Jeden z rybníků olomouckého Kaprodromu.

Jeden z rybníků olomouckého Kaprodromu. | foto: Jan Vogl

Obchodní zástupce žije příběh jako z Oty Pavla. Chtěl rybník, teď má dva

  • 4
Kdo viděl film Smrt krásných srnců, může si tak trochu představit životní příběh Romana Slezáka. I když není plný velkých dějinných událostí jako život hrdiny snímku natočeného podle předlohy Oty Pavla, hlavní motiv je stejný. Touha po vlastním rybníku.

"Stejně jako on jsem prodával po domech vysavače, šetřil a toužil jsem mít vlastní rybník. Ten sen se mi splnil," pousměje se Slezák, který dnes provozuje Kaprodrom.

Místo se dvěma rybníky má přitom i tak trochu snovou adresu. Leží u Andělské ulice v Olomouci, a jedné z vodních ploch se přezdívá Nebeský rybník. Každý z rybníků má ovšem trochu jiné využití.

Jeden je zasvěcený, řečeno s nadsázkou, činnosti "Chyť a sněz" a druhý projektu "Chyť a pusť". Jsou totiž lidé, kteří si nechtějí uloveného kapra či tolstolobika dát jako hlavní chod, jde jim o vášeň z lovu.

Jeden z návštěvníků Kaprodromu se svým úlovkem, v pozadí jeden z rybníků.
Posezení u jednoho z rybníků olomouckého Kaprodromu.

Jeden z návštěvníků Kaprodromu se svým úlovkem, vpravo posezení u jednoho z rybníků.

"Řada z rybářů si netouží ani tak odnést rybí maso domů, jako zkusit si zachytat a zdolat rybu. Hlavně ti mladší si chytí trofejní rybu, vyfotí se s ní a pustí ji zpět do vody," popisuje Slezák. Velký kapr podle něj může mít až kolem metru a patnácti i dvaceti kilogramů.

Chycenou rybu návštěvníkům připraví v restauraci

Kdo má ovšem zájem zarybařit si a pak si také doma na rybím mase pochutnat, může. K dispozici je mu zase rybník plný menších ryb. Kromě kaprů, amurů, tolstolobiků si lze z vody vytáhnout i štiky, candáty, jesetery, pstruhy nebo líny.

"Tuto možnost hodně využívají rodiny s dětmi, protože jde o takové akčnější rybaření. U velkých trofejních ryb si to je potřeba vyloženě odsedět, rybář tam musí být trpělivý," popisuje Slezák.

Na Kaprodromu by si měli přijít na své zkušení rybáři i úplní začátečníci. Ti, co si chtějí pochutnat na rybě přímo na místě, mají také možnost. V areálu funguje i restaurace, kde chycenou rybu připraví. Sezona trvá podle zájmu návštěvníků a počasí, letos začínala v květnu. Kdo nerybaří, může využít dětské lanové centrum, vyjet si na pramici nebo si zahrát pétanque.

"Tehdy zanedbaný přírodní areál jsem koupil už před lety a stále to tu dáváme do kupy. Vodní plocha v tomto prostoru vznikla někdy po válce, kdy se nedaleko začaly budovat domy a byl na jejich stavbu potřeba písek," vrací se do minulosti Slezák.