Netopýr v plynových kamnech může hrozit otravou zplodinami

aktualizováno 
Po zapálení plynových kamen, takzvaných vafek, se může stát, že zaživa upálíte netopýra, který si během léta udělal ve výduchu hnízdo. Nejen že je to pro něj strašlivá smrt, ale navíc může dojít k poruše hoření a zplodiny se pak mohou dostat do místnosti.

Odfláknutá instalace vafek nabízí netopýrů vytvořit si tam hnízda. | foto: Nyctalus.cz

Netopýři se projevují šramocením, škrábáním, někdy pískáním. Lze je pozorovat při výletu z kamen po západu slunce. Při zahájení topné sezony hrozí nebezpečí, že po zažehnutí plynových kamen budou tito chránění živočichové za živa upáleni.

Zároveň dochází k poruše hoření plynových kamen a je třeba provést odbornou demontáž a opravu topného tělesa. "Nejenže kamna pak špatně hoří, ale pokud je systém nasávání vzduchu a odkouření prasklý, mohou se zplodiny dostat dovnitř místnosti," říká František Kail, který provádí servis a revize plynových spotřebičů. "Nebudu přehánět, když řeknu, že u starších kamen to bývá klidně v polovině případů," upozorňuje.

Netopýři většinou obývají prostor mezi vývodnou rourou a zdivem, následně mohou proniknout do topného tělesa a jsou v pasti. Jsou velmi společenští a často na sebe volají. To přiláká další a další jedince a ti se pak z okolních štěrbin dostávají do vafek (přelezou přes ochranný koš či pod ním podlezou opadaným zdivem a prolezou rourou). Jsou-li vafky nepoužívané, netopýři zde uváznou, hromadí se a zahnívají. Jsou-li používané občas, je to pro netopýry nejhorší, neboť se při zapálení kamen doslova zaživa upečou.

Ochránci přírody ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nyctalus se rozhodli na tento problém upozornit a v několika vybraných pražských čtvrtích začali monitorovat úkryty netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru a zároveň o tomto problému informovat majitele bytů.

Do budoucna by rádi docílili úpravy výrobní technické normy pro vyústění odvodu spalin. Dosud technické normy řešily pouze parametry pro hoření, nikoliv zabezpečení těles proti průniku ptáků a netopýrů.

V současné chvíli se zatím jediným možným řešením jeví zamezení návratu do úkrytu, případně odchyt netopýrů. V době nepřítomnosti netopýrů je pak možné provést pečlivé zazdění montážního otvoru ve fasádě a zakrytí vývodu spalin řídkou mřížkou, která neovlivní přívod vzduchu a odvod spalin, ale zamezí proniknutí netopýrů.

Je bohužel ověřeno, že jednou vypuzení netopýři se vracejí a pronikají do nezajištěných trubek opakovaně. Jako vhodné řešení se jeví také vytvoření náhradního úkrytu umístěním vhodné netopýří budky poblíž vývodu vafek. Vzhledem k masovému zateplování paneláků, jehož důsledkem je ztráta velkého množství zejména zimních úkrytů netopýřích kolonií, lze očekávat, že počet případů netopýřích kolonií ve vafkách může vzrůstat.

Při podezření na netopýry ve vafkách, nebo když si všimnete vyletujících netopýrů, můžete kontaktovat základní organizaci Nyctalu na SOS netopýří lince. Ochránci vám pomohou netopýry šetrně vystěhovat, a předejít tak nepříjemným komplikacím.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Přes léto dala dohromady starou dřevěnou chatku. Díky barvám prokoukla

S minimálními náklady čtenářka proměnila i malinkou koupelnu.

Shodou náhod se čtenářka Kateřina dostala k opuštěné chatičce, kterou někdo používal naposledy před dvaceti lety. Stav...

Další z rubriky

Svatomartinská husa pečená na mřížce a při nízké teplotě. Nic jednoduššího

Husička po pěti hodinách pomalého pečení

Tradice pečení husy na svatého Martina se v posledních letech vrací. Kvůli tomu mnohé malé domácí chovy hlásí, že už...

OBRAZEM: Ty nejlepší fantastické pohledy z dronů na svět kolem nás

Snímky nejrůznějších přírodních scenérií, sportovních klání, městské zástavby....

Snímky nejrůznějších přírodních scenérií, sportovních klání, městské zástavby. Vše nafocené z ptačí perspektivy díky...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Najdete na iDNES.cz