Norská lesní kočka je elegánka s huňatým ocasem.

Norská lesní kočka je elegánka s huňatým ocasem. | foto: archiv chovatelů

Norská lesní kočka je bystrý společník do bytu i zahrady

  • 32
Říká se o ní, že je inteligentní, žádný polštářový povaleč. I přestože má delší srst, její úprava není tak náročná, jak se zdá, stačí ji vyčesat jednou, dvakrát týdně. Norská lesní kočka je přírodní plemeno a podobné kočky můžeme i dnes potkat ve Skandinávii jako volně žijící.

Norská lesní kočka může žít v domácnostech, kde má možnost zabezpečeného výběhu, stejně tak prožije krásný život v bytech a pravidelných vycházek se dožadovat nebude. „Plemeno je uznáno teprve 35 let, proto mají v genech pořád ostražitost a vlastnosti volně žijících koček,“ vysvětluje poradkyně pro chov Andrea Lacmanová. „Norská lesní kočka tak neztratila lovecký instinkt, jako velká část plemen koček, a není pro ni problém si v přírodě ulovit myš nebo ptáčka,“ dodává chovatelka. Do České republiky byla první zástupkyně tohoto plemene dovezena z Dánska v roce 1997.

V případě, že se rozhodnete dopřát své norce radost z pohybu venku, nezapomínejte na její bezpečnost. V případě nedostatečně kvalitního zabezpečení venkovní voliery nebo zahrady může kočka skončit pod koly auta, nebo ji někdo může ukrást.

Podle některých teorií se tyto kočky dostaly do Skandinávie z blízkého východu na lodích Vikingů, další tvrdí, že jde o druh, který žije na severu odnepaměti. Jsou vybavené dvojitou srstí - pod tou dlouhou vnější mají ještě hustou podsadu, která slouží k dokonalé termoregulaci v drsných podmínkách.

„Možná se zdá, že tahle chlupatá kočka potřebuje nadstandardní péči o srst, ale opak je pravdou. Je to přírodní plemeno a srst je v podstatě bezúdržbová. Je vhodné ji jednou nebo dvakrát týdně pouze vyčesat,“ uvádí Lacmanová. Jen v době línání, což bývá většinou na jaře, chovatelé doporučují kartáčovat častěji.

Doporučené testy

Zodpovědní chovatelé u tohoto plemene testují:

  • FeLV - virová leukémie koček
  • FIV - virus imunodemifience koček („kočičí AIDS“)
  • GSD IV - glykogenóza
  • HCM - hypertrofická kardiomyopatie
  • CIN/CRF - chronické selhání ledvin

Norské lesní kočky patří mezi středně aktivní. Vyžadují pravidelný pohyb, milují hry a lov. Když nemají dostatek podnětů, samy si je vytvoří. Milují vyvýšená místa, odkud můžou sledovat okolí a přitom nerušeně spát. Aby se nenudily, je potřeba jim nabízet různé podněty, hračky, někdy se dokážou vyřádit i s kuličkou papíru.

Norská lesní kočka je ideální společník k dětem, jelikož se nebude nudit ani jeden. Nejideálnějším společníkem je ale vždy druhá kočka. Norky jsou společenské jako většina koček.

„Záleží na výchově od koťátka. Proto je před pořízením kočky důležité zajít se podívat do rodiny k chovateli. Jak a v jakém souladu ty kočky žijí, zda jsou zvyklé na lidi. Pokud koupíte kočku od nějakého množitele, kde koťátko nevidělo člověka, nemůžete se pak divit, že budete mít ustrašeného plašana,“ varuje Lacmanová.