Takřka dvouměsíční sloní holčička si bahenní lázeň opravdu užívala.

Takřka dvouměsíční sloní holčička si bahenní lázeň opravdu užívala. | foto: Pavel Vlček ZOO Ostrava

OBRAZEM: Hurá do bahna! Podívejte se na dovádění sloní holčičky

  • 5
Za něco takového by lidská matka své dítě rozhodně nepochválila. Jenže v případě téměř dvouměšíční sloní samičky z ostravské zoologické zahrady se dovádění v bahně přímo vyžaduje. Jen musí dostatečně napršet, aby se část venkovního výběhu změnila v bahniště.

Samička se narodila 12. dubna, zhruba měsíc po prvním slůněti-samečkovi. Zatímco on ale chřadl, jeho matka, prvorodička Vishesh, mu nedávala pít a nakonec 6. května uhynul, samičce se od počátku daří velmi dobře. Zoo už dokonce zorganizovala anketu o nejvhodnější jméno (více čtěte zde).

"Sloní samička si užívá hlavně pobyt ve venkovním výběhu. Dovádí, běhá kolem mámy, zlepšuje svou techniku uchopování větviček, sena nebo zeleniny a prozkoumává okolí," popsala mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Sloní holčička s matkou Johti se v bahně s chutí vyválely.
Takřka dvouměsíční sloní holčička si bahenní lázeň opravdu užívala.

Asi nejoblíbenější zábavou slůněte se stalo dovádění v bahně. Nyní k tomu má ideální příležitost. Po několika bouřkách se v části výběhu vytvořily bahenní koupele. "Pobyt v bahně je pro slony důležitá kosmetická procedura, která chrání jejich kůži před ostrým sluníčkem, nepříjemným hmyzem a dalšími kožními parazity. Jak vidno u slůněte, koupel v bahně je i velkou zábavou," vysvětlila Kalousková.

Takřka dvouměsíční sloní holčička si bahenní lázeň opravdu užívala.
Takřka dvouměsíční sloní holčička si bahenní lázeň opravdu užívala.

Zatímco si mládě užívá bahna, zkušená matka Johti hledala v betonové rouře ovoce a větve. Betonová roura stejně jako bahniště, drbadla a další prvky ve venkovním výběhu i uvnitř pavilonu totiž slouží k zabavení slonů a podpoře jejich přirozených schopností.

Takřka dvouměsíční sloní holčička si bahenní lázeň opravdu užila..

Jak mluvčí Kalousková dodala, mnohé zoologické zahrady se snaží zvířatům připravovat aktivity vedoucí k tříbení smyslů, což částečně nahrazuje pobyt ve volné přírodě. V ostravské zoo s tímto programem začali v roce 2002 u šimpanzů a postupně rozšířili na medvědy, kočkovité šelmy a slony.

"Pro Johti je ale momentálně největším obohacením jejího života malá samička, o kterou se příkladně stará," konstatovala mluvčí.