Potemník brazilský se praží zaživa a je jedním z nejchutnějších pokrmů.

Potemník brazilský se praží zaživa a je jedním z nejchutnějších pokrmů. | foto: Marek Burza

Tip na dárek pod stromeček pro milovníky brouků. Nová hmyzí kuchařka

  • 5
Nová kuchařka Hmyz na talíři atypicky obohacuje předvánoční trh. Je dílem Marie Borkovcové z Mendelovy univerzity v Brně. Ona a její tým sice trochu předběhli dobu, ale věří, že bude užitečná v budoucnu, až se hmyz stane zdrojem potravy pro budoucí populace.

Dobroty na titulce kuchařky zdobí švábi a cvrčci. Šestinohá stvoření pak představují důležitou příměs desítek předkrmů, polévek, hlavních jídel i dezertů, které kuchařka popisuje.

Papírová kuchařka je naprosto ojedinělým počinem. Informací o přípravě hmyzu najdete na internetu dost, ale ve formě knižní kuchařky je toto vydání u nás ojedinělým počinem.

Redakční tým doplnil například i Milan Václavík, který je velkým propagátorem hmyzí stravy, takzvané entomofágie. Jak chutně připravit různé druhy červů a hmyzu nám ukázal přímo v redakci.

Na video se můžete podívat přímo zde.

21. července 2015

Kuchařka poskytuje rady lidem, kteří chtějí s pojídáním hmyzu začít. Například se dozvědí, že je nevhodné jíst živý hmyz a že před sběrem v přírodě musejí dát přednost hmyzu z chovu.

„Pokud nejste entomolog, těžko rozeznáte ohrožené druhy, nevíte, jestli nejsou pro člověka jedovaté. Dále nevíte, kde se hmyz ve volné přírodě pohyboval. Velká část polí u nás v Česku je stříkána chemickými prostředky a hmyz tedy může obsahovat chemikálie, popřípadě těžké kovy,“ uvedla v knize Borkovcová, jež na univerzitě učí biologii a je dlouholetou propagátorkou entomofágie. Hmyz také může vyvolat alergie u lidí, kteří nesnášejí mořské plody.

Titulka kuchařky Hmyz na talíři

Pojídání hmyzu je v mnoha světových kulturách zcela běžné, v Evropě se pojem entomofágie dostává do širšího povědomí od přelomu tisíciletí. Rostoucí zájem o recepty a konzumaci hmyzu podle nakladatelství Jota vyústil k sepsání kuchařky.

Kromě samotných receptů přináší informace o nutričních hodnotách hmyzu a jeho možném přínosu pro výživu lidí. Nechybí ani malá gastronomická cesta kolem světa včetně fotek smažené tarantule z Kambodže nebo čínských špízů ze štírů.

Pojídači hmyzu podle autorského kolektivu nejčastěji čelí otázkám typu Jak chutná cvrček? Odpovídají na ně jednoduše: Chutná jako cvrček. „Spousta prvokonzumentů chce slyšet, že chuť připomíná pečené kuře nebo třeba lososa zapečeného s nivou. Jenže nepřipomíná. Jednoduše proto, že to není kuře ani losos. Je to hmyz, který má svou specifickou chuť i konzistenci,“ napsal v knize cestovatel David Švejnoha.

Hmyz nemá v Česku oficiálně status potraviny. Nicméně odvážní jedlíci mohou ingredience koupit v prodejnách s krmením pro zvířata, případně přes internet. Další variantou je nákup přímo od chovatele nebo vlastní chov. Nová kuchařka pak zájemcům nabízí desítky receptů z různých druhů hmyzu. Kompletní tabuli lze zahájit třeba taštičkami se sýrem, mátou a moučnými červy a rajčatovou polévkou se sušenými potemníky.

Jako hlavními jídlo doporučují kuchaři Petr Ocknecht a Milan Václavík servírovat třeba šváby v pikantní omáčce s kokosovým mlékem a mangem. Mezi dezerty je v knize zařazen bílkový hmyzíček nebo tvarohové knedlíčky plněné hmyzem. Při přípravě se používá vždy vyhladovělý hmyz. Pokrmy jsou určené k okamžité konzumaci, delší skladování odborníci nedoporučují. Zároveň zdůrazňují, že hmyz nemá být hlavní složkou jídelníčku, ale spíše doplňkem pestré stravy.

,