Poté vyspárujte i dlažbu, v obou případech máte na výběr kolem 25 barev spárovacích hmot

Poté vyspárujte i dlažbu, v obou případech máte na výběr kolem 25 barev spárovacích hmot | foto: Lasselsberger

Obkládání koupelny: tipy od profesionála

  • 10
Dívat se pod ruce špatnému obkladači může vyvolat pocit, že "takto to zvládnete taky". Buďte lepší než on, nezapomeňte na penetrování, správné rozměření plochy, používejte vhodné materiály.

Obkládání většina lidí raději svěří odborníkům. Existují ale zkušení a šikovní experimentátoři, kteří se nebojí žádné práce, dokonce nelení a vyzkoušejí si technologii obkládání předem - třeba ve sklepě nebo na místě, kde nebudou první, neumělé postupy tolik vidět. Podobným kutilům se budou hodit základní rady, kterých by se měli držet.

Obkládáme na nové stěny

Na začátku je třeba podlahu a stěny očistit, všechny podklady musí být dokonale čisté. Pro sjednocení obkládaných povrchů se doporučuje natřít je hloubkovou penetrací. "Zvlášť v koupelně byste neměli penetraci podceňovat," tvrdí Miroslav Levora ze společnosti Lasselsberger.

Nejprve si vyměřte, odkud a jak budete obklady lepit, ideální je mít připravený kladečský plán, stěnu penetrujte a opatřete izolačním nátěrem

Nejprve si vyměřte, odkud a jak budete obklady lepit, ideální je mít připravený kladečský plán, stěnu penetrujte a opatřete izolačním nátěrem

Hloubkový penetrační nátěr doporučuje hlavně na savé podklady, tedy podklady s potřebou hlubšího zpevnění, zvláště před pokládkou keramických obkladů a dlažeb za použití cementových lepicích tmelů, izolačních nátěrů a stěrek. Penetrace snižuje a sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost. Tím zajišťuje dostatečný čas pro lepení tmelů a jejich přídržnost k podkladním konstrukcím.

Jak nalepit nové na staré?

Při rekonstrukci nastane otázka, jak dostat původní obklady ze stěn co nejšetrněji a nejbezpečněji. Nejlépe se osvědčuje obyčejné kladivo a majzlík, kterým se postupně směrem od spáry materiál ze stěny "odlupuje".

Založte první řadu obkladů a pokračujte v lepení podle plánu

Založte první řadu obkladů a pokračujte v lepení podle plánu

Levnější, méně pracnou a rychlejší metodou je položení nové keramiky na původní obklad. Musí však být splněna základní podmínka, tedy to, že původní dlažba nebo obklad je bez trhlin a musí perfektně držet na podkladu. Zda pod původním obkladem nejsou dutiny, odhalíte poklepem.

Kdekoli při poklepání narazíte na dutý zvuk, je třeba původní materiál odstranit, a to i v případě, že máte pocit, že je stávající obkládačka odlepena jen zčásti. "Po vybourání vznikne výškový rozdíl mezi stávající a vyloupnutou dlaždičkou. Prodávají se ale speciální cementové směsi, které rozdíl vyrovnají. Na ně lze už po několika málo hodinách lepit nový obklad nebo dlažbu," říká kladeč Radek Humr.

Pokud už přesně víte, kde budou elektroinstalace, můžete obložit i místo kolem nich

Pokud už přesně víte, kde budou elektroinstalace, můžete obložit i místo kolem nich

Při pokládání nového materiálu na původní je nutné dodržet několik základních pravidel. Miroslav Levora ze společnosti Lasselsberger doporučuje: "Podklad je třeba především odmastit. Odmaštěný povrch penetrujeme přechodovým můstkem PE 204. Tento materiál je speciálně určen pro pokládku dlažby na hladké nesavé materiály jako umakart, sklo, lepení dlažby na dlažbu a podobně. Na vytvrzený přechodový můstek lze přímo pokládat keramické dlaždice a obkládačky nejlépe flexibilním lepidlem a spárovací hmotou."

Způsob kladení původních obkladů nebo dlažeb nemusí člověka nijak omezovat, novou keramiku můžete lepit bez ohledu na původní spáry a formáty – nutné je však u velkých ploch zachovat původní dilatační spáry, které se musí promítnout i v nově položené dlažbě - to ale u běžné malé koupelny není třeba řešit, jde o plochy větší než 3 x 3 metry.

Po obložení stěn si stejným způsobem vyměřte podlahu a vytvořte plán kladení

Po obložení stěn si stejným způsobem vyměřte podlahu a vytvořte plán kladení

Velmi podstatná je při pokládce nového materiálu volba správného lepicího tmelu. Je nutné vybírat podle druhu dlažby (slinutá, nasákavá), prostředí (terasa, podlahové vytápění) a podkladu (beton, dřevotříska). Pokud sdělíte tyto podrobnosti, odborníci v prodejnách s keramikou vám nabídnou lepidla na cementové bázi - flexibilní nebo standardní; nebo lepidla speciální, určená zejména pro lepení keramiky na kov nebo na pružné materiály, jako je dřevotříska, sololit, překližka a jiné. Flexibilní lepidla jsou nutností i na plochy s podlahovým vytápěním nebo na terasy.

Věnujte také velkou pozornost správné volbě "hřebenu" pro nanesení lepidla. Jinou výšku hřebenu volíme například na mozaiku či obklad, jinou výšku volíme pro podlahové materiály.

Pozor na prořezy

Před samotnou pokládkou - jak obkladů, tak dlažeb - se vyplatí udělat si kladečský plán. A to nejen v případě, kdy kombinujete základní obklady a dlažbu s dekoracemi nebo listelami. Než začnete malovat, nejprve měřte. Nejpozději před zahájením kladečských prací zkontrolujte dodané zboží rozložením do plochy a zejména sestavením dekorů a sestav. Dále ověřte jednotnost značení rozměrů a odstínů na kartonech. Nikdy nemíchejte různě označené odstíny a rozměry uvedené na kartonech.

Založte první řadu dlažby

Založte první řadu dlažby

"Dlaždice se kladou od prostředka, aby se nestalo, že u jednoho kraje zbude ořez menší než deset centimetrů, což by se při lepení zleva doprava či naopak mohlo stát," konstatuje Radek Humr a pokračuje: "Tím, že začnete plánovat i lepit uprostřed stěny, lze se podobným situacím vyhnout."

Na kraji by neměl zůstávat prořez menší než 10 centimetrů

Na kraji by neměl zůstávat prořez menší než 10 centimetrů

Zvýšenou pozornost si žádají místa kolem elektroinstalace, kde je třeba obklady vyříznout. "Majitelé často v době obkládání ještě nevědí, zda se nebudou vypínače nebo zásuvky o několik centimetrů posouvat. Samozřejmě je lepší obložit celou místnost najednou, ale pokud mají podobný problém, jde dlaždice dolepit i později."

Aby spáry navazovaly

Při rozvržení obkladů a dlažby je třeba dbát i na to, aby spáry na sebe navazovaly. Ne vždy je to ale možné. Ideální je, pokud si můžete třeba dlažbu v místnosti cvičně rozložit bez nalepení. Člověk tak získá podle Radka Humra lepší vizuální představu, jak obklady a dlažba na sebe vážou.

Pokud je to možné dbejte na to, aby spáry na vaně navazovaly na spáry na podlaze

Pokud je to možné, dbejte na to, aby spáry na vaně navazovaly na spáry na podlaze

Za velkou chybu lze označit to, když majitelé nechají do koupelny nejprve osadit vanu, případně sprchový kout a pak teprve obkládají stěny. Kolem vany i vaničky je pak nutné obklady řezat, což se jen výjimečně povede úplně pravidelně a zůstávají zde pak velké spáry.

Správný postup je opačný, nejprve obložíte stěny a teprve potom k nim osadíte zařizovací předměty. Tím, že nemusíte obklady řezat, si ušetříte i spoustu práce a času.

Spárování

Pokud lepidlo vytvrdne, což bývá zhruba po 24 hodinách, je třeba ještě vyplnit mezery mezi jednotlivými obklady a dlaždicemi spárovací hmotou. Na začátku je ale třeba pečlivě vyškrábat z mezer zbytek lepidla, které vystoupilo kolem dlaždic při lepení. Zamezíte tak nevzhledným flekům, které vzniknou, když se tmavě šedé lepidlo dostane do přímého kontaktu se světlejší nebo barevnou spárovací hmotou.

Ke spárování stěn použijte hmotu s hydrofobní přísadou, která zajišťuje vodoodpudivost

Ke spárování stěn použijte hmotu s hydrofobní přísadou, která zajišťuje vodoodpudivost

Spárovací hmota už dávno nemusí být jen šedá, na výběr máte zhruba 25 odstínů, které lze sladit s dlaždicemi. Rozhodně byste měli v koupelně používat hmoty s hydrofobními přísadami. Ty jsou vodoodpudivé, čímž se minimalizuje zanášení spár a zvyšuje se hygiena keramického povrchu.

Po zatvrdnutí spárovací hmoty stěny i podlahu umyjte

Po zatvrdnutí spárovací hmoty stěny i podlahu umyjte

Zbytek spárovací hmoty odstraníte speciálními přípravky. Na závěr je třeba ještě utěsnit přechod mezi podlahou a stěnou pružným silikonem, který umožní pohyb ve spáře.

Kompletní postup obkládání krok za krokem najdete ve FOTOGALERII.