Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nově zavlečená americká „rostlinná vosa“ likviduje okrasné keře v Česku

aktualizováno 
Vědci právě mapují nový invazní druh hmyzu, který byl do Česka zavlečen teprve nedávno. Je to pilatka, která za sebou v zahradách a parcích nechává spoušť v podobě dohola okousaných větviček okrasných azalek měkkých, které by jinak nádherně kvetly.

Americká pilatka, nový škůdce zahrádek v Česku | foto: Petr Šípek, Přírodovědecká fakulta UK

Konkrétní druh pilatky, která má tyto holožíry na svědomí, se vědcům z Univerzity Karlovy a Národního muzea v Praze podařilo identifikovat až letos na jaře.   

"Podle všeho se jedná o vůbec první zaznamenaný výskyt tohoto škůdce v Evropě. Z tohoto důvodu bylo přikročeno k provedení mimořádného detekčního průzkumu, abychom zjistili rozšíření této pilatky na území České republiky," uvedl ředitel rostlinolékařské správy Zdeněk Mach.

Pilatky způsobující holožír

Podle Jána Macka z Národního muzea v Praze jde o druh zavlečený z Ameriky, konkrétně o druh Nematus lipovskyi. Zjistili to na základě chovného materiálu z larev sbíraných na Rhododendron (Azalea) molle.

Dosud je známa pouze samice, samec ještě nebyl popsán, stejně jako larva, byť je jinak známá. V USA je to všeobecně rozšířený druh způsobující holožíry na kultivovaných azalkách v parcích a zahradách. Zajímavé na tom je, že tento druh azalky pochází z Číny a Japonska.

Co jsou pilatky, nazývané také "rostlinnými vosami"

Blanokřídlý hmyz ze skupiny širopasých. Jejich larvy, které se nazývají housenice, se živí listy rostlin a podobají se housenkám, od kterých se liší počtem panožek na zadečku. V ČR se vyskytuje asi 450 druhů pilatek. Čistě pro jejich příbuznost k vosám a včelám se jim v němčině a angličtině říká "rostlinné vosy".

Pro mnohé keře azalek měkkých je přitom setkání s touto americkou "rostlinnou vosou" naprosto fatální. "Larva této pilatky totiž okouše veškeré květy a listy, což keř nutí vyrazit druhou generaci listů ze záložních pupenů. To ho výrazně oslabí, a když se to opakuje dva tři roky po sobě, rostlina často natolik zeslábne, že nakonec uhyne," vysvětluje dopad invaze pilatek entomolog Petr Šípek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

První samci tohoto druhu byli paradoxně odchyceni v Praze

Pomozte vědcům nový invazní druh hmyzu mapovat

Pokud najdete na své zahradě nápadně okousané azalky, napište prosím o svém pozorování na e-mail: nalezy@prirodovedci.cz. Pomůžete tak vědcům při monitorování tohoto nového invazního druhu. Přiložíte-li i fotografie, budou pro vědce cenné.

První výskyt amerických pilatek nahlásili vědcům pracovníci Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze Na Slupi v roce 2011. "V té době se nám ještě nepovedlo druh identifikovat. Letos na konci dubna jsme ale pozorovali masový výlet těchto pilatek, což umožnilo jejich správnou determinaci," vysvětluje Petr Šípek.

Řádění pilatek je právě v těchto týdnech aktuální. "Po celé Praze se právě teď můžeme setkat s azalkami požranými od tohoto nového a invazního druhu. Z jiných míst v Evropě jejich výskyt zatím není znám," popsal aktuální situaci entomolog.

Autor:



Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...



Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Zahrada působící jako krajina obnášela spoustu práce s kameny

Zahrada nedaleko Sušice je plná nádherných zelených scenérií.

Zahradu u rodinného domu nedaleko Sušice zakládal bratr její maminky v roce 1935. „Ona na jeho práci navázala. Věnovala...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Zelená, hnědá nebo kalná voda v bazénu? Hlídejte všechny hodnoty

Hladinová síťka je základem pro čištění mechanických nečistot plovoucích na...

Když léto probíhá v normálních mezích, není problém vodu v bazénu uhlídat i ve vyšších teplotách. Čím větší vedra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz