Atmosférické kotle se budou postupně měnit za kondenzační.

Atmosférické kotle se budou postupně měnit za kondenzační. | foto: iDNES.cz

Nové a staré kotle v jednom domě budou problém, obává se odborník

  • 37
Podle evropské směrnice musí letos do 26. září skončit výroba atmosférických kotlů. Nové kondenzační kotle si přitom žádají úpravu komína, do kterého se musí dát nová plastová vložka. A co v situaci, kdy některé byty v domě mají funkční starý kotel a některé musely pořídit nový? Na dotazy čtenářů iDNES.cz odpovídal Libor Hrabačka ze společnosti Vaillant.

Před časem jsme napsali článek o tom, že od září se budou smět vyrábět jen kondenzační kotle, které splní evropské parametry (více zde). Článek přinesl ohromnou vlnu reakcí, které se nesly ve dvou rovinách. Jedni spílali unijní legislativě, druhá spílala nám, protože měla pocit, že ve snaze zjednodušit toto sdělení jsme tento fakt neúměrně technicky zjednodušili.

Odpovědi Libora Hrabačky najdete zde

Co to přinese, kolik to bude stát, jaké technické obtíže se při změně budou řešit, je to opravdu jednoduchá výměna, která zlepší komfort bydlení? Na Otázky čtenářů iDNES.cz odpovídá odborník na plynové kotle Libor Hrabačka. 

Specialista na plynové kotle Libor Hrabačka připomíná, že nová legislativa se zatím nedotkne kotlů do 10 kW výkonu a kombinovaných kotlů do 30 kW, což jsou kotle pro vytápění běžných rodinných domů. Pro ty je stanovena výjimka do roku 2018. To vše ovšem pro komínové verze.

Z toho vyplývá, že pokud by někdo chtěl jednoduše nahradit atmosférický kotel, má do roku 2018 možnost koupit kombinovaný s tím, že jej bude využívat jen na ohřev topení.

Majitelé turbokotlů budou muset již od podzimu při výměně zvolit řešení s kondenzačním kotlem. Společným problémem všech náhrad je nutnost zajistit odvod kondenzátu, naopak s komínem by problémy být neměly. Do stávajících komínů lze umístit plastovou vložku o průměru 80 mm

Například čtenář s nickem Pinkerton se ptá: „Při přepočtu všech nákladů mi nulový bod návratnosti vychází někdy kolem 15 let,“ Není proto přesvědčen o tom, že by kalkulace úspory kondenzačních kotlů měla být přesvědčivým argumentem.

„Úspora při použití kondenzačního kotle se pohybuje v rozmezí 10-20 % v závislosti na mnoha faktorech – účinnost původního zdroje, topný systém, změna regulátoru atd. MŽP (Ministerstvo životního prostředí) připravuje dotace i pro kondenzační techniku, tím by se doba návratnosti měla zkrátit. Konkrétní detaily zatím nejsou známy,“ odpověděl Hrabačka v chatu se čtenáři.

Stát na výměnu kotlů přispěje

 Na výměnu starého kotle stát přispěje žadatelům částkou až 127 500 korun. Má na to devět miliard

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Pokud by se někteří majitelé turbokotlů, které se už letos přestanou vyrábět, chtěli předzásobit náhradními díly, měli by oslovit svého výrobce. „Zákon nepředepisuje dobu dostupnosti náhradních dílů,“ varuje odborník.

Kondenzát z nových kotlů je agresivní, proto je nutné na odtahové potrubí použít správný materiál. “V žádném případě nepoužívejte například měděné nebo hliníkové trubky,“ nabádá Hrabačka. A dodává, že neutralizace kondenzátu se provádí až od výkonů nad 100 kW. U menších výkonů do 30 kW je tvorba kondenzátu relativně malá, proto by to nemělo přinést problémy pro čistírny odpadních vod.

Čtenář Tomáš ovšem narazil problém, který zatím nikoho v Evropě nenapadl. „Jak postupovat v případě bytových domů se společným komínem? Například když si někteří majitelé nedávno koupili nový turbo kotel, a třeba za rok se někomu jinému starý kotel rozbije – bude nucen si koupit kondenzační a tím pádem s ním i všichni ostatní na společném komínu, i když nedávno investovali do turbo kotle?“ ptá se.

„Nakousl jste ožehavé téma, které nová legislativa vůbec neřeší. V tomto případě bude nutná dohoda všech majitelů bytových jednotek, neboť kombinace nekondenzační a kondenzační technologie není možná v jednom komínu. Majitelé starých kotlů budou muset udržovat kotle v provozuschopném stavu do doby dohody pro společnou výměnu. Společná výměna je podmíněna odolností komínu vůči vlhkým spalinám. Druhou možností pro majitele starých turbo kotlů bude řešení odvodu spalin a přívodu vzduchu jinou cestou (např. přes fasádu, světlíkem apod.) Bytové domy s těmito instalacemi tak budou muset situaci řešit v rámci svého SVJ nebo družstva,“ zní odpověď odborníka.