Jedovaté bobule rulíku zlomocného | foto: Profimedia.cz

Není bobule jako bobule. Smrt si nevybírá!

V přírodě se setkáme hlavně s rostlinami, které potěší naše oči a umí léčit. Ale pozor, některé dokážou i zabíjet! Vybrali jsme pro vás ty nejzákeřnější.

. Středověká krása

Žena s rozšířenými zorničkami byla ve starověku považována za přitažlivější, proto byl rulík velmi vyhledávanou rostlinou. Alkaloidy z rulíku (atropin) se využívají v lékařství dodnes, zejména při očních vyšetřeních.

Rulík zlomocný

Jednu z nejnebezpečnějších rostlin u nás - rulík zlomocný - si rozhodně s ničím nespletete. Je to bylina spíš keřovitého vzrůstu, která může dosáhnout výšky až 1,5 m. Kuličky dozrávají koncem léta a mají téměř černou barvu.

Jedovatá je celá rostlina. sphPrvními příznaky otravy jsou rozšířené zorničky a rozmazané vidění. Pak zčervená obličej, zrychluje se tep a člověk má pocit vyschlé sliznice. Bez lékařské pomoci se otrava prohlubuje. Po neklidu a halucinacích nastává apatie a postižený člověk upadá do kómatu. Také zde platí, že co je ve větším množství jedovaté, je v malém množství léčivé.

Fóra čtenářů HOBBY.cz

Vraní oko čtyřlisté

Drobné modré kuličky vraního oka a velmi podobné borůvky dozrávají přibližně ve stejnou dobu. A jak je poznáte? Kulička sedí na vršku stonku vyrůstajícího z čtyřlístku oválných listů s výraznou souběžnou žilnatinou. Tmavě modrou bobuli podpírá několik listenů. Vraní oko bylo odedávna využíváno v lidovém léčitelství,

zejména pro své účinky na zažívací soustavu.

Otrava vraním okem se projeví zvracením, průjmem, bolestmi hlavy a zúžením zorniček. K otrávení dítěte stačí jen několik málo bobulek.

Blín černý

. Trocha poezie

Na ohništi pod komínem
sedí babka svlečená,
podkuřuje sebe blínem,
maže nohy, ramena.

(Karel Jaromír Erben)

Třetí jedovatou rostlinou, která však už dnes není příliš častá, je blín černý. Snad se to podle názvu nezdá, ale blín je krásná rostlina s bledě žlutými květy protkanými jemně fialovými nitkami. Může být vysoká až 90 cm. Lodyha je hustě chlupatá, a když na ni sáhneme, lehce zapáchá. Blín potkáme podél cest, na okrajích polí či na rumištích. Obsahuje velmi podobné látky jako rulík (je ze sphstejné čeledi lilkovitých rostlin) a i otravy probíhají podobně. Alkaloidy obsažené v blínu silně ovlivňují nervovou soustavu, způsobují halucinace a vyvolávají poruchy dýchání. Ve středověku byl prý používán jako součást nápoje lásky, který měl vyvolat sexuální touhu u druhého pohlaví. Ve větší koncentraci se dal využít i jako nápoj vražedný. Býval i součástí čarodějných mastí, kterými se prý natíraly čarodějnice před svým odletem na sabat.

. informace o otravách

Rulík zlomocný: Pro děti se jako smrtelná dávka udává 3 až 4 bobule, u dospělých 10 až 12 bobulí nebo 0,3 a více gramu listu.

Vraní oko čtyřlisté: Přestože je vraní oko silně jedovaté, otravy jím jsou vzácné a nekončívají smrtí, neboť účinné látky se jen obtížně vstřebávají. Otrava se léčí výplachem žaludku a podáním absorpčního uhlí.

Blín černý: Příznakem otravy je částečná slepota, zrychlený puls a halucinace. V případě příznaků je nutné okamžitě zavolat lékaře. První pomocí je zvracení a podávání živočišného uhlí.