Takhle nějak klíště číhá na stéble trávy, klidně i ve výšce přes metr nad zemí.

Takhle nějak klíště číhá na stéble trávy, klidně i ve výšce přes metr nad zemí. | foto: Profimedia.cz

Nevěřte mýtům o klíšťatech, mohou vám zbytečně ublížit

  • 28
Raději buďte pěkně v obraze. Riziko nákazy boreliózou, encefalitidou a dalšími chorobami je natolik reálné, že stojí za to udržet si klíšťata pěkně od těla.

S důkladnějším poznáváním tohoto zákeřného nepřítele se každý rok objevují nová a nová doporučení týkající se prevence i řešení napadení klíštětem. Například si můžete na Hobby.cz přečíst, jak zjistit, jestli je vytažené klíště nakažené a čím. Staré mýty jsou na základě průběžného vědeckého zkoumání nekompromisně bořeny a je dobré o tom vědět.

Klíšťata žijí jen v lese

Klíšťata se zdaleka nevyskytují jenom v lese, můžete ho chytit i v městském parku či na zahradě u vlastního domu.Ne! Kromě lesa klíšťata žijí i na loukách, v městských parcích nebo zahradách u domu. Zkrátka všude tam, kde je tráva. Nízkou ráda nemají, žijí v trávě ve výšce od zhruba dvaceti centimetrů do jednoho a půl metru.
Rada: Jestli chcete vypudit klíšťata ze své zahrady, sekejte pravidelně trávu a palte suchou shrabanou před zimou. Právě v ní totiž ráda přečkávají studené měsíce. Nezbavíte se jich sice docela, ale znepříjemníte jim život.

Hlavní sezonou klíšťat je léto

Naopak, v horkém létě jich příliš nepotkáte. Nejvíc se jim daří na jaře, v dubnu, květnu i červnu a na podzim v září a říjnu, tedy když je teplo a vlhko. Jejich sezona trvá až do prvních mrazů.
Rada: Sledujte na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu zprávy o jejich aktuálním výskytu.

Klíšťata jsou jen v nížinách

Zapomeňte. Dříve se tvrdilo, že se klíšťat nemusíme bát v oblastech nad 800 metrů. Jenže tento roztoč se objevuje ve stále vyšších nadmořských výškách. Můžete si ho přinést i z procházky v místech jeden tisíc metrů nad mořem, klíšťata už se našla dokonce i na dvoutisícovém vrcholu.

Proti encefalitidě se dá očkovat jen v zimě

Zima je na očkování proti klíšťové encefalitidě ideální, protože tělo je tak ideálně připraveno na sezonu klíšťat. Očkování je ale možné také v takzvaném zrychleném režimu, tedy i na jaře a v létě.
Rada: V průběhu očkování byste neměli chytit klíště. Proto se vyvarujte pobytu v prostředí, kde se vyskytují. Když už se tak stane, řekněte o tom svému lékaři.

Když se klíště přisává, štípne a svědí

Pro někoho je vysoká tráva luxusní romantika. Bez repelentu na ni ale raději zapomeňte.Naopak, nic neucítíte. Klíště totiž umí znecitlivět místo na kůži svými slinami s anestetickým účinkem a zároveň ho změkčit. Navíc vstříkne do rány látky proti srážlivosti krve, aby se mu lépe sálo.
Rada: Jedinou ochranou je oděv a repelenty. Do míst, kde se klíšťata vyskytují, noste oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi, které zastrčíte do vysokých bot, nejlépe gumáků. Volte světlé barvy a kluzké látky. Klíště na nich lépe uvidíte a zároveň bude mít větší problém šplhat na vhodné holé místo na vaší kůži.

Repelent stačí stříknout na jedno místo na těle

Ne, naneste ho na všechna ohrožená místa, zejména na nohy a ruce. Pozor, klíště se dokáže vyšplhat i na krk, do podpaží nebo na břicho, tedy do oblastí s měkkou a jemnou kůží. U dospělých lidí se proto rádo usazuje například v podkolenních jamkách nebo tříslech.
Rada: Pokud vám nevyhovuje aplikace repelentu přímo na kůži, kupte si takový, který se stříká na oblečení. A hlavně vyberte repelent, který funguje i na klíšťata. Ten "pouze na komáry nebo ovády" nestačí.