Impressioning na Mistrovství ČR

Impressioning na Mistrovství ČR | foto: Lockpickers.cz

Nejsme lupiči, říká propagátor nového koníčka, otevírání zámku bez klíče

  • 43
Nadšenci vezmou zámkovou vložku a pokoušejí se ji otevřít. Vyhrává a největší prestiž získá ten, kdo otevře nejsložitější vložku za nejkratší čas. To je nový koníček, který k nám pronikl z Nizozemska a Německa.

Novým koníčkem nazývaným lockpicking se u nás zabývají stovky lidí. Tráví hodiny času tím, že se pokoušejí "vlámat" nejprve do  nejjednodušších zámků, pak postupně zvyšují obtížnost a pouštějí se do vložek se stále vyšším stupněm zabezpečení. Na podzim se dokonce v Praze odehrálo první mistrovství České republiky.

Nezvyšujeme kriminalitu, hájí se lockpickeři

"Někteří lidé nás obviňují, že vychováváme budoucí kasaře," říká místopředseda Asociace českých lockpickerů David Kobylák. "To ale není vůbec pravda. Bytoví zloději takovéto jemné metody otvírání zámků vůbec nepoužívají, při vloupání jde hlavně o hrubé násilí," hájí nového koníčka.

Na srazu si pickeři sdělují poznatky o různých typech zámků

Podle něho navíc nové bezpečnostní zámky, které se používají ve vchodových dveřích, vůbec nelze soutěžními metodami nového sportu vůbec otevřít. "Velká popularita takzvaného bumpingu, kdy se jediným nárazem na speciální klíč podařilo otevřít všechna stavítka ve vložce, se naopak odrazila v tom, že se prakticky všichni výrobci vložek proti této metodě pojistili. A to přispělo ke zlepšení zabezpečení," uvádí Kobylák.

Mezi lockpickery se hodně vyskytují lidé z profesí, které mají blízko k zámkům. Zámečníci, pracovníci zámkových pohotovostí, ale třeba i policisté. A navíc hodně absolutních amatérů, pro které je nedestruktivní otevření zámku výzvou. Kupují si literaturu o konstrukci zámků, sami si vyrábějí pomůcky.

"Lockpicker je většinou sběratel zámků, zámečník či jen fanda do mechanických zámků. Myslím, že mnoho lockpickerů může vyprávět o svých začátcích a o skvělém pocitu, kdy vám zámek v rukou povolí a vy ho vítězoslavně otevřete bez klíče. Jen pomocí kousků plíšku. Každý zámek je jako hlavolam a výzva pro lockpickera. Překonám tento zámek, nebo jej nepřekonám?" vyznává se jeden z lockpickerů s nickem Moren na serveru Lockpicker.cz.

"Opravdu to nejsou žádní lupiči," říká s úsměvem Martin Prorok, šéf marketingu firmy ASSA ABLOY, která vlastní českou tradiční značku FAB. "S Asociací spolupracujeme, její členové jsou pro nás zdrojem významných poznatků ke zlepšení bezpečnosti zámkových vložek," říká.

"Sportovní lockpicking se prostě s otvíráním bezpečnostních vložek v praxi nedá vůbec srovnávat. Je to v podstatě opravdu pouze řešení hlavolamu," dodává Prorok.

Picking na Mistrovství ČR

Raking na Mistrovství ČR

Jeho slova potvrzuje i David Kobylák, který na prvním mistrovství posbíral většinu vítězství. "Já se živím v podstatě otvíráním zabouchnutých dveří, mám zámečnickou pohotovost. Ale v životě by mě nenapadlo jít na ně pomocí pickingu. Takový zámek neotevřete za minutu, někdy dokonce vůbec, trvá to mnohem déle, na to by žádný zloděj neměl čas ani trpělivost," říká. Nad otázkou, jak si tedy s dveřmi poradí, se směje: "Kdybych vám tuhle fintu prozradil a vy jste ji zveřejnil, pak by mě právem mohl někdo nařknout, že pomáhám zvyšovat kriminalitu!"

Jaké jsou soutěžní kategorie

Picking: v této kategorii se vložka vyhmatává pomocí speciálních nástrojů stavítko po stavítku

Raking: hodně podobná disciplína, navíc se ještě pracuje s planžetou

Impressioning: velmi pokročilá otisková metoda, závodník krok za krokem vybrousí prázdný klíč, jehož pomocí vložku překoná

Další kategorie se liší podle jednotlivých národních pravidel. V Česku se například soutěží v kategorii Bleskovka. Účastníci závodů vytvoří kruh a nejdříve předvedou během minuty otevření vlastní vložky. Komu se to nepodaří, vypadává. Pak si vložky střídají tak, že je předají soupeři vpravo a opět se minutu všichni snaží. Podobným způsobem se vložky střídají mezi soupeři, dokud nezůstane vítěz.

V zahraničí se objevují i další kategorie jako freestyle či už zmiňovaný bumping.

Jak začít s pickingem

Lockpickeři se sdružují v asociaci. V podstatě vznikla jen proto, aby se usnadnilo přihlašování do zahraničních soutěží, kterých se koná nejvíce  v Německu a Nizozemsku. Jinak se pickeři shromažďují kolem několika diskusních fór, kde si navzájem radí a sdělují zkušenosti.

Sada nástrojů pro pickery

Například stránky Lockpick.cz jsou jen "pro zvané", bez registrace se k informacím nedostanete. Existuje ale také server Lockpicker.cz, kde můžete volně "nasát" základy o lockpickingu a rady jak začít.

Teprve pak má význam zabrousit do obchodu pro "koníčkáře", ale i profesionální zámečníky Locksmith.cz, kde si vyberete nástroje vhodné pro trénink, literaturu nebo naučná DVD.