Černýš | foto: Profimedia.cz

Nenápadní příživníci

V lese podél cest nebo na prosvětlenějších místech jeho okraje často rostou nepříliš nápadné žlutě kvetoucí rostliny s rozšklebenými pysky – černýše.

. Černýšovo překvapení

Pokud černýš utrhnete a poté slisujete, celá rostlina zčerná. To je způsobeno přítomností jedovaté látky aukubinu.

Některé druhy černýšů zbarvují své horní listy dofialova, některé až dočervena. Kdybyste černýš vytrhli ze země, určitě by vás překvapilo, že nemá skoro žádný kořen. Jak tedy rostlina takových rozměrů získává potřebné živiny?

Je totiž parazit. Živiny a vodu krade jiným i přesto, že je samostatně schopný fotosyntézy. Napojuje vlastní kořeny na kořeny trav či jiných rostlin a doslova je vysává. Při větší nenasytnosti by tímto parazitováním mohl svého hostitele i zabít a nezbylo by mu než hledat jiného.

galNad zemí se ovšem odehrává jiný boj než pod ní - rostliny zde soupeří o světlo. Víc světla znamená víc energie. Ta je potřebná k vyššímu vzrůstu a počtu potomků. Černýše mohou všechny ukradené živiny investovat do svých nadzemních částí, což jim dává velkou konkurenční výhodu.

Odborně se tomuto jevu říká poloparazitismus, kterým jsou charakteristické také světlíky, kokrhele, všivce a další příbuzní čeledi krtičníkovitých.

Fóra čtenářů HOBBY.cz