Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nově zavlečená americká „rostlinná vosa“ likviduje okrasné keře v Česku

aktualizováno 
Vědci právě mapují nový invazní druh hmyzu, který byl do Česka zavlečen teprve nedávno. Je to pilatka, která za sebou v zahradách a parcích nechává spoušť v podobě dohola okousaných větviček okrasných azalek měkkých, které by jinak nádherně kvetly.

Americká pilatka, nový škůdce zahrádek v Česku | foto: Petr Šípek, Přírodovědecká fakulta UK

Konkrétní druh pilatky, která má tyto holožíry na svědomí, se vědcům z Univerzity Karlovy a Národního muzea v Praze podařilo identifikovat až letos na jaře.   

"Podle všeho se jedná o vůbec první zaznamenaný výskyt tohoto škůdce v Evropě. Z tohoto důvodu bylo přikročeno k provedení mimořádného detekčního průzkumu, abychom zjistili rozšíření této pilatky na území České republiky," uvedl ředitel rostlinolékařské správy Zdeněk Mach.

Pilatky způsobující holožír

Podle Jána Macka z Národního muzea v Praze jde o druh zavlečený z Ameriky, konkrétně o druh Nematus lipovskyi. Zjistili to na základě chovného materiálu z larev sbíraných na Rhododendron (Azalea) molle.

Dosud je známa pouze samice, samec ještě nebyl popsán, stejně jako larva, byť je jinak známá. V USA je to všeobecně rozšířený druh způsobující holožíry na kultivovaných azalkách v parcích a zahradách. Zajímavé na tom je, že tento druh azalky pochází z Číny a Japonska.

Co jsou pilatky, nazývané také "rostlinnými vosami"

Blanokřídlý hmyz ze skupiny širopasých. Jejich larvy, které se nazývají housenice, se živí listy rostlin a podobají se housenkám, od kterých se liší počtem panožek na zadečku. V ČR se vyskytuje asi 450 druhů pilatek. Čistě pro jejich příbuznost k vosám a včelám se jim v němčině a angličtině říká "rostlinné vosy".

Pro mnohé keře azalek měkkých je přitom setkání s touto americkou "rostlinnou vosou" naprosto fatální. "Larva této pilatky totiž okouše veškeré květy a listy, což keř nutí vyrazit druhou generaci listů ze záložních pupenů. To ho výrazně oslabí, a když se to opakuje dva tři roky po sobě, rostlina často natolik zeslábne, že nakonec uhyne," vysvětluje dopad invaze pilatek entomolog Petr Šípek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

První samci tohoto druhu byli paradoxně odchyceni v Praze

Pomozte vědcům nový invazní druh hmyzu mapovat

Pokud najdete na své zahradě nápadně okousané azalky, napište prosím o svém pozorování na e-mail: nalezy@prirodovedci.cz. Pomůžete tak vědcům při monitorování tohoto nového invazního druhu. Přiložíte-li i fotografie, budou pro vědce cenné.

První výskyt amerických pilatek nahlásili vědcům pracovníci Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze Na Slupi v roce 2011. "V té době se nám ještě nepovedlo druh identifikovat. Letos na konci dubna jsme ale pozorovali masový výlet těchto pilatek, což umožnilo jejich správnou determinaci," vysvětluje Petr Šípek.

Řádění pilatek je právě v těchto týdnech aktuální. "Po celé Praze se právě teď můžeme setkat s azalkami požranými od tohoto nového a invazního druhu. Z jiných míst v Evropě jejich výskyt zatím není znám," popsal aktuální situaci entomolog.

Autor:Nejčtenější

Rostou hřiby, někde ještě i smrže. Ale jen na pár místech v republice

Úlovek z tohoto týdne, z lokality u Kostelce nad Černými lesy. Zapomeňte ovšem...

Specifický úkaz, kdy kvetou souběžně rostliny, jež bývají v půlce května již odkvetlé, a současně ty, které vykvetly o...

KVÍZ: Vyznáte se v používání kuchyňských bylinek?

Libeček (vysoký v pozadí), šalvěj, pažitka a další. Vše na jednom záhonu.

Bez bylinek se v kuchyni prakticky neobejdeme. Při vaření dávají pokrmům jejich typickou chuť a některým kuchyním...Zamořil panelák cvrčky pro své chameleony. Stálo ho to padesát tisíc

Bez živého hmyzu se chameleoni neobejdou. Jeho přechovávání však má svá úskalí,...

Chovatelství exotických zvířat si často žádá nemalé oběti. Musíte svým mazlíčkům vytvořit ideální podmínky imitující...

Pohlreichova rychlá svačina z grilu: topinka se španělskou šunkou

Topinka s česnekem, rajčaty a španělskou šunkou připravená na grilu

„Když v jedné hospodě na Mallorce můžou servírovat jen chleba se šunkou a nic jiného a každý den tam na to přijede 250...

Maturitní zkoušky může mladým chovatelům narušit zajíc i přežraný pes

Praktická část maturit oboru chovatel na České zemědělské akademii v Humpolci.

Loukou nad Humpolcem se nese ostrý hvizd píšťalky. A také zazní příkaz: „Hledej, Blue, hledej!“ Feně českého fouska...

Další z rubriky

Zachraňte medvědí česnek, zní na sociálních sítích. Nájezdníci ho ničí

Nasbírané listy medvědího česneku s květy. I ty jsou jedlé.

Sběrači módního druhu česneku často trhají celé rostliny tak, že zničí i poupata. Tím, že nemají čas vykvést, zabrání...

Sekačku vybírejte podle četnosti sečení a velikosti pozemku

Akumulátorová sekačka je ideální pro toho, kdo nechce rušit sousedy a zároveň...

Při výběru travní sekačky se nevyplatí postupovat jen podle plochy, pro kterou je určená. Do hry vstupují i další...

Hrozí kolaps ekosystému. Hmyz vymírá, jeho počty klesly na čtvrtinu

„Můj rekord je 22 včel a tři čmeláci na metr čtvereční,“ chlubí se...

Spíš než motýla potkáte v přírodě virtuálního pokémona. Chcete-li dětem ukázat na louce babočku, budete to mít těžké....

Najdete na iDNES.cz