Štika obecná (Esox lucius)

Štika obecná (Esox lucius) | foto: David Hrstka

Na štiku jděte lovem na přívlač. Oklamete ji umělou nástrahou

  • 4
Štiku rybáři vyhledávají pro její schopnost velmi ochotně útočit na umělé nástrahy. Proto je mezi vyznavači lovu na přívlač oblíbenou rybou. Seznámíme vás s tím, kdy jít na štiku a jakou nástrahu přitom použít.

V našem miniseriálu se věnujeme lovu dravých ryb. To proto, že v polovině června začala sezonu jejich lovu. V minulém díle jsme poradili, jak nejsnáze ulovit candáta. Ve druhé části si políčíme na štiku.

Kdy a kde lovit štiku

Po zimních měsících je štika vyhladovělá a se stoupající teplotou vody a výskytem drobných rybek se její dravost stupňuje. Červen je tedy ideální pro lov štiky na přívlač.

Oblíbené útočiště štiky

Při použití umělé nástrahy neobvyklých a zvýrazňujících barev v hejnu malých rybek se tato nástraha pro ni stává takřka neodolatelnou. V letních měsících lze očekávat záběry spíše brzy ráno nebo pozdě k večeru.

Příznivý vliv na množství záběrů štik v letních měsících má vyšší stav hladiny vody, pochmurné dny s mírným větrem a přeháňkami, doprovázené mírným ochlazením. Mezi nepříznivé vlivy patří velmi čistá voda, velká zakalená voda, vysoké teploty a slunečné počasí.

Typickými stanovišti, kde loví štika, jsou úseky řek a nádrží s dostatkem úkrytů, s kořeny, kmeny i ponořenými větvemi.

Jaké nástrahy použít

Pro vláčení lze doporučit umělé nástrahy, například třpytky všech známých druhů (rotační třpytky, plandavky...). Určitou nevýhodou těchto nástrah je, že ryby po letech, kdy je rybáři používají, na ně příliš nereagují, jsou takzvaně "okoukané". Úspěšnějšími nástrahami jsou woblery a gumové nástrahy.

Klasické "štičí woblery"

Co je důležité pro výběr woblera: velikost a tvar lopatky, až pak barevné zbarvení. Velká lopatka se používá pro woblery potápějící se do větších hloubek, naopak hladinové a mírně potápivé mají lopatky malé a s menším úhlem.

Při čisté vodě používejte spíše přirozené barvy, tedy imitace malé štiky, okouna, plotice. Při větší zkalené vodě je vhodné vybrat nápadnější barvy: oranžovou, červenou, světle zelenou.

Gumové nástrahy

Velmi oblíbené nástrahy pro lov štik jsou gumové. Jejich předností jsou hlavně cena, barevná pestrost nástrah a možnost výběru různých velikostí.

Smáčci na štiku

S gumovými nástrahami se snadno pochytávají úseky u dna, kdy háček směřujete nahoru a minimalizujete tak počet uvíznutí. Posledním hitem gumových nástrah jsou takzvaní smáčci, kteří dokáží neuvěřitelně napodobit pohyb rybičky.

Neobvyklé nástrahy

V rybářských obchodech i na internetu se setkáte s různými netypickými umělými nástrahami. Nicméně proč nezkusit třeba žlutého gumového raka, zelené sépie, akvarijní rybičky apod. Těmito nástrahami lze oklamat i ty největší kusy, jsou velmi realistické.

Gumová žába v akci a připravena na rybolov

Lov štiky na přívlač je šetrnější k uloveným rybám než klasický rybolov na živou rybičku. Pro rybáře je vzrušujícnější při pochytávání více úseků řek i nádrží, než sedět na jednom místě a čekat, až štika připluje za vámi. Při dodržení těchto rad a rybářského štěstí lze získat krásné úlovky štiky obecné.