Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Gorilí táta Richard má dnes dvacet, dostal dort a třetího syna

aktualizováno 
Richard se sice narodil 9. listopadu, slaví už ale od neděle. To ještě netušil, že se den před svými narozeninami stane počtvrté otcem. Když se samice Bikira v neděli promenovala po pavilonu s obřím břichem, nikdo nemohl vědět, že porodí tak brzy.

V úterý totiž nastal poplach: Bikira 8. listopadu 2011 o půl šesté večer porodila. Problém je, že Bikira je uměle odchovaná lidmi a zřejmě neví, jak se o mládě postarat. Zatím o něj tedy pečují ošetřovatelé v rouškách přes obličej. Mládě umístili do moderního inkubátoru, Bikiře se ho pokusí vrátit později (vývoj situace sledujeme průběžně ZDE). Mládě je pravděpodobně kluk.  

Richard je starostlivý otec, naštvat ho dokážou fotografové

Při víkendové oslavě Richard v okamžiku předávání dárku zaváhal: narozeninový dort v nestřežené chvíli uchvátila Shinda a nacpala se jím dřív, než ostatní stačili zareagovat. Během oslav dostaly všechny gorily spoustu pamlsků. Přestože dort zbaštila Shinda, dostalo se nakonec na každého. Chovatelé vyzdobili pavilon goril řetězy, na kterých se houpaly nejrůznější zeleninové pamlsky. A to už se nadlábl i Richard.

Fotky z Richardovy oslavy

Jako správný dominantní gorilí samec vypadá Richard na první pohled dost nepřístupně a nasupeně. Ve skutečnosti je to dobrák s vlídnou povahou, který se nepouští do žádných zbytečných potyček. To, že přišel o dort, ho nijak nerozhodilo, a tak ani Shinda žádný políček neschytala.

Kdo ale Richarda dokáže naštvat, to jsou spolehlivě fotografové, zejména ti s velkým teleobjektivem (viz detailní fotka rozzuřeného Richarda ve fotogalerii). Pak  neváhá rozběhnout se se vší vervou proti sklu, které odděluje gorily od návštěvníků.

O Richardovi

Gorilí samec Richard se narodil 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem. Z tamější zoologické zahrady odešel ve věku šesti let do skupiny samců v Paington Zoo. Z Velké Británie pak začátkem listopadu 2003 přicestoval do Zoo Praha.

Richard je jedním z nejkrásnějších stříbrohřbetých samců v Evropě. Je velice populární a nebylo tedy ani žádným překvapením, že se nakonec stal hrdinou a vítězem projektu Odhalení.

Stříbrohřbetý samec si také rád pochutnává téměř na čemkoliv a k jídlu zpravidla chodí jako první. Jeho apetit se ale nijak neprojevuje na jeho postavě. I přesto, že váží kolem 156 kg, je jeho tělo samý sval.

I to zřejmě zapůsobilo na samice v gorilí skupině. Po včerejšku je totiž Richard otcem již čtyř  potomků. A podle všeho je skvělým tátou, který dobře vede celou rodinu. Má rád mláďata a hezky si s nimi hraje. Často ke hře provokuje i samice.

Richard je otcem Moji, Tatua, Kiburiho i včera narozeného mláděte, jehož matka do pražské zoo přišla loni v listopadu ze zoo v Belfastu. Od Nového roku ji Richard během říjí pravidelně pářil a v červnu se potvrdilo, že je Bikira březí. První těhotenství i porod zvládla na jedničku, teď ještě zbývá doufat, že se dokáže postarat o mládě. Chovatelé jí budou nápomocni, jak jen to je možné. 

Svádění má v gorilí skupině na starosti vždy samice. Stojí ve strnulém postoji, má napnuté ruce, našpulenou pusu, předsunutou bradu a samce úporně hypnotizuje pohledem. Správný stříbrohřbetý samec pak reaguje a vše končí pářením. Více v článku Když si vybírá samici k páření, musí být gorilí samec stratég.

V říjnu zasáhla gorilí skupinu viróza. Ta se od Richarda, který onemocněl jako první, šířila dál napříč skupinou. V této souvislosti byl také odložen transport prvorozené Moji, která má žít v Cabárcenu se svým gorilím partnerem Nikym.

Viróza se nakonec nevyhnula ani Kambě a Bikiře, které dlouho odolávaly. Situace v pavilonu je stabilizovaná. Obě gorily už jen mírně trápí rýma.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři:Nejčtenější

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...Prořezejte stromy, pomozte trvalkám, zasejte kořenovou zeleninu a špenát

Hluboký řez u starších keřů se provádí brzy zjara, 30 až 40 cm nad zemí.

Pohled na zahradu po končící zimě může být neveselý. Největší motivací s tím něco udělat jsou hřejivé jarní sluneční...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Automatické okno svépomocí. Crowdfunding nepomohl, oni to přesto nevzdali

Mechanismus, který automaticky otevírá a zavírá okno

Před třemi lety jsme představili nápad českých vývojářů pokoušejících se vybrat peníze na rozjezd výroby prvku pro...

Další z rubriky

Gorilák Nuru je pořád roztomilý a kojený i na prahu puberty

Krátká chvilka odpočinku (vlevo mladší z bratrů Nuru)

Nuru je prostřední z pražských gorilích mláďat, na Vánoce oslaví své páté narozeniny a je to asi nejlepší parťák pro...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Kambě je už 46 let. Jako mláděti jí zabili rodiče, pak prodali do zoo

Zamyšlená Kamba

Nejstarší gorilí samice z pražské zoo je dnes nenápadnou postarší členkou Richardovy rodiny, nicméně její životní...

Najdete na iDNES.cz