Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obezita je nenápadný zabiják psích tlouštíků. Opatrně s pamlsky

Záplava pamlsků a vynechané procházky. To jsou časté důvody, proč naši mazlíčci bojují s kily navíc. Psí obezita je přitom stejně nebezpečná jako ta lidská, konstatuje týdeník 5plus2.

Jezevčíka Obie vykrmili majitelé do 35 kilogramů. | foto: Profimedia.cz

Před čtyřmi lety svět obletěly fotografie tehdy nejtlustšího psa planety, jezevčíka jménem Obie z amerického Portlandu. Páníčci svého čtyřnohého kamaráda, který by měl normálně vážit kolem deseti kilo, vykrmili do neuvěřitelných pětatřiceti kilogramů. 

Jeho kratičké nožičky kvůli zásobě tuku ani nedosáhly na zem. Komicky vyhlížející psík mnohé pobavil, většina lidí se ale zděsila nad chováním majitelů, kteří svého psa prakticky zmrzačili jen proto, že mu chtěli dopřát.

Nejen tento případ poukázal na obrovský problém obezity. Ta už dávno není jen doménou lidí, ale ohrožuje i jejich mazlíčky.

Má vliv na oběhovou soustavu a zejména v případě starších psů i na pohybový aparát. V neposlední řadě omezuje léčbu jiných potíží včetně provádění operačních zákroků. Stejně jako u lidí také psy může obezita nenápadně zabíjet. 

I psí tlouštík může zhubnout

Ovšem i s psími kily navíc se dá úspěšně bojovat. Ostatně portlandský tlouštík Obie pod dohledem odbornice nakonec zhubnul na ideálních jedenáct kilogramů. 

Jak na tloušťku

„U psů je to s obezitou podobné jako u lidí. Největší problém je v poměru příjmu a výdeje energie. Pokud je jedinec s velkou chutí k jídlu, potřebuje o to častější a delší procházky, protože musí příjem kompenzovat dostatečně velkým výdejem,“ vysvětluje veterinář Zbyněk Lounský s tím, že jen velmi malá část případů obezity vzniká jako důsledek jiného onemocnění.

Lounský ze své praxe také potvrzuje, že problémy s obezitou mají častěji psi, kteří primárně plní funkci domácího mazlíčka, zatímco za normálních podmínek by se daleko více pohybovali. „Mezi taková plemena patří v první řadě labradoři a retrívři,“ říká Lounský. 

S tím souhlasí uznávaný kynolog Ivan Stuchlý. „Předchůdci dnešních labradorů byli ve své podstatě smečkoví psi, podobně jako například bíglové. Kdysi se krmili tak, že se do psince najednou naházelo žrádlo, a kdo ho urval, ten ho urval. 

Ti nejžravější jedinci se dostávali do reprodukčního procesu, protože se do chovu logicky vybírala dobře živená a silná zvířata. Proto se dnes o labradorech říká, že je to v podstatě žaludek na čtyřech nohách,“ vysvětluje autor kynologické encyklopedie. 

Majitelé dopředu neřeší, co pes bude potřebovat

Podle něj je zásadní problém, že budoucí majitelé se při výběru plemene soustřeďují v první řadě na vzhled psa, občas také na povahu, ale jenom minimálně řeší dopředu jeho potřeby.

Psí deprese

Pokud nejeví pes zájem o jakoukoli aktivitu, nerozradostní ho pohled na plnou misku, vidina pamlsků, tráví většinu času povalováním a věnuje okolí prázdné pohledy, je jasné, že je něco špatně. 

Zvířecí problém však nemusí být jenom fyzického charakteru, nýbrž také psychického. Stejně jako lidi i jejich čtyřnohé přátele mohou trápit deprese. Psa nejvíce ovlivňuje jeho pán – tedy čas, jenž svému zvířeti věnuje, ale i nálada, kterou na něj přenáší. Psí deprese se stále častěji léčí terapiemi, také však potlačujícími léky.

„Lidé si neopatřují psy podle toho, jaké mají nároky na pohyb. Napadne je to ještě třeba u chrta, ale v případě zmiňovaného labradora si většinou neuvědomují, že jde vlastně o loveckého psa. Dívají se na něj pouze jako na rodinného psa, což je z hlediska povahové stránky určitě správná úvaha, ale neznamená to, že takovému psovi stačí jen ležet u boudy,“ zdůrazňuje.

Další častý psí tlouštík je již zmiňovaný jezevčík. „Původně lovecký pes má specifické povahové vlastnosti, díky nimž si svého pána doslova koupí a vymámí z něj téměř cokoli,“ naznačuje Stuchlý, proč je pro majitele jezevčíků těžké nedopřát jim dobroty navíc, které vyžadují. 

Jezevčík je ve vztahu ke svému pánovi zdatný manipulátor. To by nebyl tak velký problém, pokud by měl takový pes dostatečné možnosti výdeje energie – tedy znovu zmiňovaný pohyb. Ovšem zejména pro starší lidi, kteří si jezevčíky díky jejich přátelské povaze oblíbili, je zajištění dostatečné aktivní vycházky často nad jejich síly. 

A tak se z jezevčíků mnohdy stávají válečky na čtyřech nohách. Konkrétně u tohoto plemene s sebou obezita mimo jiných potíží přináší velké zatížení páteře a s ním spojené problémy s bederní oblastí.

Dávkování je jen orientační

Jak tedy s obezitou bojovat a předcházet jí? Na obalech krmení je vedle složení uvedené také doporučené dávkování. Majitelé psů by se k němu ale neměli slepě upínat. 

Zvířecí cukrovkáře trápí únava i záněty

Stejně jako lidé i psí cukrovkáři mohou být závislí na dennodenním injekčním podávání inzulinu. Diabetes je totiž nejčastější endokrinní onemocnění, které psy postihuje. 

Nejvíce ohrožení jsou obézní mazlíčci, kteří nemají dostatek pohybu a dostávají jednotvárnou nekvalitní stravu doplněnou lidskými pochutinami. Náchylné k cukrovce jsou také hárající feny. Mezi příznaky nemoci patří enormní žravost a častá žíznivost v kombinaci s ubýváním na váze. Psí cukrovkáři trpí únavou, později se u nich může rozvinout zákal čočky či záněty kůže.

Krmné dávky bývají orientační. Každý pes, a to i stejného plemene, může mít rozdílný metabolismus i denní režim. Krmnou dávku je proto zapotřebí přizpůsobovat.

Veterinář Lounský také varuje před podstrkováním pamlsků. To mnohdy klasickou denní dávku výrazně zvyšuje, někdy až několikanásobně.
Množství stravy by měl ovlivňovat ještě další faktor, a tím je roční období.

„Pokud žijí psi celoročně doma – tedy v teple, jejich energetické nároky jsou samozřejmě jiné v létě a v zimě,“ zdůrazňuje kynolog Stuchlý. V zimě psi přirozeně nemají tolik pohybu a zároveň není potřeba, aby si vytvářeli ochrannou tukovou zásobu. „Jenže protože pejskovi chutná, lidé ho krmí pořád stejně,“ varuje zkušený kynolog.

Podle Zdeňka Lounského se dá sezonní nadváze předejít také změnou krmiva. „Aby pes neměl hlad, dá se krmit ve stejném objemu množství, ale krmivem s menším počtem kalorií,“ doporučuje.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025