Třepenitka maková

Třepenitka maková | foto: profimedia.cz

Nástup zimy zastavil růst hub. Najdou se jen čirůvky nebo penízovky

  • 0
Již jen méně oblíbené druhy jedlých podzimních hub jako jsou čirůvky, penízovky nebo šťavnatky je možné v těchto dnech najít ve větších počtech v českých lesích.

"S výhledem na přicházející zimu se houbaři budou muset v dohledné době spokojit jen s chudou nabídkou druhů adaptovaných na větší chlad, jako je například hlíva ústřičná," tvrdí Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Ač se po na houby bohatém srpnu zdálo, že úroda dohnala chudší začátek léta, hodnotí odborníci letošní houbařskou sezonu hodnotí odborníci celkově jako mírně nadprůměrnou. Skutečně rekordní byl podle nich za posledních dvacet let například rok 1994 a zejména "povodňový" rok 2002.

Rostou už jen podzimní druhy

"Rostou již pouze podzimní a částečně i zimní druhy hub," říká Landa, podle nějž mezi nimi převažují především čirůvky fialové, čirůvky dvoubarvé a čirůvky zemní. Častěji se objevuje i třepenitka maková a různé šťavnatky - šťavnatka tečkovaná, hojná zejména ve smrčinách, a šťavnatka modřínová, která, jak název napovídá, roste především mezi modříny. Narazit lze stále i na penízovky - kuželovou, máslovou a sametonohou.

Již za zenitem jsou václavky, hojné zejména na přelomu září a října. Nyní se vyskytují jen v menších skupinkách a jejich plodnice mají navíc horší kvalitu. Milovníci hub ale mohou s určitou dávkou štěstí najít stále například hřib hnědý, bedlu červenající, případně různé pýchavky.

Kontrolujte úlovky v našem atlase hub

Také muchomůrky již prakticky ukončily růst. Pokud se někde vyskytnou, jde opět jen o starší kusy. Z jedovatých druhů se nyní daří pouze muchomůrce citronové, pavučincům a kožnatkám.

Nastupující zimní období nabídne houbařům podle Landy jen velmi málo druhů jedlých hub. Spokojit se musí jen s hlívou ústřičnou, penízovkou sametonohou a kržatkou zimní.

Jaká byla podle mykologů sezona

Celou letošní houbařskou sezonu hodnotí mykologové jako "mírně nadprůměrnou". Po příznivém jaru, které přineslo mnoho jarních druhů hub, se vinou poměrně chladného května objevily hřiby, ryzce, holubinky a lišky a další vyhledávaní zástupci jedlých hub až se zpožděním v červnu.

Také začátek léta byl pro houbaře jen průměrný, což způsobilo období sucha na přelomu července a srpna. Teprve hojné deště nastartovaly ve druhé polovině srpna další bohatou "úrodu" hub. Nový vrchol nastal na konci září s nástupem václavek, kdy se ve větším množství objevovaly například čirůvky.


Témata: Jedlé houby