Achatina je pěkný obr a rychle se množí. Kolik jich chcete živit a nést za ně...

Achatina je pěkný obr a rychle se množí. Kolik jich chcete živit a nést za ně odpovědnost? | foto: Profimedia.cz

I Ferda mravenec měl svého pana šneka. Jako dnešní městské děti

  • 6
Oblovky jsou módní záležitostí posledních let, milují je děti i dospělí chovatelé. Velký šnek, který dorůstá až 20 centimetrů, s tlustou nohou dorůstající až 30 centimetrů, je prostě něco jiného než fádní křeček nebo rybičky.

Oblovky (rod Achatina) pocházející z Afriky se v bytě chovají ve skleněném krytém teráriu, pokud nechcete, aby vám lezli i po stěně či po stropě, což se podle zkušenosti ne zrovna nadšených rodičů v řadě dětských pokojíku stává.

Šnečí samolepka

Samolepku oblovky neboli achatiny, ale také morčete rozety, siamského zakrslého králíčka a tlamovce černopruhého (akvarijní rybičky, která jikry svých potomků ukrývá v tlamě), najdete aktuálně ve čtvrteční MF DNES spolu s magazínem s TV programem.

Pokud vám chybí sběratelské album Mazlíčci, do kterého se samolepky lepí, případě samolepky, které už v MF DNES vyšly, najdete veškeré potřebné informace zde.

Sběratelské album MAZLÍČCI (příloha MF DNES ve čtvrtek 26. září).

Jinak jim stačí dodat jako podestýlku kokosovou drť nebo rašelinu pro terarijní zvířata a minimálně misku s vodou. Achatiny totiž milují vlhkost a rády se koupou, proto jim chovatelé v teráriích budují nejrůznější jezírka a vodopády (o chovu těchto obřích šneků více zde). K jídlu jim stačí ovoce a zelenina, tedy kromě rajčat a citrusů, které rozkládají vápník potřebný pro budování ulity šneka. A občas je potřeba, právě kvůli dorůstající ulitě, dodat oblovkám sépiovou kost nebo drcené vaječné skořápky jako zdroj vápníku.

Zrada se u nezkušených chovatelů někdy skrývá v tom, že netuší, jak snadno se oblovky množí, pokud si pořídí víc než jeden kousek. Jako všichni hlemýždi jsou to hermafroditi, každý jedinec má tedy samčí i samičí pohlavní orgány. Pokud si pořídíte jakékoliv dva kusy, je to pak vždycky "pár". Udat pak třeba i několik desítek mláďat, která se vám rozlézají po teráriu, není úplně snadné. Oblovky totiž kladou cca po týdnu po oplodnění 200 i více vajíček. 

Na Floridě už v šedesátých letech, a poslední roky znovu, došlo díky oblibě těchto nezvyklých mazlíčků k přemnožení oblovek vypuštěných nezodpovědnými chovateli do volné přírody a na zahrádky. Nebezpečí tkví v tom, že jako invazivní druh bez přirozených nepřátel napáchají velké škody (více zde).