Nově natřený radiátor

Nově natřený radiátor | foto: Balakryl.cz

Natíráme starý radiátor. Krok za krokem

  • 32
Topná sezona je za námi, což je příležitost pustit se do renovace starých radiátorů. Předpokladem je dokonalá příprava: očištění a odmaštění povrchu.

Při natírání těles teplovodního topení se vyplatí použít barvy přímo určené na natírání radiátorů. Ty daleko pomaleji žloutnou, bývají odolné do teplot kolem 100 °C. Většina kutilů zřejmě použije vodou ředitelné barvy, které rychleji schnou, nepáchnou a dnes už se i daleko lépe rozlévají.

My jsme použili speciální barvu Balakryl Radet a jako základovou barvu Balakryl Antikor. Barvy na radiátory ale nabízejí i další výrobci, například Primalex či Colorlak.

Krok za krokem

Radiátor před renovací

Čištění starého nátěru ocelovým kartáčem

Původní nátěr radiátoru je již dost poškozen – na některých místech se loupe a na povrch vystupují mapy od rzi. Před začátkem všech prací je nutné, aby byl radiátor zcela vychladlý.

Povrch radiátoru zdrsněte ocelovým kartáčem. Místa s poškozeným nebo špatně přilnavým starým nátěrem očistěte pomocí smirkového papíru až na čistý kov. Je podstatné, abyste dostali dolů všechny nesoudržné části povrchu, nic se nesmí odlupovat.

Hlavici sundejte nebo alespoň zakryjte maskovací páskou.

Základní barvu vyberte s antikorozními účinky.

Smetáčkem povrch důkladně očistěte od prachu a jiných nečistot. Maskovací páskou oblepte termostatickou hlavici, případně i další části radiátoru, které natírat nebudete a které nechcete od barvy zašpinit. Na podlahu položte zakrývací fólii.

Základní barvu důkladně promíchejte míchacím dřívkem a poté nanášejte na dobře očištěný, suchý, hladký, vosku a mastnot zbavený podklad. Vydatnost barvy je 5–8 m²/kg na jednu vrstvu podle savosti podkladu.

Základní barvy se prodávají v různých odstínech. My jsme jako finální barvu zvolili slonovou kost, proto je základovka bílá.

Základní barvu nechte před dalším natíráním 8–16 hodin zaschnout (při teplotě 20–24 °C). Teplota podkladu a okolí nesmí klesnout pod 10 °C, relativní vlhkost vzduchu by neměla být vyšší než 75 %. Nižší teplota a vyšší vlhkost vzduchu zpomalují zasychání.

Na základovku natřete první vrstvu.

Po zaschnutí přidejte druhou vrstvu barvy.

Po zaschnutí základního nátěru je vhodné okraje opravených míst na viditelných (pohledových) plochách vybrousit brusným papírem do roviny s ostatní plochou původního nátěru. Povrch nezapomeňte dobře očistit.

Pak pokračujte první vrstvou vodou ředitelné barvy. Vydatnost nátěru je asi 5–8 m²/kg na 1 vrstvu podle savosti podkladu. Barva při teplotě 20–24 °C zasychá asi 4–6 hodin.

Aby byl výsledek dokonalý, je potřeba nanést ještě další, finální vrstvu barvy. Bude zasychat opět přibližně 4–6 hodin.

Nářadí a pracovní pomůcky je nutné ihned po skončení práce umýt vodou, jinak na nich barva zatuhne a můžete je vyhodit.