Rodičům dnes více záleží na tom, co kupují svým dětem, proto Detoa umožňuje návštěvu své výroby

Rodičům dnes více záleží na tom, co kupují svým dětem, proto Detoa umožňuje návštěvu své výroby | foto: ČTK

Nakouknout do výroby dřevěných hraček můžete v Jizerských horách

  • 4
Jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku krtečka můžete vidět na prohlídkové trase výroby v areálu postaveném před více než sto lety. Tradiční výrobce dřevěných hraček Detoa Albrechtice totiž už na jaře otevřel svou výrobu turistům.
Firma předpokládala, že v prvním roce továrnu navštíví kolem tisícovky turistů (viz předchozí článek). Už nyní je ale jasné, že návštěvnost bude podstatně větší. "Zájem je větší, než jsme čekali. Zatím máme otevřeno jen ve všední dny, kdy se v továrně pracuje. V budoucnu bychom ale chtěli otevřít i o víkendech, proto chceme v areálu vybudovat i muzeum, které návštěvníkům představí nejen naše hračky a klavírní a pianové mechaniky, ale také historické stroje, na nichž se vyráběly," řekl jednatel společnosti Jaroslav Zeman.

Bohatá historie výroby volá po muzeu

V muzeum chce změnit část kanceláří hlavní budovy, na úpravy žádá firma dotace z Regionálního operačního programu. "Vybudování muzea přijde na nějakých osm milionů korun, kolem sedmi bychom mohli získat z evropských fondů," řekl.

K nejstarším a také nejoblíbenějším hračkám z Detoy patří mačkací figurky, které si kupují i dospělí jako suvenýry, stále oblíbené jsou hračky na provázku nebo dřevěné stavebnice a stolní hry. "Tři čtvrtiny produkce vyvážíme, největším odběratelem je Německo, prodáváme ale třeba i do Číny nebo Japonska," řekl Zeman.

Ruční výrobu dřevěných hraček si můžete prohlédnout v Jiřetíně pod Bukovou.Ruční výrobu dřevěných hraček si můžete prohlédnout v Jiřetíně pod Bukovou.

Ruční výrobu dřevěných hraček si můžete prohlédnout v Jiřetíně pod Bukovou

Stále více se podle něj hračky prodávají v tuzemsku. "Zlepšuje se životní úroveň, lidé mají víc peněz a také jim víc záleží na tom, co kupují svým dětem," vysvětlil. I to je jeden z důvodů, proč se firma rozhodla otevřít výrobu návštěvníkům. "Chceme lidem i odběratelům ukázat, že hračky skutečně vyrábíme a nenakupujeme je někde Číně," dodal.

Nejčastějšími návštěvníky jsou podle Zemana školáci a rodiče či prarodiče s dětmi. Na své si ale ve stoletém areálu přijdou i dospělí. Prohlídka nabízí také unikátní stroje a celý areál je zajímavý i z pohledu ekologie: teplo pro továrnu i sušárny dřeva zajišťuje kotel na spalování odpadu z výroby, tedy pilin a dřevní štěpky. "Díky tomu se podařilo snížit roční náklady na plyn o 12 milionů korun, v budoucnu by měla hospodaření vylepšit ještě fotovoltaická elektrárna na střeše továrny," dodal jednatel společnosti.