Hroši v zoo se ztrácejí v kalné vodě. Projektant podcenil filtraci

  11:05aktualizováno  11:05
Nový areál pro hrochy v pražské zoo za 160 milionů má vážnou vadu. V bazénech funguje nedostatečně filtrace. Voda je tak špinavá, zvířata nejsou vidět a nikdo nechce dát miliony na opravu.

V novém bazénu se samec Slávek při zahájení provozu pohyboval s lehkostí, nyní je voda zelená. | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada se v roce 2005 zhlédla v německém Hannoveru. Hroši tam žijí v unikátním pavilonu, kde je mohou návštěvníci sledovat díky proskleným bazénům i pod vodou.

Přes sklo vidí lidé v novém výběhu zelenou vodu, ale plovoucího hrocha

Přes sklo vidí lidé v novém výběhu zelenou vodu, ale plovoucího hrocha zahlédnou jen zřídka.

A tak i pražská skupinka dostala na jaře vodní nádrže se stěnami ze skla. Jenže místo tanečních figur baculatých zvířat pod hladinou návštěvníci skoro půl roku sledují, jak se ve vodě vznáší nevábné nestrávené zbytky, které prošly trávicím traktem hrochů.

"My jsme lidem něco slíbili a přes veškerou snahu nejsme schopni svému slibu dostát," komentoval ředitel zoo Miroslav Bobek kalnou břečku, v níž jsou z hrochů vidět jen pohybující se stíny.

Po půl roce provozu se tak naplnily obavy, které měl ředitel a chovatelé už ve chvíli, kdy se spouštěl zkušební provoz.

"Měli jsme totiž špatné zkušenosti s tím, jak se čistí voda u lachtanů," řekl Bobek, který už při otevření na konci letošního března opatrně říkal: "Hroši pod vodou budou k vidění vždycky jen do té doby, než se zakalí voda. Udržet vodu úplně čistou po celou dobu není v našich silách."

Ve skutečnosti však vydrží průzračná voda jen okamžik. Jakmile do ní hroši vlezou a zabydlí si ji po svém, je viditelnost v tahu. Přitom již při přípravě projektu údajně upozorňovala zahrada projektanty z kanceláře D plus, že systém filtrování vody nemusí stačit a je potřeba celý systém pořádně konzultovat v Německu.

Návrh pak autoři také poupravili a investice o pár milionů narostly, ale stejně to ničemu nepomohlo.

Hroši v nádrži, když je na ně vidět:

Špatně filtrovanou vodu potvrdil posudek

"Hlavním nedostatkem je, že v bazénech zůstávají hrubé nečistoty, které nejsou štěrkopískové filtry schopné vyčistit," vysvětlil ve zkratce Jiří Kotek ze stavebního oddělení zoologické zahrady, v čem spočívá problém.

Fotogalerie

Ten může napravit relativně jednoduchá přestavba pavilonu: na dně bazénů se uvolní trysky, které vylepší proudění vody v nádržích, přistaví se žlábky, v nichž se zachytí natrávená vláknina, a navrch dobudují sítě nebo česla, která vodu zbaví největší nečistoty.

"Náklady odhadujeme přibližně na osm milionů," sdělil Jan Beránek, ředitel odboru městského investora z magistrátu, který to celé musí zaplatit.

Je tu však problém - primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) oznámil: "Udělal jsem si malý průzkum. Radní nejsou ochotni uvolnit další peníze."

I když v poměru k ceně celého Údolí slonů a přilehlých pavilonů je osm milionů takřka drobnost, v době úspor se každá koruna počítá.

"Proto už osm měsíců jednáme s projektanty a zhotoviteli, abychom se domluvili na nějakém schůdném řešení. Jenže to zatím není možné, protože projektanti si nemyslí, že udělali chybu," popsal vleklý spor Beránek, který má teď v rukou nový argument. Totiž posudek ze Stavební fakulty ČVUT.

"Tam se přímo říká, že v pavilonu hrochů chybí celá první fáze filtrování vody," upozornil Beránek.

MF DNES se  pokoušela pracovníky projekční a inženýrské kanceláře oslovit, ale bez úspěchu.

Podle Beránka jsou sami projektanti ochotni systém čištění vody upravit. "Ovšem za dvojnásobek odhadované ceny," poznamenal ředitel odboru.

Táhnoucí se spor může skončit až u soudu

To je pro město nepřijatelné. Přetahovaná o čistší vodu pro Slávka, Marušku a Válečka tak může pokračovat - a to ještě poměrně dlouho.

"Máme v rukou takzvané zádržné. Nedoplatili jsme firmě 17 milionů, které dostanou až ve chvíli, kdy projekt převezmeme," přiznal primátor Hudeček.

Ředitel Bobek je připraven i na nejhorší variantu.

"Může se stát, že soud nakonec bude rozhodovat, kdo všechno způsobil, a tím pádem, kdo to bude platit. Problém je ale příliš vidět, dělá ostudu zoologické zahradě i Praze a řešení trvá moc dlouho," dodal šéf zoo.

Připomněl, že pro návštěvníky se pavilon hrochů otevřel na začátku jara, hroší rodinka se tam však nastěhovala už skoro před rokem. A celou tu dobu ošetřovatelé bojují s kalící se vodou.

Původní domov hrochů v bývalém pavilonu velkých savců je po povodních neobyvatelný, navíc se blíží zima. Tudíž je problém i s termínem oprav.

"Úpravy by se musely stihnout ještě na podzim nebo až na jaře, kdy mohou být hroši ve venkovním bazénu," připustil Bobek ještě jednu překážku.
Nejčtenější

Lidé jsou zhýčkaní a líní, s puškou chráním zvířata, říká lovkyně

Lovkyně Michaela Fialová ráda provokuje a z výhrůžek si nic nedělá

Michaela Fialová si na focení pro magazín Víkend oblékla šatičky s kolouškem Bambi. Zastřelila mu nejen maminku,...

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...

Dobrý den, jsem Potxolo. Budu největší a nejdražší vůl na světě

Plemeno plavého aquitánského skotu

Je mu sedm let a denně sežere asi 50 kilogramů brambor, mrkve a další potravy. Podle deníku El Mundo jeho majitelé už...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Další z rubriky

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...

Dobrý den, jsem Potxolo. Budu největší a nejdražší vůl na světě

Plemeno plavého aquitánského skotu

Je mu sedm let a denně sežere asi 50 kilogramů brambor, mrkve a další potravy. Podle deníku El Mundo jeho majitelé už...Najdete na iDNES.cz