Vosička žlabatka (Dryocosmus kuriphilus), nebezpečný hmyz napadající

Vosička žlabatka (Dryocosmus kuriphilus), nebezpečný hmyz napadající kaštanovníky seté k nám byl aktuálně zavlečen z Itálie s dodávkou stromků. | foto: Archiv Státní rostlinolékařské správy

Hledá se 200 stromků kaštanovníku, které mohou zničit všechny ostatní

  • 29
S dodávkou stromků z Itálie byla do Česka zatažena nebezpečná vosička žlabatka, která může způsobit až odumření stromů kaštanovníku. Státní rostlinolékařská správa proto hledá 200 napadených stromků kaštanovníku setého, které se dostaly do obchodní sítě. Kdokoliv je už může mít zasazené na zahradě.

Vosičku žlabatku odborníci celosvětově považují za nejzávažnějšího škůdce kaštanovníků. Podle mluvčího Státní rostlinolékařské správy (SRS) Zbyňka Škodáčka může její usídlení na našem území způsobit na populaci kaštanovníků velké škody. "Je proto nezbytné dohledat všechny prodané napadené rostliny," vyzývá.

Koupit jste ho mohli v kterémkoliv zahradnickém centru

Několik set napadených rostlin kaštanovníku setého (Castanea sativa) dovezla zahradnické společnosti v Brně slovenská firma z Itálie. Podle zjištění SRS se do  obchodní sítě dostalo téměř 200 kusů stromků, ostatní neprodané kusy se zlikvidovaly. 

Vosička žlabatka (Dryocosmus kuriphilus) způsobuje na napadených kaštanovnících hálky a deformaci listů. Poškození může dospět až k úplnému odumření stromu.

Odběrateli potenciálně nebezpečných stromků byla zahradnická centra po celém Česku, která mohla tyto stromky dále rozprodat. Podle správy proto existuje reálné nebezpečí masivního rozšíření žlabatky na území ČR.

"Pěstitelé, kteří si v nedávné době zakoupili a vysadili stromky kaštanovníků, by měli věnovat zvýšenou pozornost těmto rostlinám a při podezření z výskytu tohoto škůdce ihned informovat kterékoli naše pracoviště," vyzval zákazníky zahradních center ředitel Státní rostlinolékařské správy Zdeněk Mach.

Zatímco totiž v době nákupu rostlin kaštanovníku nakupující nemuseli vidět příznaky jejich napadení žlabatkou, v současné době by již měly být výrazné. Na větvičkách, listových řapících nebo na středním žebru listu se od dubna mohou vyvíjet hálky způsobené larvami. Hálky, tedy zduřelá rostlinná tkáň, dorůstají v průměru do velikosti pět až 20 milimetrů, jsou zeleně nebo růžově zbarvené a často obsahují části vyvíjejících se listů, stonků a řapíků.

Kde hlásit výskyt vosičky žlabatky

Dotazy, hlášení nebo podezření z výskytu lze zasílat na e-mailovou adresu teren@srs.cz. Kontakty na územní útvary Stární rostlinolékařské správy najdete zde.

Podle evropské i národní legislativy je žlabatku zakázáno zavlékat a rozšiřovat na území Česka. Lidé, kteří její výskyt či příznaky objeví, to musí okamžitě ohlásit rostlinolékařské správě. Usídlení tohoto škůdce na území Česka by totiž podle Zbyňka Škodáčka mohlo mít za následek nejen poškození oblastí s výskytem kaštanovníků, ale i omezení školkařské produkce kaštanovníků.