Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hroši v zoo se ztrácejí v kalné vodě. Projektant podcenil filtraci

  11:05aktualizováno  11:05
Nový areál pro hrochy v pražské zoo za 160 milionů má vážnou vadu. V bazénech funguje nedostatečně filtrace. Voda je tak špinavá, zvířata nejsou vidět a nikdo nechce dát miliony na opravu.

V novém bazénu se samec Slávek při zahájení provozu pohyboval s lehkostí, nyní je voda zelená. | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada se v roce 2005 zhlédla v německém Hannoveru. Hroši tam žijí v unikátním pavilonu, kde je mohou návštěvníci sledovat díky proskleným bazénům i pod vodou.

Přes sklo vidí lidé v novém výběhu zelenou vodu, ale plovoucího hrocha

Přes sklo vidí lidé v novém výběhu zelenou vodu, ale plovoucího hrocha zahlédnou jen zřídka.

A tak i pražská skupinka dostala na jaře vodní nádrže se stěnami ze skla. Jenže místo tanečních figur baculatých zvířat pod hladinou návštěvníci skoro půl roku sledují, jak se ve vodě vznáší nevábné nestrávené zbytky, které prošly trávicím traktem hrochů.

"My jsme lidem něco slíbili a přes veškerou snahu nejsme schopni svému slibu dostát," komentoval ředitel zoo Miroslav Bobek kalnou břečku, v níž jsou z hrochů vidět jen pohybující se stíny.

Po půl roce provozu se tak naplnily obavy, které měl ředitel a chovatelé už ve chvíli, kdy se spouštěl zkušební provoz.

"Měli jsme totiž špatné zkušenosti s tím, jak se čistí voda u lachtanů," řekl Bobek, který už při otevření na konci letošního března opatrně říkal: "Hroši pod vodou budou k vidění vždycky jen do té doby, než se zakalí voda. Udržet vodu úplně čistou po celou dobu není v našich silách."

Ve skutečnosti však vydrží průzračná voda jen okamžik. Jakmile do ní hroši vlezou a zabydlí si ji po svém, je viditelnost v tahu. Přitom již při přípravě projektu údajně upozorňovala zahrada projektanty z kanceláře D plus, že systém filtrování vody nemusí stačit a je potřeba celý systém pořádně konzultovat v Německu.

Návrh pak autoři také poupravili a investice o pár milionů narostly, ale stejně to ničemu nepomohlo.

Hroši v nádrži, když je na ně vidět:

Špatně filtrovanou vodu potvrdil posudek

"Hlavním nedostatkem je, že v bazénech zůstávají hrubé nečistoty, které nejsou štěrkopískové filtry schopné vyčistit," vysvětlil ve zkratce Jiří Kotek ze stavebního oddělení zoologické zahrady, v čem spočívá problém.

Fotogalerie

Ten může napravit relativně jednoduchá přestavba pavilonu: na dně bazénů se uvolní trysky, které vylepší proudění vody v nádržích, přistaví se žlábky, v nichž se zachytí natrávená vláknina, a navrch dobudují sítě nebo česla, která vodu zbaví největší nečistoty.

"Náklady odhadujeme přibližně na osm milionů," sdělil Jan Beránek, ředitel odboru městského investora z magistrátu, který to celé musí zaplatit.

Je tu však problém - primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) oznámil: "Udělal jsem si malý průzkum. Radní nejsou ochotni uvolnit další peníze."

I když v poměru k ceně celého Údolí slonů a přilehlých pavilonů je osm milionů takřka drobnost, v době úspor se každá koruna počítá.

"Proto už osm měsíců jednáme s projektanty a zhotoviteli, abychom se domluvili na nějakém schůdném řešení. Jenže to zatím není možné, protože projektanti si nemyslí, že udělali chybu," popsal vleklý spor Beránek, který má teď v rukou nový argument. Totiž posudek ze Stavební fakulty ČVUT.

"Tam se přímo říká, že v pavilonu hrochů chybí celá první fáze filtrování vody," upozornil Beránek.

MF DNES se  pokoušela pracovníky projekční a inženýrské kanceláře oslovit, ale bez úspěchu.

Podle Beránka jsou sami projektanti ochotni systém čištění vody upravit. "Ovšem za dvojnásobek odhadované ceny," poznamenal ředitel odboru.

Táhnoucí se spor může skončit až u soudu

To je pro město nepřijatelné. Přetahovaná o čistší vodu pro Slávka, Marušku a Válečka tak může pokračovat - a to ještě poměrně dlouho.

"Máme v rukou takzvané zádržné. Nedoplatili jsme firmě 17 milionů, které dostanou až ve chvíli, kdy projekt převezmeme," přiznal primátor Hudeček.

Ředitel Bobek je připraven i na nejhorší variantu.

"Může se stát, že soud nakonec bude rozhodovat, kdo všechno způsobil, a tím pádem, kdo to bude platit. Problém je ale příliš vidět, dělá ostudu zoologické zahradě i Praze a řešení trvá moc dlouho," dodal šéf zoo.

Připomněl, že pro návštěvníky se pavilon hrochů otevřel na začátku jara, hroší rodinka se tam však nastěhovala už skoro před rokem. A celou tu dobu ošetřovatelé bojují s kalící se vodou.

Původní domov hrochů v bývalém pavilonu velkých savců je po povodních neobyvatelný, navíc se blíží zima. Tudíž je problém i s termínem oprav.

"Úpravy by se musely stihnout ještě na podzim nebo až na jaře, kdy mohou být hroši ve venkovním bazénu," připustil Bobek ještě jednu překážku.
Nejčtenější

KVÍZ: Znáte naše brouky, pavouky a další bezobratlé?

Na Velké výstavě bezobratlých 2018 na půdě Přírodovědecké fakulty University...

Tvoří zhruba 95 % všech živočišných druhů na naší planetě, jen v České republice jich podle odhadů žije více než 40...

KVÍZ: Umíte nakupovat maso, abyste uvařili klasická česká jídla?

Segedinský guláš

Jiné maso potřebujete na karbanátky, jiné na cikánskou pečeni nebo ke koprovce. Umíte si u řezníka říci, které maso vám...Většině ovoce a zeleniny lednička škodí. Kde je tedy skladovat?

Nezralý ananas do lednice zásadně nepatří. A jak je to s dalším ovocem?

Draze zakoupené ovoce a zeleninu logicky chceme uchovat čerstvé a chladničku považujeme za jasnou volbu. Jenže většina...

Domácí jahodový džem jako od babičky: jen ovoce, trochu cukru a citron

Pokud vás příprava domácích džemů baví, investujte do speciálního nerezového...

Jak to ty naše babičky dělaly? Vždyť neměly možnost jednoduše koupit želírující přípravky a přesto byl jejich jahodový...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Další z rubriky

Zoo Praha vyhlásilo další kolo fotosoutěže o nejkrásnější chovaná zvířata

Soutěžní příspěvek do fotosoutěže pořádané Zoo Praha

Od prvního července opět můžete soutěžně fotit zvířata chovaná v zoo. Fotosoutěž trvá do konce srpna a ty nejlepší...

Americká kolie je impozantní plemeno, které ztvárnilo legendární Lassii

Americká kolie se stala inspirací ke vzniku legendární Lassie.

Americká kolie je elegantní mírumilovný pes, který naprosto zbožňuje svoji rodinu a rád se s ní pouští do každého...

VIDEO: Obránci zvířat ukázali, jak žijí slepice v klecových chovech

Není výjimkou, že slepice žijí společně se svými mrtvými družkami.

Slepice jsou odrané z peří až na kůži, namačkané v malých klecích a stojící na rozkládajících se tělech slepic, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz