Turbínu můžete nainstalovat přímo na střechu

Turbínu můžete nainstalovat přímo na střechu | foto: SmartPlanet.com

Nové větrné elektrárně pro rodinné domky stačí vánek. Ale ta návratnost...

  • 150
Větrná turbína Windtronics vypadá na první pohled jako ideální do našich podmínek. Začíná se totiž točit už při mírném větru a lze ji nainstalovat i na střechu rodinného domu. Tyto klady ale zabíjí cena, která bude dvojnásobná než v USA. Tím se neúnosně prodlužuje doba návratnosti.

Běžné malé větrné elektrárny, jaké lze postavit třeba na zahradě, se začínají otáčet při rychlosti větru kolem tří metrů za vteřinu. Tato "zabere" už při vánku 0,2 metru. To by ji mohlo předurčit pro použití i jinde než na větrných pláních nebo na hřebenové horské boudě.

Jmenovitého výkonu 1 500 W ale dosahuje při rychlosti větru 14 m/s (50 km/h), což už je hodnota srovnatelná s běžnými typy elektráren. Podle výrobce je při běžných větrných podmínkách schopna vyrobit  2 752 kWh za rok. Při výkupních cenách kolem 2,30 koruny tak při připojení k distributorovi elektřiny vyděláte něco přes šest tisíc korun ročně.

Problém je v tom, že turbína Windtronics, která by se na jaře měla objevit na českém trhu, se bude prodávat podle Jana Váni ze společnosti WindTronicsEast, dodavatele těchto elektráren na klíč, za 200 tisíc korun. Což znamená návratnost kolem třiceti let. Přitom ve Spojených státech se prodává za ceny kolem 4 500 dolarů, tedy za polovinu. Instalace tam stojí dalších tisíc dolarů.

Tato návratnost je počítána v aktuálních cenách. "Pokud ale budete počítat s trendem vývoje cen a inflace, měly by se náklady podle výpočtů běžných v energetice vrátit do 16 let," vysvětluje zdánlivě dlouhou návratnost Jan Váňa. "Investiční náklady na vyrobený megawat jsou podobné jako u fotovoltaiky, rozdíl ve výkupních cenách je ale propastný."

Při takových cenách by bylo možné akceptovat poloviční dobu návratnosti, obvyklou v oboru alternativních energií. Životnost elektrárny by se podle výrobce měla pohybovat kolem 25 let.

Jak elektrárna funguje

Ojedinělost turbíny spočívá v tom, že nespoléhá na klasické lopatky. Tvoří ji jakési oběžné kolo podobající se velkému ráfku bicyklu o průměru 1,8 metru. Je uloženo ve středu, elektřina se indukuje cívkami umístěnými po obvodu kola.

Rotor větrné turbíny

Odpadají tak jakékoliv další mechanické díly snižující účinnost, při představení turbíny jsme si mohli osobně vyzkoušet, že "kolo" se točí opravdu velmi lehce.

Začněte větrnou mapou

Je na každém, zda by se mu téměř dvoumetrový mechanismus na střeše líbil. Každopádně je v první řadě třeba prozkoumat větrnou mapu České republiky. Jsou oblasti, kde nelze optimálního výkonu dosáhnout ani náhodou, zatímco na Vysočině nebo v horských oblastech existuje větší šance dosáhnout kratší doby návratnosti.

Větrná mapa ČR

Windtronics tomu nahrává vyšší účinnosti při menším větru, ale ztrácí body vysokou cenou. Existují totiž mikroelektrárny, které se sice točí až při rychlejším větru, ale stojí o řád méně.. Podobné elektrárny se hodně používají ve dvanáctivoltovém režimu s dobíjením akumulátorů – třeba na chatách, kde není možnost připojit se do rozvodné sítě.

Asi budete potřebovat stavební povolení

Například podle diskusního fóra na i-eKIS.cz v sekci větrné energie není postup úřadů při povolování elektrárny zcela jednotný. Každopádně se doporučuje kontaktovat místně příslušný stavební úřad, zda nebude mít připomínky k instalaci na zahradu nebo střechu.

Mezi další podmínky patří schválení odborem životního prostředí, zkoumá se hlavně hluk (zde je na tom Windtronics dobře, hlučnost se udává 35 dB). A hlavně je třeba domluvit se s místním distributorem elektřiny, za bude vůbec ochoten vaši elektřinu vykupovat.