Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejlepší nástrahy pro jarní rybaření: lisované pečivo, těsto, rousnice

Jarní část sezony se pomalu blíží. Z našich vod zmizí ledová pokrývka a ryby se pozvolna začnou probouzet ze zimní letargie. A v tu chvíli se rybářům otevírá příležitost na bohatý úlovek. Šanci na krásnou rybařinu plnou záběrů zvyšuje správně zvolená nástraha.

Na mimopstruhových vodách při jarním rybaření nejčastěji lovíme na plavanou, feeder, nebo položenou. S těmito rybolovnými metodami můžeme nachytat celou řadu kaprovitých ryb, ale i některé dravce, kteří nejsou zrovna hájení.

Toto spektrum možných úlovků potom dává tušit, že na ryby vytáhneme převážně s rostlinnými nástrahami. Ale určitě je musíme doplnit také o dvě živočišné lahůdky: žížaly a červy.

Osvědčená klasika

Při jarních výpravách za kaprovitými rybami určitě nesmíme zapomenout na pečivo. Tato nástraha je pro lov kaprovitých ryb neodmyslitelnou součástí. S pečivem totiž můžeme chytit jak kapry, tak i menší kaprovité ryby, například plotice. A navíc, pečivo můžeme pro lov ryb upravit nejrůznějšími způsoby. Toto široké využití dělá z pečiva skvělou nástrahu.

Pečivo můžeme například lisovat. Lisování je nejefektivnější u rohlíku. Ten má totiž velice hutné těsto a tuhou kůrku na povrchu, díky čemuž nádherně drží na háčku. Lisování je velice jednoduchá úprava a zvládne ji každý rybář v pohodlí domova. Stačí vzít rohlík a vložit jej na sítko. Sítko potom vložíme do hrnce nad vroucí vodu tak, aby rohlík neležel ve vodě.

Pečivo nám totiž upraví horká pára. Ta se vsákne do rohlíku a krásně jej nadýchá. Rohlík nad vroucí vodou necháme dvě až tři minuty a potom jej vytáhneme. Následně rohlík vložíme mezi dvě prkénka a zatížíme. Až je rohlík pořádně slisovaný, nakrájíme ho na kostičky. A na ně potom chytáme. Lisované pečivo je vhodné zejména pro lov na položenou nebo feeder.

Další oblíbenou nástrahou z pečiva je těsto. I jeho úprava je velice jednoduchá, takže si těsto můžeme vyrobit klidně až u vody. Natrháme kusy pečiva do kbelíku, a následně je zalijeme vodou z revíru. Je důležité, abychom nepřidali moc vody. Těsto by totiž bylo velice řídké a nedrželo by na háčku. Obsah v kbelíku pořádně promícháme a potom se silným stiskem ruky snažíme z pečiva dostat veškerou přebytečnou vodu. Díky tomu nám vznikne tuhá hmota, která krásně lepí. Na těsto můžeme lovit samostatně, především při lovu se splávkem. Nebo těstem z pečiva obalujeme nejrůznější nástrahy (např. foukačky), čímž je více zatraktivníme. Nezapomínejme na to, že těsto musíme uchovávat v sáčku, aby nám neoschlo.

Nutný doplněk

Pokud se vydáme chytat kaprovité ryby, pak je velkou výhodou, když si přibalíme i atraktivní návnadu. Nejčastěji se pro přilákání kaprovitých ryb na krmné místo používají krmné šroty. Tyto sypké směsi obsahují řadu látek, které přilákají ryby na naše krmné místo. Pokud nechceme za návnadu příliš utrácet, pak stačí zakoupit levnější směs, kterou můžeme následně zatraktivnit.

Můžeme do ní například přidat kusy pečiva, ale musíme je před vhozením do vody pořádně namočit, aby nám nevyplavaly na hladinu (pokud to tedy není záměr). Častým trikem při zatraktivnění krmné směsi je přidání červů. Ti po vhození do vody začnou vylézat z rozpadající se krmné směsi, a lákají tak nejrůznější ryby k naší nástraze. Dalšími oblíbenými surovinami jsou i kukuřice, hrách nebo řepka. A někteří rybáři používají i tekuté látky, které dodávají krmné směsi příjemnou vůni. Při tvoření zajímavé krmné směsi se meze nekladou.

Důležité je, aby rybáři pochopili, jak vlastně krmná směs funguje. Ze šrotu nejčastěji vytvoříme kouli, kterou buďto připevníme na zátěž či krmítko (při lovu na položenou nebo feeder), anebo koule rovnou házíme na lovné místo (při lovu na plavanou). Koule šrotu se po potopení na dno začne rozpadat a vytvoří pro ryby zajímavé a atraktivní místo. A naše šance na bohatý úlovek tak roste. Jak krmná směs funguje pod vodou, můžete vidět na přiloženém zrychleném videu.

Bez žížal to nepůjde

Žížaly jsou prostě a jednoduše nepostradatelnou nástrahou při jarním rybaření. Při lovu na plavanou jsou nejvhodnější žížaly, kterým rybáři říkají „hnojáci“. Jde o žížaly, které žijí v kompostech a hnojištích. Díky jejich specifickému životnímu prostředí mají zajímavé rudé zbarvení, které milují například okouni, perlíni a tloušti. Hnojáci se kromě svůdné barvy vyznačují i velkou výdrží. Na háčku se dokážou kroutit velice dlouhou dobu, díky čemuž velice dobře fungují. Hnojáky můžeme nastražit nejrůznějšími způsoby. Osvědčenou metodou je napíchnutí hnojáka tak, že mu zůstanou oba konce volné. Ty se totiž ve vodě pěkně kroutí, a lákají tak ryby k záběru. Pokud se tedy se splávkem vydáte k potopeným keřům, určitě si s sebou přibalte i krabičku těchto rudě zbarvených žížal. Uvidíte, že fungují.

Při chytání větších druhů ryb pak používáme zase jiný druh žížal – rousnice. Jde o skutečně masité a dlouhé žížaly, které si můžeme nasbírat i doma. Stačí se v noci vydat s baterkou na posečenou zahradu, protože rousnice jednoduše leží na mokrém trávníku. Jejich sběr chce ovšem cvik, neboť jsou velice hbité.

Rousnice nastražujeme podobně jako hnojáky, necháváme jim volnější konce, aby se pod vodou kroutily. Používáme je jak při lovu na položenou a feeder, tak i na plavanou. Při lovu větších ryb můžeme na háček nastražit třeba i dvě až tři rousnice. Například při lovu úhořů je nutností, abychom na háček nastražili co nejvíce žížal. Ale pokud se vydáme se splávkem na okouny, tak zejména na jaře lovíme spíše na půlku nebo čtvrtku rousnice. Rousnice miluje celá řada našich ryb, například kapři, úhoři, okouni nebo tloušti.

Nezapomínejme na červy

Červi při jarním rybaření určitě nesmějí chybět. Tuto nástrahu totiž využijeme při lovu obrovského množství ryb na nejrůznější rybolovné metody. Červi jsou výborní například při lovu „bílé ryby“ na plavanou. Stačí na drobný háček nastražit dva až tři červy a záběry jsou zaručeny. Červy používáme i při lovu na feeder nebo položenou. Oblíbeným rybářským fíglem je doplnění rostlinné nástrahy právě několika červíky. Ti totiž svým kroutivým pohybem mnohem lépe přilákají ryby k háčku a donutí je k záběru.

Červy nastražujeme za zadeček (širší část), na kterém mají povětšinou dvě tečky. Červy po záběru musíme kontrolovat. Po záběru velice často dochází k tomu, že ryby červa buďto z háčku servou, nebo z něj „vycucnou“ bílý obsah. Takže na háčku nám zůstane pouze neatraktivní „obal“ červa. A to rozhodně nechceme.

Autoři:
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...