Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Gorilí táta Richard má dnes dvacet, dostal dort a třetího syna

aktualizováno 
Richard se sice narodil 9. listopadu, slaví už ale od neděle. To ještě netušil, že se den před svými narozeninami stane počtvrté otcem. Když se samice Bikira v neděli promenovala po pavilonu s obřím břichem, nikdo nemohl vědět, že porodí tak brzy.

V úterý totiž nastal poplach: Bikira 8. listopadu 2011 o půl šesté večer porodila. Problém je, že Bikira je uměle odchovaná lidmi a zřejmě neví, jak se o mládě postarat. Zatím o něj tedy pečují ošetřovatelé v rouškách přes obličej. Mládě umístili do moderního inkubátoru, Bikiře se ho pokusí vrátit později (vývoj situace sledujeme průběžně ZDE). Mládě je pravděpodobně kluk.  

Richard je starostlivý otec, naštvat ho dokážou fotografové

Při víkendové oslavě Richard v okamžiku předávání dárku zaváhal: narozeninový dort v nestřežené chvíli uchvátila Shinda a nacpala se jím dřív, než ostatní stačili zareagovat. Během oslav dostaly všechny gorily spoustu pamlsků. Přestože dort zbaštila Shinda, dostalo se nakonec na každého. Chovatelé vyzdobili pavilon goril řetězy, na kterých se houpaly nejrůznější zeleninové pamlsky. A to už se nadlábl i Richard.

Fotky z Richardovy oslavy

Jako správný dominantní gorilí samec vypadá Richard na první pohled dost nepřístupně a nasupeně. Ve skutečnosti je to dobrák s vlídnou povahou, který se nepouští do žádných zbytečných potyček. To, že přišel o dort, ho nijak nerozhodilo, a tak ani Shinda žádný políček neschytala.

Kdo ale Richarda dokáže naštvat, to jsou spolehlivě fotografové, zejména ti s velkým teleobjektivem (viz detailní fotka rozzuřeného Richarda ve fotogalerii). Pak  neváhá rozběhnout se se vší vervou proti sklu, které odděluje gorily od návštěvníků.

O Richardovi

Gorilí samec Richard se narodil 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem. Z tamější zoologické zahrady odešel ve věku šesti let do skupiny samců v Paington Zoo. Z Velké Británie pak začátkem listopadu 2003 přicestoval do Zoo Praha.

Richard je jedním z nejkrásnějších stříbrohřbetých samců v Evropě. Je velice populární a nebylo tedy ani žádným překvapením, že se nakonec stal hrdinou a vítězem projektu Odhalení.

Stříbrohřbetý samec si také rád pochutnává téměř na čemkoliv a k jídlu zpravidla chodí jako první. Jeho apetit se ale nijak neprojevuje na jeho postavě. I přesto, že váží kolem 156 kg, je jeho tělo samý sval.

I to zřejmě zapůsobilo na samice v gorilí skupině. Po včerejšku je totiž Richard otcem již čtyř  potomků. A podle všeho je skvělým tátou, který dobře vede celou rodinu. Má rád mláďata a hezky si s nimi hraje. Často ke hře provokuje i samice.

Richard je otcem Moji, Tatua, Kiburiho i včera narozeného mláděte, jehož matka do pražské zoo přišla loni v listopadu ze zoo v Belfastu. Od Nového roku ji Richard během říjí pravidelně pářil a v červnu se potvrdilo, že je Bikira březí. První těhotenství i porod zvládla na jedničku, teď ještě zbývá doufat, že se dokáže postarat o mládě. Chovatelé jí budou nápomocni, jak jen to je možné. 

Svádění má v gorilí skupině na starosti vždy samice. Stojí ve strnulém postoji, má napnuté ruce, našpulenou pusu, předsunutou bradu a samce úporně hypnotizuje pohledem. Správný stříbrohřbetý samec pak reaguje a vše končí pářením. Více v článku Když si vybírá samici k páření, musí být gorilí samec stratég.

V říjnu zasáhla gorilí skupinu viróza. Ta se od Richarda, který onemocněl jako první, šířila dál napříč skupinou. V této souvislosti byl také odložen transport prvorozené Moji, která má žít v Cabárcenu se svým gorilím partnerem Nikym.

Viróza se nakonec nevyhnula ani Kambě a Bikiře, které dlouho odolávaly. Situace v pavilonu je stabilizovaná. Obě gorily už jen mírně trápí rýma.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

VIDEO: Zmrzliny zavěšené na laně vydržely pražským gorilám pár hodin

Richard olizuje zavěšenou zmrzlinu. I pro něj je to v tropických dnech příjemné...

Výjimečné horko vyžaduje výjimečné nápady. Své o tom vědí chovatelé goril v Zoo Praha, kteří se snaží svým svěřencům...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

Najdete na iDNES.cz