Těsnicí šňůra | foto: Locktite

PORADNA: Koudel je pro pamětníky. Nejelegantnější těsnění je ze Sisealu

  • 11
Čím nahradit na těsnění koudel? ptá se čtenář. S čím se dobře pracuje i amatérovi? Podle instalatérů klasickou koudel vytěsňují modernější a elegantnější metody: teflonová páska, šňůra nebo Siseal.

Těsnit spoje klasickou koudelí je sice tradiční, pěkné a levné, ale mezi řemeslníky tato metoda pomalu vymírá. „Chlapi často potřebují, aby po nich práce vypadala pěkně, aby nezůstaly chlupy, proto do míst, kde je to vidět, používají modernější metody,“ říká Miloš Borovička ze stejnojmenného instalatérství.

Mezi nejlevnější metody patří teflonová páska. Její výhodou nízká cena. Má však jeden zádrhel: když přes ni natáčíte trubku do závitu, nesmíte například ve snaze srovnat roháček do požadované pozice s ním cuknout a vrátit se zpět. Proto Borovička tuto metodu doporučuje jen zkušenějším. „Pokud tohle pravidlo porušíte, bude spoj téct,“ varuje.

Teflonová páska je velmi levná, ale má své mouchy.

Pasta Siseal se nanese jen na kraj šroubení a tak se dostane do celé plochy závitu.

Na rozdíl od desetikorunové teflonové pásky se zřejmě největší popularitě v současné době těší těsnicí šňůra Locktite 55. Je to polyamidový pramenec s inertní maznou pastou a dodává se v praktickém balení, kdy se přímo z krabičky namotává na závit.

Těsnicí šňůra není levná, 150 metrů stojí asi 300 korun, ale je spolehlivá a dobře se s ní pracuje. Na rozdíl od teflonové pásky tu nejsou problémy s „cuknutím“ zpět. A pro zapomnětlivé je vždy na krabičce napsáno, kolik závitů je třeba na který průměr trubky natočit. „Vetšinou tam lidi pro jistotu navinou o nějaký ten závit víc, ale funguje to perfektně i podle návodu,“ chválí těsnění Borovička.

Komu bylo toho pohodlí ještě málo, mohl by vyzkoušet speciální metakrylátový těsnicí tmel na bázi teflonu Siseal, který nahrazuje konopné vlákno i teflonové materiály. Může se použít pro šroubení do dvou palců, pro vodu, topení i plyn.

Tento materiál se hodí pro situace, kdy je jen velmi obtížné dostat se ke šroubení. Pak stačí jen na kraj závitu vytlačit housenku pasty a otáčením se přípravek dostane do závitů. Přípravek se spontánně vytvrdí v prostoru mezi kovovými závity, kam se nedostane vzduch.

Siseal je však dost drahý, 100 gramů stojí kolem 300 korun, a nehodí se pro běžné denní využití pro instalatéry. Ve srovnání se šňůrou vypotřebujete balení mnohem dříve.