledně skladujte v lednici. Už v obchodě si pečlivě prohlížejte, jaké potraviny si domů nesete, přezrálé ovoce je ideálním lákadlem.

Jak se jich zbavit, když už přilétly

Existuje celá řada zaručených návodů, které jsou zoufalí lidé ochotni vyzkoušet, aby se dotěrného hmyzu zbavili. Můžete například po kuchyni rozházet hřebíček, jeho vůně prý octomilky odpuzuje. Nebo na stůl postavte nedopitou lahev červeného vína a uvidíte, kolik se jich ve víně utopí. Osvědčila se i miska s octem.

Nic nezkazíte ani mucholapkou pověšenou u stropu, také by jich měla hodně pochytat. Pořiďte si k tomu ještě nějakou masožravou květinu, s chutí vám pomůže se octomilek zbavit.

Na mušky, které se rojí u květin, můžete použít babskou radu: do hlíny zapíchněte stroužek česneku, ten je zaručeně vyžene. Jen ho musíte jednou za čas vyměnit. Odborníci zase tvrdí, že stačí květiny nepřelévat a mušky zmizí samy.

Vlastní past si na octomilky vymyslela Jana Ježková z Prahy. "Stačí dát do misky to, co mají octomilky rády: kousek citronu nebo jablka, použitý čajový sáček, obzvláště přitažlivý je kousek hnijícího banánu. Potom mističku překryjte papírem, po obvodu připevněte gumičkou a do papíru udělejte dírky zhruba o průměru 1 mm. Na tuto past pak položte samolepící pásky Catch-berušky a můžete si být jisti, že večer budete mít celou pásku plnou octomilek," radí čtenářka Hobby.cz.

Lapače hmyzu se dají nalepit na rám okna i přímo na sklo. Používají se i ve sklenících Samolepící proužky (berušky) můžete také nalepit na slunné místo okenního rámu. Hmyz je k němu přitahován feromony, takže se přilepí a v pásku obsažené insekticidy ho zahubí. Balení "berušek" obsahuje šest proužků, jeden vydrží až 4 měsíce a stojí 80 Kč. Proužky obsahují lepidlo odolné proti UV záření, a tak je můžete snadno kdykoliv odlepit.

Do oken můžete také zabudovat sítě, musí ovšem být poměrně husté, jinak jimi drobné mušky prolezou. Větší množství octomilek v místnosti zkuste vysát vysavačem nebo před každým vaším odchodem z bytu místnost vystříkejte postřikem proti hmyzu. V kuchyni, obzvlášť poblíž jídla, ale chemii používejte jen velmi opatrně.

Účinnou, ale dražší, variantou je pořídit si elektrický lapač hmyzu. Pracuje bez chemických prostředků a hmyz k němu přitahuje speciální zářivka. Po přiblížení se hmyz dostane do vzduchového víru, který ho nasaje do zásobníku lapače. Lapač je velmi tichý, a tak vás nebude v místnosti rušit. Připravte si na něj ale 350-1500 Kč.