Psi na vodítku jsou agresivnější, protože se nemohou pohybovat přirozeným

Psi na vodítku jsou agresivnější, protože se nemohou pohybovat přirozeným způsobem.

Nebezpečné spojení: pes po boku muže je na procházce nejagresivnější

  • 20
Čerstvá studie vědců z brněnské Mendelovy univerzity se zabývá chováním psů na procházkách. Zjistili, že je ovlivňováno několika faktory: zda jde se psem muž nebo žena, zda mají psa nebo fenu a rovněž i na tom, zda je pes na vodítku či nikoliv.

"Ve studii šlo o to, které faktory ovlivňují nejčastější projevy chování psů na procházkách s majiteli, když se náhodně potkají s dalšími (cizími) psy. Sledovali jsme vliv pohlaví, věku a velikosti psa, dále vliv způsobu vedení psa a rovněž vliv pohlaví chovatele," říká jeden z autorů studie Petr Řezáč. "Z projevu chování psů jsme sledovali vzájemné očichávání, značení, hru, projevy hrozby a kousnutí při náhodných setkáních psů," doplňuje.

Vědci z Ústavu morfologie, fyziologie a genetiky zvířat Mendelovy univerzity v Brně zkoumali  2 000 psů na brněnských veřejných prostranstvích, kam lidé chodí na procházky se svými mazlíčky. Zjistili, že použití vodítka mělo největší vliv na výskyt hry a hrozby. Věk psa ovlivňuje především výskyt hry, hrozby a kousání. Pohlaví psa nejvíce ovlivňovalo výskyt značení, ohrožení a kousání. Velikost psa se nejsilněji projevuje na výskytu očichávání a zájem o hru. Pohlaví majitele mělo největší vliv na výskyt hrozby a kousání.

Vliv vodítka na očichávání

Nejčastějším projevem psů bylo vzájemné očichávání, což je jasné každému majiteli psa. Studie ale doložila, že psi, kteří byli na volno, se očichávali dvakrát častěji než psi na vodítku. To podle studie naznačuje, že část majitelů na procházkách neumožní svým psům očichávat jiné psy, přičemž pachová komunikace je pro psy stejně důležitá jako je řeč pro člověka.

Během studie vědci pozorovali i chování psů podle pohlaví. Zjistili, že psi různého pohlaví si hráli častěji než psi stejného pohlaví. To říká, že hra pravděpodobně plní důležitou roli v sexuálním chování psů.

Překvapivý fakt, že psi vedení muži častěji projevovali hrozbu a kousnutí vůči jiným psům, možná může souviset s neobyčejnými schopnostmi psů vnímat i nepatrné změny v chování svých majitelů.

Proč taková studie

"Mnoho lidí se bojí chodit venčit psy do veřejných parků kvůli malé znalosti chování psů. Na druhé straně se jen velmi málo prací věnovalo této problematice. Výzkum v této oblasti se dosud prováděl hlavně formou analýzy nejrůznějších dotazníků, na něž chovatelé odpovídali. My jsme šli jinou cestou, a to přímým pozorováním chování psů na veřejně přístupných prostranstvích a jeho následnou analýzou," vysvětluje Řezáč.

Práci prezentovali v periodiku Applied Animal Behaviour Science a ihned vzbudila velkou pozornost, zprávy o ní se objevily například v Daily Mail, ABC News či v Discovery News.

Autoři studie Factors affecting dog–dog interactions on walks with their owners: Petr Řezáč, Petra Viziová, Michaela Máslová, Zdeněk Havlíček, Dagmar Pospíšilová.