Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obezita je nenápadný zabiják psích tlouštíků. Opatrně s pamlsky

Záplava pamlsků a vynechané procházky. To jsou časté důvody, proč naši mazlíčci bojují s kily navíc. Psí obezita je přitom stejně nebezpečná jako ta lidská, konstatuje týdeník 5plus2.

Jezevčíka Obie vykrmili majitelé do 35 kilogramů. | foto: Profimedia.cz

Před čtyřmi lety svět obletěly fotografie tehdy nejtlustšího psa planety, jezevčíka jménem Obie z amerického Portlandu. Páníčci svého čtyřnohého kamaráda, který by měl normálně vážit kolem deseti kilo, vykrmili do neuvěřitelných pětatřiceti kilogramů. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Jeho kratičké nožičky kvůli zásobě tuku ani nedosáhly na zem. Komicky vyhlížející psík mnohé pobavil, většina lidí se ale zděsila nad chováním majitelů, kteří svého psa prakticky zmrzačili jen proto, že mu chtěli dopřát.

Nejen tento případ poukázal na obrovský problém obezity. Ta už dávno není jen doménou lidí, ale ohrožuje i jejich mazlíčky.

Má vliv na oběhovou soustavu a zejména v případě starších psů i na pohybový aparát. V neposlední řadě omezuje léčbu jiných potíží včetně provádění operačních zákroků. Stejně jako u lidí také psy může obezita nenápadně zabíjet. 

I psí tlouštík může zhubnout

Ovšem i s psími kily navíc se dá úspěšně bojovat. Ostatně portlandský tlouštík Obie pod dohledem odbornice nakonec zhubnul na ideálních jedenáct kilogramů. 

Jak na tloušťku

„U psů je to s obezitou podobné jako u lidí. Největší problém je v poměru příjmu a výdeje energie. Pokud je jedinec s velkou chutí k jídlu, potřebuje o to častější a delší procházky, protože musí příjem kompenzovat dostatečně velkým výdejem,“ vysvětluje veterinář Zbyněk Lounský s tím, že jen velmi malá část případů obezity vzniká jako důsledek jiného onemocnění.

Lounský ze své praxe také potvrzuje, že problémy s obezitou mají častěji psi, kteří primárně plní funkci domácího mazlíčka, zatímco za normálních podmínek by se daleko více pohybovali. „Mezi taková plemena patří v první řadě labradoři a retrívři,“ říká Lounský. 

S tím souhlasí uznávaný kynolog Ivan Stuchlý. „Předchůdci dnešních labradorů byli ve své podstatě smečkoví psi, podobně jako například bíglové. Kdysi se krmili tak, že se do psince najednou naházelo žrádlo, a kdo ho urval, ten ho urval. 

Ti nejžravější jedinci se dostávali do reprodukčního procesu, protože se do chovu logicky vybírala dobře živená a silná zvířata. Proto se dnes o labradorech říká, že je to v podstatě žaludek na čtyřech nohách,“ vysvětluje autor kynologické encyklopedie. 

Majitelé dopředu neřeší, co pes bude potřebovat

Podle něj je zásadní problém, že budoucí majitelé se při výběru plemene soustřeďují v první řadě na vzhled psa, občas také na povahu, ale jenom minimálně řeší dopředu jeho potřeby.

Psí deprese

Pokud nejeví pes zájem o jakoukoli aktivitu, nerozradostní ho pohled na plnou misku, vidina pamlsků, tráví většinu času povalováním a věnuje okolí prázdné pohledy, je jasné, že je něco špatně. 

Zvířecí problém však nemusí být jenom fyzického charakteru, nýbrž také psychického. Stejně jako lidi i jejich čtyřnohé přátele mohou trápit deprese. Psa nejvíce ovlivňuje jeho pán – tedy čas, jenž svému zvířeti věnuje, ale i nálada, kterou na něj přenáší. Psí deprese se stále častěji léčí terapiemi, také však potlačujícími léky.

„Lidé si neopatřují psy podle toho, jaké mají nároky na pohyb. Napadne je to ještě třeba u chrta, ale v případě zmiňovaného labradora si většinou neuvědomují, že jde vlastně o loveckého psa. Dívají se na něj pouze jako na rodinného psa, což je z hlediska povahové stránky určitě správná úvaha, ale neznamená to, že takovému psovi stačí jen ležet u boudy,“ zdůrazňuje.

Další častý psí tlouštík je již zmiňovaný jezevčík. „Původně lovecký pes má specifické povahové vlastnosti, díky nimž si svého pána doslova koupí a vymámí z něj téměř cokoli,“ naznačuje Stuchlý, proč je pro majitele jezevčíků těžké nedopřát jim dobroty navíc, které vyžadují. 

Jezevčík je ve vztahu ke svému pánovi zdatný manipulátor. To by nebyl tak velký problém, pokud by měl takový pes dostatečné možnosti výdeje energie – tedy znovu zmiňovaný pohyb. Ovšem zejména pro starší lidi, kteří si jezevčíky díky jejich přátelské povaze oblíbili, je zajištění dostatečné aktivní vycházky často nad jejich síly. 

A tak se z jezevčíků mnohdy stávají válečky na čtyřech nohách. Konkrétně u tohoto plemene s sebou obezita mimo jiných potíží přináší velké zatížení páteře a s ním spojené problémy s bederní oblastí.

Dávkování je jen orientační

Jak tedy s obezitou bojovat a předcházet jí? Na obalech krmení je vedle složení uvedené také doporučené dávkování. Majitelé psů by se k němu ale neměli slepě upínat. 

Zvířecí cukrovkáře trápí únava i záněty

Stejně jako lidé i psí cukrovkáři mohou být závislí na dennodenním injekčním podávání inzulinu. Diabetes je totiž nejčastější endokrinní onemocnění, které psy postihuje. 

Nejvíce ohrožení jsou obézní mazlíčci, kteří nemají dostatek pohybu a dostávají jednotvárnou nekvalitní stravu doplněnou lidskými pochutinami. Náchylné k cukrovce jsou také hárající feny. Mezi příznaky nemoci patří enormní žravost a častá žíznivost v kombinaci s ubýváním na váze. Psí cukrovkáři trpí únavou, později se u nich může rozvinout zákal čočky či záněty kůže.

Krmné dávky bývají orientační. Každý pes, a to i stejného plemene, může mít rozdílný metabolismus i denní režim. Krmnou dávku je proto zapotřebí přizpůsobovat.

Veterinář Lounský také varuje před podstrkováním pamlsků. To mnohdy klasickou denní dávku výrazně zvyšuje, někdy až několikanásobně.
Množství stravy by měl ovlivňovat ještě další faktor, a tím je roční období.

„Pokud žijí psi celoročně doma – tedy v teple, jejich energetické nároky jsou samozřejmě jiné v létě a v zimě,“ zdůrazňuje kynolog Stuchlý. V zimě psi přirozeně nemají tolik pohybu a zároveň není potřeba, aby si vytvářeli ochrannou tukovou zásobu. „Jenže protože pejskovi chutná, lidé ho krmí pořád stejně,“ varuje zkušený kynolog.

Podle Zdeňka Lounského se dá sezonní nadváze předejít také změnou krmiva. „Aby pes neměl hlad, dá se krmit ve stejném objemu množství, ale krmivem s menším počtem kalorií,“ doporučuje.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

Psí parazit míří z teplých krajů do střední Evropy. Srdeční červ je tu

11. dubna 2024

Migrace a nové druhy komárů, změna klimatu, ale také častější cestování se psy do zahraničí – to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Hlavonožci jsou velmi inteligentní, mají výbornou paměť a učí se, říká zooložka

17. dubna 2024

Premium Chobotnice, sépie, olihně či obří krakatice. Ti všichni patří mezi hlavonožce. Jejich život je pro...

Kocoura jí přejelo auto, naklonovali jí dva stejné. Povahu zaručenou nemá

17. dubna 2024

Premium Za naklonování kočičího mazlíčka, o kterého přišla v jeho pouhých pěti letech, zaplatila Kanaďanka...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...