Nově zavlečená americká „rostlinná vosa“ likviduje okrasné keře v Česku

aktualizováno 
Vědci právě mapují nový invazní druh hmyzu, který byl do Česka zavlečen teprve nedávno. Je to pilatka, která za sebou v zahradách a parcích nechává spoušť v podobě dohola okousaných větviček okrasných azalek měkkých, které by jinak nádherně kvetly.

Americká pilatka, nový škůdce zahrádek v Česku | foto: Petr Šípek, Přírodovědecká fakulta UK

Konkrétní druh pilatky, která má tyto holožíry na svědomí, se vědcům z Univerzity Karlovy a Národního muzea v Praze podařilo identifikovat až letos na jaře.   

"Podle všeho se jedná o vůbec první zaznamenaný výskyt tohoto škůdce v Evropě. Z tohoto důvodu bylo přikročeno k provedení mimořádného detekčního průzkumu, abychom zjistili rozšíření této pilatky na území České republiky," uvedl ředitel rostlinolékařské správy Zdeněk Mach.

Pilatky způsobující holožír

Podle Jána Macka z Národního muzea v Praze jde o druh zavlečený z Ameriky, konkrétně o druh Nematus lipovskyi. Zjistili to na základě chovného materiálu z larev sbíraných na Rhododendron (Azalea) molle.

Dosud je známa pouze samice, samec ještě nebyl popsán, stejně jako larva, byť je jinak známá. V USA je to všeobecně rozšířený druh způsobující holožíry na kultivovaných azalkách v parcích a zahradách. Zajímavé na tom je, že tento druh azalky pochází z Číny a Japonska.

Co jsou pilatky, nazývané také "rostlinnými vosami"

Blanokřídlý hmyz ze skupiny širopasých. Jejich larvy, které se nazývají housenice, se živí listy rostlin a podobají se housenkám, od kterých se liší počtem panožek na zadečku. V ČR se vyskytuje asi 450 druhů pilatek. Čistě pro jejich příbuznost k vosám a včelám se jim v němčině a angličtině říká "rostlinné vosy".

Pro mnohé keře azalek měkkých je přitom setkání s touto americkou "rostlinnou vosou" naprosto fatální. "Larva této pilatky totiž okouše veškeré květy a listy, což keř nutí vyrazit druhou generaci listů ze záložních pupenů. To ho výrazně oslabí, a když se to opakuje dva tři roky po sobě, rostlina často natolik zeslábne, že nakonec uhyne," vysvětluje dopad invaze pilatek entomolog Petr Šípek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

První samci tohoto druhu byli paradoxně odchyceni v Praze

Pomozte vědcům nový invazní druh hmyzu mapovat

Pokud najdete na své zahradě nápadně okousané azalky, napište prosím o svém pozorování na e-mail: nalezy@prirodovedci.cz. Pomůžete tak vědcům při monitorování tohoto nového invazního druhu. Přiložíte-li i fotografie, budou pro vědce cenné.

První výskyt amerických pilatek nahlásili vědcům pracovníci Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze Na Slupi v roce 2011. "V té době se nám ještě nepovedlo druh identifikovat. Letos na konci dubna jsme ale pozorovali masový výlet těchto pilatek, což umožnilo jejich správnou determinaci," vysvětluje Petr Šípek.

Řádění pilatek je právě v těchto týdnech aktuální. "Po celé Praze se právě teď můžeme setkat s azalkami požranými od tohoto nového a invazního druhu. Z jiných míst v Evropě jejich výskyt zatím není znám," popsal aktuální situaci entomolog.

Autor:Nejčtenější

Lidé jsou zhýčkaní a líní, s puškou chráním zvířata, říká lovkyně

Lovkyně Michaela Fialová ráda provokuje a z výhrůžek si nic nedělá

Michaela Fialová si na focení pro magazín Víkend oblékla šatičky s kolouškem Bambi. Zastřelila mu nejen maminku,...

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Další z rubriky

Zazimování zahrady: nezapomeňte na vodní plochy, radí zahradník

Vysokým výkonem, záběrem 46 cm a pevným kovovým šasi připomíná AKU rotační...

Nenechte nic náhodě a zazimujte zahradu ještě před příchodem prvních večerních mrazíků. Speciální péči potřebuje...

OBRAZEM: Užijte si krásný podzim, inspirujte se, ochutnejte dýně

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na...

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na okrasu, lze tento víkend a celý následující...

Soutěžní zahrady jako přehlídka splněných snů a spousty radostné práce

Zahrada Soni Maškové rok po založení „na zelené louce“.

Ne každá zahrada je od jara do podzimu kvetoucím rájem plným barev a vůní. Každý má o její podobě jinou představu a...Najdete na iDNES.cz