Obří šneci obléhají Floridu, úředníci je hledají dům od domu

  • 101
Módní afričtí suchozemští šneci jsou ideální mazlíčci. Dokud neuniknou do přírody a nesežerou, na co přijdou. Už dávno před tím varovali vědci a černý sen se teď vyplnil v Miami.

Floridská státní komise zahájila totální válku proti katastrofálně přemnoženému šneku oblovky žravé (Achatina fulica), který působí na celém území obrovské škody zemědělcům i malým zahrádkářům. Živí se více než 500 druhy rostlin, dospělosti dosahuje během půl roku a dožívá se šesti až deseti let.

Oblovka žravá

Oblovka žravá patří mezi největší suchozemské plže. Její ulita dorůstá délky až 20 cm, průměrně však kolem 12 cm. Váha se pohybuje kolem 150 g, maximálně do 300 g. Dožívá se 5–7 let, v zajetí do 10 let.

Pohybuje se pomocí svalnaté nohy, která při natažení může být až o 10 cm delší než ulita. Barva může být různá od krémové po tmavě hnědou. Zbarvení ulity je variabilní v závislosti na podmínkách a potravě, nejčastěji je však hnědá se světlými pruhy. 

Asi po 8–20 dnech po oplodnění naklade asi 200 vajíček (dokonce může až 500), která zahrabe do půdy.

Zdroj: Wikipedia

V uvedené oblasti je to už potřetí, kdy úředníci kvůli achatině vyhlásili poplach. Poprvé to bylo v roce 1966, kdy se původně tři exempláře uniklé z domácího chovu rozmnožily na počet 18 tisíc a vládu to stálo milion dolarů a deset let práce, než se podařilo je vysbírat. Každý šnek může totiž naklást až 1 200 vajíček ročně. Proto teď úředníci obcházejí dům za domem a prohledávají zahrady. Po vyfotografování nalezené exponáty zabíjejí "lidsky" tak, že je dají do mrazničky.

Obří afričtí šneci se dokázali výborně adaptovat na odlišné podmínky v cizích zemích. Proti zimě se například brání tím, že se zahrabou až 20 centimetrů pod zem. V přírodě v nových lokalitách nemají přirozené nepřátele, působí proto obrovské škody v zemědělství. Odborníci varují chovatele, aby je nevypouštěli volně do přírody. Například podobný škůdce, plzák španělský (lidově nazývaný španělák), je proti achatině nevinné miminko.

Achatina patří do žebříčku sta nejinvazivnějších druhů na planetě. Doma je ve střední Africe, největší druh Achatina achatina má ulitu dlouhou až 30 centimetrů.

U nás se jako mazlíčci chovají i drobnější druhy Achatina reticulata nebo A. iredalei. Pokud vás obří šnek zaujal, pokyny k bezpečnému chovu najdete ZDE.