Na vady staveb se ptejte specialisty Michaela Balíka

vydáno 26.1.2010 9:00
Ing. Michael Balík je autorem a spoluautorem šesti odborných publikací v oboru odvlhčování staveb. Je také předsedou Odborné společnosti pro odvlhčování staveb ČSSI. Jeho ateliér zpracovává průzkumy a návrhy sanace všech typů budov a jejich zdiva, vesměs historických, památkově chráněných, ale v poslední době i vadně postavených novostaveb. Pravidelně přednáší na odborných seminářích a je také expertem Českého egyptologického ústavu FFUK a 20 let se zúčastňuje expedic, při kterých navrhuje a realizuje rekonstrukce staroegyptských staveb.
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 26. ledna 2010 do 12:00
OTÁZKA:
v zimě se nám v ložnici objevuje vlhkost v rohu u okna, pokud nenechám okno alespoň na mikroventilaci a v místnosti netopíme, objeví se i plíseň. Problém se objevuje jen v patře, kde je celkově vlhčeji. Dům byl postaven v roce 2007, plastová okna, zateplení. Manžel hovoří o tepelném mostu a chybě zedníků.
Ivana Kriegová

OTÁZKA:
Dobry den,
bydlime prvni zimu v novem byte. Jedna se o pudni vestavbu v dome ze tricatych let, podhledy a stropy jsou ze sadrokartonu a behem zimy se nam zacaly objevovat skvrny na sadrokartonech vetsinou v mistech, kde jsou sadrokartony pripevneny srouby a kolem stresnich oken. Domnivam se, ze dochazi ke kondenzaci vody na sroubech vlivem zmen teplot ( v byte samozrejme topime, ale ve stitu pod strechou je zima). Muzete nam poradit v cem je problem? Jsou stropy a podhledy spatne zaizolovane? Mame izolaci reklamovat? Mame pristup do stitu, kde jsme se na izolaci divali, jsou tam jen polozene kvadry skelne vaty. Je toto dostacujici? Zatim vetsinou skvrny uschnou, ale mame strach, ze casem srouby zrezivy a budeme mit vsude hnede skvrny a zacnou plisne. Je tento ploblem bezny u pudnich bytu?
Dekuji za odpoved Barbora Kubatova, CB

OTÁZKA:
Dobrý den, bydlíme v 5 let staré novostavbě a máme stále problém s vysokou vlhkostí vzduchu. Kolem 80-90%. Máme plastová okna, dům je z cihel, nezateplený.
Nyní v období velkých mrazů máme vlhké rohy místností v horním patře domu, větráme až nadměrně, několikrát denně okna dokořán na 10 minut, ale nic nepomáhá, tvoří se plíseň. Jak máme postupovat a co dělat? Předem děkuji za rady. Kaňoková

OTÁZKA:
Dobrý den,
v novostavbě, porotherm 44, plastová okna, podkroví - sádrokarton na stropě v místnosti balkonové dveře, radiator topení vedle nich. v protějším rohu se vyskytuje plíseň na zdi. Pouze v této místnosti, jinak nikde. Roh je z jedné strany venkovní zeď z druhé koupelna kde ke zdi přiléhá rohová vana. Může právě to mít vliv na výskyt plísně? Celý dům je zateplen polystyrenem 6 cm a nejedná se o „čerstvou“ nevyschlou stavbu.
díky a zdravím
neckar josef

OTÁZKA:
Dobrý den,
bydlíme v cihlovém bytovém domě z 50.let minulého století. Dům je podsklepen a více jak 1m sklepa je pod úrovní země. Během 5 posledních let se nám ve sklepě objevuje voda. Většinou to přijde po větším dešti, poté se voda vrací i po menších srážkách. Plánujeme udělat hydroizolaci okolo domu. Některé okolní domy ji mají provedenou (zpravidla nopovou folií s drenáží). Ne všude to však pomohlo.
Je možné před zahájením prací zjistit, zda se voda do sklepa dostává pouze přes stěny nebo i podlahou? Jaký způsob izolace doporučujete v tomto případě? Jedna poptávaná firma navrhla použití hydroizolační stěrky profi baudicht. Celková cena práce však přesáhla dvojnásobek při použití nopové folie. Je provedení touto metodou o tolik lepší, aby to stálo za vynaložení dvojnásobných nákladů?Jaký je Váš názor na vertikální izolaci zarážením nerezových pásů do země okolo domu? Děkuji.

OTÁZKA:
Dobry den, rad bych se zeptal, co se da delat s "pocenim" oken - pomuze treba pouziti trojskel misto dvojskel nebo je to jenom o vetrani? Dekuji
Stanislav Kaiseršot

OTÁZKA:
Dobrý den, máme cihlový nepodsklepený řadový dům cca 120 let starý, z cihlových základů a bez ztužujících věnců (zkrátka vše jen z cihel), ve spodním patře vzlíná vlhkost do výšky cca 1,5m na stěnách sousedících s vedlejším domem (mezi domy je mezera cca 10cm), u ostatních stěn voda vzlíná vírazně méně, ale přece.
Máme strach dům podřezat kvůli statice, chemická injektáž je drahá a odvodnění drenážními trubkami složité kvůli sousedním domům.
Jaký postup by jste doporučil a proč? Děkuji

OTÁZKA:
V činžovním domě starém 70 let, s kamenným zdivem, čátečně zapuštěném pod úroveň terénu vzlíná vlhkost. Kromě toho pozoruji zatékání vody z již vadných svodů okapů. Podříznout dům se bojím. Má smysl za těchto podmínek aplikovat elektrosmózu? Mohl byste něco říci k účinnosti elektrosmózy a poradit, kde získat kontakty na firmy provádějící elektroosmózu. Mám kontakty pouze na firmy Hydropol a Hydrosys, které jak píšete, nabízejí elektrokonetické metody, k jejíž účinnosti jste se přímo nevyjádřil. Děkuji M.Ham.

OTÁZKA:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak nejlépe zaizolovat betonovou podlahu, pod kterou je sklep. Děkuji
Ladislav Kučera

OTÁZKA:
Dobrý den, mám byt v cihlovém domě v posledním patře v rohu, každou zimu mývám mokré fleky s plísní pod střechou ve dvou místnostech. Nejdříve mi bylo řečeno že se jedná o kondenzaci vody způsobenou špatným větráním v souvislosti s novými plastovými okny, ale tento problém se každou zimu opakuje ikdyž se normálně větrá. Teď mi bylo řečeno že jsou ucpané okapy a že voda stéká po stěnách domu ale nevím zda to má vliv. Nevíte co s tím? popř. kde by mohl být problém? když normálně prší tek je to v pořádku. díky

předchozí | 1 2 | další |