Samec Jamvan a dvě samice lvů indických byli vybíráni tak, aby byli co nejméně...

Samec Jamvan a dvě samice lvů indických byli vybíráni tak, aby byli co nejméně příbuzní a jejich genetická hodnota pro evropský chov byla co nejvyšší. | foto: Jaroslav Šimek, Zoo Praha

V Troji se těšte na nové krále zvířat. Skupina lvů dorazí v červenci

  • 7
Pražská zoo se letos v létě rozroste o tři lvy indické, kteří přicestují z indického Gudžarátu. Jednání trvalo dva roky. „Pro Gudžarát znamenají lvi snad ještě víc než pandy velké pro Čínu,“ vysvětluje ředitel zoo Miroslav Bobek. Naposledy se takové lvy podařilo získat před dvaceti lety.

Jamvan, Gini a Jennifer. To jsou tři nádherné, téměř tříleté šelmy, které by měly v červenci přicestovat do Prahy jako dar ze Zoo Sakkarbaug ve státě Gudžarát. Jejich získání předcházelo více než dvouleté vyjednávání (více zde) a - pokud se nic nezadrhne - půjde o první dovoz těchto lvů pro Evropský záchovný program (EEP) po více než dvaceti letech.

Lvi indičtí, označovaní případně také jako perští, žijí ve volné přírodě právě již jen v indickém Gudžarátu, v národním parku Gir a jeho okolí. Odtamtud také pocházejí prarodiče lvů vybraných pro Českou republiku. Ti tři se už narodili v lidské péči na jaře 2012, a to právě v Zoo Sakkarbaug.

Noví lvi indičtí pro Prahu

„Pro Gudžarát znamenají lvi snad ještě víc než pandy velké pro Čínu. Jejich poskytnutí mimo Indii je naprosto výjimečné a rozhodovalo se o něm i na centrální úrovni,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Velký podíl má na tomto úspěchu český velvyslanec v Indii, Miloslav Stašek. Bez jeho podpory a spolupráce by podle Bobka nebylo myslitelné této dohody dosáhnout.

Tři mladí lvi z Indie - samec a dvě samice - byli pečlivě vybráni tak, aby jednotlivá zvířata byla co nejméně příbuzná a jejich genetická hodnota pro evropský chov byla tedy co nejvyšší.

Pocházejí také z úplně jiných linií, než byla zvířata naposledy dovezená do Evropy zhruba před dvaceti lety. Obavy, že by se zvířata mezi sebou nesnášela, nejsou na místě. Nová zvířata už jsou teď, v Sakkarbaugh Zoo, zvyklá žít pohromadě, jak je patrné z aktuálních fotografií ve fotogalerii.

Vzhledem k tomu, že lvi indičtí nevytvářejí tak početné smečky jako lvi afričtí, je skupina samce a dvou samic jako základ nové chovné skupiny zcela ideální.

Lvi v Zoo Praha

Pražská zoo začala chovat lvy indické až v roce 2004, kdy získala první zvířata tohoto druhu. Pár si však vzájemně nesednul a samice vůbec nezabřezla. I přes výměnu lvice a posléze i samce se zoo mláďat nedočkala. Zvířata se sice snášela, ale nejdřív samec a pak zase samice nevykazovali správné reprodukční chování a k úspěšnému páření nikdy nedošlo. Chovatelé dokonce zkoušeli umělou inseminaci, ale bez úspěchu. Momentálně Zoo Praha chová tři lvy: jednoho samce (což je jeden z původních dvou samců z roku 2004) a lvici s téměř dvouletým mládětem. Ti své místo v létě uvolní nově příchozím lvům z Indie.

Zoo Praha postupně uzavřela dohody s indickou Central Zoo Authority, vládou Gudžarátu a Sakkarbaug Zoo, které umožní nejen získání lvů, ale i další spolupráci v řadě úrovní. Podle českého velvyslance v Indii znamená podpis memorand a získání lvů obrovský úspěch pražské zoo.

„O totéž usilovala v minulosti řada předních světových zoologických zahrad a já osobně jsem nesmírně rád, že se to podařilo právě Zoo Praha,“ uvedl Stašek. „Díky řadě významných aktivit v oblasti ochrany a studia ohrožených druhů živočichů má Zoo Praha zde v Indii vynikající jméno a indická strana má zájem s ní navázat i expertní spolupráci. Právě renomé a profesionalita biologů a vedení Zoo Praha sehrály při rozhodování indické vlády o darování tří jedinců těchto šelem do Prahy rozhodující úlohu.“

Transport lvů z Indie do České republiky je naplánován na červenec, kdy jsou pro něj v Gudžarátu nejvhodnější klimatické podmínky. Návštěvníci Zoo Praha uvidí Jamvana, Gini a Jennifer několik týdnů po jejich příjezdu, po uplynutí povinné karantény.

Získání tří lvů z Gudžarátu je klíčové pro celý Evropský záchovný program tohoto druhu. „Evropské chovy vzešly z pouhých devíti zakladatelů a nutně potřebují oživit novou krví,“ přiblížil zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek.