Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

aktualizováno 
Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10 tisíc veřejných míst, sadů, jednotlivých stromů, alejí podél cest, strání a lesů, kde rostou jahody, borůvky, ořechy, máta nebo třeba moruše a mirabelky, napsal týdeník 5plus2.

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i třešňobraní, marmeládové workshopy nebo také procházky po českých sadech. | foto: Na-ovoce.cz

Máte chuť na meruňkový koláč, třešňové či švestkové knedlíky nebo jen potřebujete metrák jablek na pálenku nebo mošt? Došly vám bylinky nebo se těšíte na příští jaro na medvědí česnek? Chodíte rádi do přírody? A co když vše ještě dostanete zadarmo? Pokud jste na krátký dotazník odpověděli kladně, navštivte web na-ovoce.cz. 

Fotogalerie

Interaktivní mapa je dílem tisíců dobrovolníků, kteří místa sběru dobře znají a prostě je zveřejnili. Jeden příklad za všechny, jenž přidal počátkem letošního července uživatel Pavel W.:„Jabloňová alej podél cesty, sem tam nějaká letitá švestka. Na místě je i příjemná studánka. Hukvaldy 4863, PSČ: 739 46.“

U místa je na mapě samozřejmě přesná poloha označena souřadnicemi. Web a mapu volně přístupných ovocných stromů vytvořila nezisková organizace Na ovoce, parta mladých lidí, kteří občas trhali ovoce ze stromů s nedobrým pocitem, komu asi patří.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Nebo se jim prostě nelíbí plýtvání. „Zarůstající sady a opuštěné stromy podél cest, jejichž nevyužitá úroda každoročně hnije pod stromy, nás vedly k vytvoření mapy volně rostoucích stromů, bylinek a keřů,“ vysvětluje Katka Kubánková, spoluzakladatelka iniciativy Na ovoce. 

Zaměřeno na celá města, jen v Praze je podle webu aktuálně přes 2 500 míst vhodných ke sběru ovoce a bylinek, v Brně a Ostravě přes 700 možností, 200 v okolí Hradce Králové. Uživatelé začali svá místa uveřejňovat nejdříve po Česku a Slovensku, dnes už není výjimkou najít na mapě stromy či sady po celé Evropě, ale i v Asii a Africe či Americe. Podobné mapy fungují v mnoha evropských státech, například na Slovensku je to web Fruitmap.sk.

Královnou sadů je Praha

Právě sady hlavního města milovníkům přírody a ovocných stromů učarovaly. „Praha během růstu začlenila do svého území mnoho okolních obcí včetně polí, luk a sadů. Zdejší plocha sadů se může blížit sto hektarům, tedy zhruba velikosti sto padesáti fotbalových hřišť,“ podotýká Kubánková. 

Nadšenci nevytvořili jen mapu, ale vydávají papírové karty s mapami vycházek, organizují prohlídky konkrétních sadů nebo třeba letos v červnu vyhlásili historicky první třešňobraní. „V ranních hodinách jsme rozbili tábor v Třešňovce v pražských Hrdlořezích, a dokud nás slunce hřálo, česali jsme, moštovali, vyráběli hřejivé polštářky z třešňových pecek a užívali si letního dne,“ vzpomínají na akci a už plánují další napřesrok. 

Jedna rada na závěr: kdo chce do mapy zapsat nějaký sad či strom, musí si nejdříve ověřit, zda nepatří soukromníkovi. To samé platí pro jistotu i pro všechny, kdo na sběr zdarma vyrazí.

Burčák je letos dříve, možná se změní zákon

Extrémně horké počasí přineslo brzkou úrodu některých druhů vinné révy. Oblíbený burčák je dříve, vinařům kvasil pod střechou už koncem července. Česká legislativa ho však dovoluje prodávat až od 1. srpna do 30. listopadu. Burčák musí být vyroben z tuzemských hroznů.

Pokud vykvasí réva zahraniční, nápoj nesmí nést název burčák, ale kvasící hroznový mošt. Ministerstvo zemědělství přemýšlí o změně zákona, aby se burčák mohl prodávat dříve. „Tento rok je výjimečný, obvykle jsou hrozny v tuto dobu ještě tvrdé,“ myslí si však Martin Půček ze Svazu vinařů.

Autor:

Nejčtenější

Neuklízejte od podlahy, prádlo nesušte doma. Při úklidu pozor na 15 chyb

Úklid těch nejexponovanějších míst, jako je kuchyně a koupelna, si nechte...

Je tu čas vánočního úklidu, na který se asi jen málokterá domácnost těší. Nepříjemná povinnost přinese na konci...

Jatýrka si lidi dají, ale na foie gras zapomeňte, radí šéfová v Beskydech

Restauraci s hotelem Rekovice najdete v beskydských kopcích nad Rožnovem pod...

Je libo minestrone, ossobuco nebo foie gras? Proč ne, ale ve venkovské restauraci uprostřed nádherných beskydských lesů...

VIDEO: Daní za roztomilost módních psích plemen je jejich utrpení

Annie. Statečná fenka francouzského buldočka, která po vyhřeznutí ploténky...

Černá jako uhel je fenka Annie s obrovskýma očima, placatým nosem a roztomilým pohledem typickým pro tolik žádané...

Pohlreich: Batáty prý vyhlazují vrásky. Měl bych je začít brát denně

Blesková polévka z batátů

Pohlreich miluje polévky, které považuje doslova za poklad. V dalším dílu Teď vaší Šéf! připravil k večeři bleskovou...

Plasty by nám měly jen sloužit. Bohužel je dnes pijeme, dýcháme i jíme

Ilustrační snímek

Zvykli jsme si pít z plastů i jíst z plastů. Ale situace se změnila. Teď plasty pijeme, dýcháme i jíme. Svět řeší, jak...

Další z rubriky

Pando umírá. Jeden z nejstarších organismů zabíjejí jelenci a člověk

Oblast Fishlake National Forest

Velká kolonie topolu osikovitého nazývané Pando v americkém Utahu je ve vážném ohrožení. Podle vědců je to důsledkem...

Oblečení pro zahradu a dílnu se mění. Využívá se i kosmických materiálů

Všichni jsou v práci, přesto mohou být pestře a módně odění.

Pracovní oblečení pro zahradu a dílnu se mění. Neuspokojují nás už obyčejné montérky. Baví nás nové barevné kombinace a...

KVÍZ: Umíte v kuchyni využít plané květy, pelyněk či kořen pampelišky?

Jakmile se venku něco zazelená, lze vyrazit s košíkem a nůžkami na bylinky. Jen...

S babím létem mnohde po osvěžujících deštících vyrazily čerstvé bylinky. A pokud bude ještě chvíli pokračovat letošní...

Najdete na iDNES.cz