Elektricky poháněná spirála | foto: Rems

Na ucpané odpady rozebráním sifonu, chemií, biologií i hrubou silou

  • 20
Neodtékající odpad může mít několik příčin. Na zarostlé stoupačky je třeba zavolat specialistu, vyčištění od zbytků tuku a dalších drobných nečistot zvládne každý sám.

Se špatně odtékajícím odpadem se setkal skoro každý. I v případě, že jsou odpady po konstrukční a mechanické stránce v pořádku, se minimálně cesta od odtoku v umyvadle nebo dřezu do stoupačky zanáší zbytky tuku, vlasů, vousů, na stěnách se dokonce mohou usazovat i nerozpuštěné zbytky pracích prášků.

Podobné drobné problémy je možné řešit svépomocí, teprve v okamžiku, kdy to nepomůže, je třeba zavolat odborníky. Ale zatímco lahev s nejběžnějším čisticím přípravkem na bázi louhu se koupí podle velikosti balení do stokoruny, za výjezd specialistů je potřeba počítat s výdajem minimálně 1 500 korun.

Nejdříve sifon

Zkuste, zda nepomůže klasický zvonNež se pustíte do chemického čištění, zjistěte příčinu. Často stačí nejdřív použít obyčejný gumový zvon: ucpe se otvor přepadu a silně zapumpuje. Další fází je vyšroubovat sifon a mechanicky ho vyčistit. Například v koupelně bývá zanesený chuchvalci vlasů, zbytků mýdel nebo vousů. Vzhledem k tomu, že sifon tvoří protipachovou zábranu, nezapomeňte před demontáží postavit pod něj kbelík, kam vytečou zbytky vody. Není to příjemná práce, ale zjistí se, kde je příčina závady.

Je také vhodné očistit horní část výtoku umyvadla, na pákový mechanismus, který ovládá špunt, se "rády“ namotají vlasy a snižují průtok.

Krtek a spol.

Do sifonu se nasype doporučené množství přípravkuPo odstranění nejhorších nečistot (anebo pokud se zjistí, že sifon je čistý) je vhodné použít některý z chemických prostředků, které dokážou vyčistit nejen zbytky vrstev na stěnách sifonu, ale i odpadového potrubí. Mezi přípravky na bázi louhu, hydroxidu sodného, po dlouhá léta platil za osvědčenou hvězdu přípravek s názvem Krtek, dnes je podobných pomocníků mnoho, například Fredy či Turbočistič. Jejich účinnost se liší jen koncentrací louhu, obvykle se ale blíží 100 %.

Prodává se v konzistenci podobné jemné krupici. Do odtoku se nasype odměrka přípravku a zalije horkou vodou. Reakce je ale tak divoká, že se doporučuje tuto operaci absolvovat s gumovými rukavicemi a brýlemi. Voda často vystřikuje ze sifonu ven, takže hrozí poleptání.

Co se týká kvality čištění, i v internetových diskusích jejich účastníci uznávají, že tyto přípravky mají velkou účinnost a dobře rozpustí zbytky tuků z kuchyňského dřezu či mýdel v koupelně.

Bouřlivá reakce louhového přípravkuTyto přípravky ale mají i svá úskalí. "Po chemické stránce bych proti použití podobně drastických metod čištění vlastně nic nenamítal, ale jen málokdo si uvědomuje, že při reakci vznikají velmi vysoké teploty. Problém je v tom, že když se zpočátku začaly používat plastové odpady, vyráběly se z PVC, které bylo dimenzováno do teploty 60 °C. V některých případech se tedy může stát, že se trubky vlivem teploty zdeformují, sníží se průtok, anebo se dokonce mohou vyvléct ze spojek a voda pak teče do zdi," rozvíjí katastrofickou vizi Josef Jonášek z firmy PipeLife, která vyrábí plastové rozvody. U moderních polypropylenových trubek by podle něho takové nebezpečí nemělo hrozit.

Nejen kvůli tomu, ale hlavně kvůli menšímu nebezpečí poranění při manipulaci se dnes často používají gelové přípravky, které jsou pro běžnou údržbu vhodnější. Obsahují obvykle dvacetiprocentní koncentraci louhu, je tedy vhodné nechat je působit delší dobu.

Na odpady i jímku s biologií

Odpad je možné vyčistit i pomocí biologických enzymatických přípravků. Obsahují nezávadné bakterie, které rozkládají organické látky usazené v potrubí a nenarušují potrubí, v podstatě lze říci, že po nastartování procesu se bakterie pustí do nečistot v odpadech, "chutnají" jim.

Biologický čističTyto přípravky se hodí i tam, kde se například v obcích bez kanalizace nebo na chalupách a chatách odpadní vody jímají do septiků. Rozkládají tuhé částice, a tak se zmenšuje množství tuhého kalu, které je nutné vyvážet fekálním vozem.

Při čištění těmito přípravky je třeba nastartovat biologické procesy, proto se nechá zaneseným potrubím protékat asi 30 sekund teplá voda. Pak se doporučené množství vlije do odpadního otvoru a spláchne přiměřeným množstvím (0,5 l či více) vlažné vody. Dávkuje se nejlépe na noc, v době nejmenšího průtoku vody, aby měl přípravek čas působit (6-8 hodin). V případě silně zanesených potrubí je vhodné postup po několik následujících večerů opakovat.

Tyto přípravky jsou dražší, ale zároveň šetrnější k životnímu prostředí. V případě, že se využívají ve spojení se septiky, ušetří se za odvoz kalů.

Když nic nepomáhá

Ruční spirálaPokud je ale odpad tak ucpaný, že neodtéká vůbec, nemá cenu do něho lít chemii, ucpávka se neprorazí, tady pomůže jen mechanická cesta. V případě takto silně zaneseného potrubí je nutné přistoupit k hrubé síle a špunt "prošťouchnout". K tomu slouží instalatérské péro, které lze koupit v hobbymarketu nebo prodejně potřeb pro instalatéry zhruba za stokorunu.

Profesionálové používají podobnou pružinu, ovšem s elektrickým pohonem, tu se ale nevyplatí kupovat kvůli jednomu použití, je ji ale možné půjčit za 300 Kč na den.

Teprve když nic nepomáhá, je třeba zavolat odbornou firmu. Problém totiž může být i mimo váš byt někde ve stoupačce a s tím si sami neporadíte. Počítejte ale, že specializované firmy si budou účtovat za výjezd jako za čištění alespoň pěti metrů odpadů plus za dopravu, což znamená zaplatit alespoň 1 500 korun. 

Jaké máte osobní zkušenosti s čištěním odpadu v domácnosti? Zúčastněte se diskuse a pomozte tak i ostatním čtenářům.