Sumec dlouhý 230 cm | foto: Michal Žourek

Na Pádu pokořil 230centimetrového sumce. Nedělá z toho vědu

  • 1
Michalu Žourkovi z Plzně se letos pěkně povedla dovolená. Nadělil si zážitkový lov na sumce na italském Pádu a hned napoprvé se mu podařilo ulovit kapitální kus o délce 230 centimetrů a váze 90 kilogramů. Na rozdíl od některých rybářů z úlovku nedělá vědu hodnou div ne vědeckého pojednání.

„O půl jedné v noci se rozcinkala rolnička a už to jelo. Souboj byl poměrně krátký. Lovili jsme z hausbótu, který je ukotvený provazy do vody. Navíc tam bylo hodně kořenů a my jsme nechtěli, aby se nám do nich zamotal. Takže nebylo moc možné ho pomalu unavit, museli jsme na to jít spíš silou, abychom boj co možná neprodlužovali,“ popisuje Michal Žourek.

Na rozdíl od některých rybářů, kteří se tváří jako bojovníci na život a na smrt, Žourek to bere s nadhledem. „Jeli jsme si prostě udělat radost. Bylo to v podstatě taková zážitková dovolená a bylo super, že se její cíl skutečně splnil,“ popisuje Žourek dovolenou s manželkou a kamarády. „Ženě se nejprve s námi na ryby moc nechtělo, pak ale přiznala, že to pro ni byl zážitek na celý život,“ doporučuje i ostatním rybářům podobnou strategii.

„Najali jsme si agenturu, která zajistila hausbót, na kterém jsme bydleli, a zároveň vytipovala i místa, kde se velké ryby vyskytují. Člověk přijede a nemusí se o nic starat. Má ubytování, všechna povolení, parkování,“ popisuje ideální způsob dovolené. 

Tím naznačuje způsob, jakým se často rybáři chlubí úlovky v médiích. Navenek se tváří jako hrdinové, ale ve skutečnosti většinu práce za ně udělá cestovka a rybář přijde v podstatě k hotovému. I když samotnou práci za ně samozřejmě nikdo neudělá.

Rybář přiznává, že zkušenosti s obřími sumci nemá žádné, jen s menšími ulovenými v Česku, v průměru kolem půl metru. „Tohle monstrum bylo pro nás prostě neuvěřitelné. I když asi to není obvyklé. Kolega byl podobně týden v Itálii a nechytil nakonec vůbec nic,“ svěřuje se.

Jako rybář však není nováčkem, takže mu bylo jasné, že když jede na velkého sumce, nemůže mít vybavení na kapra. „Měli jsme tvrdé pruty a návazcové materiály s nosností desítek kilogramů. A známe taky strategie lovu. Buď na živou rybu, což je nejčastější taktika, anebo na pelety, což ale není typický způsob lovu na Pádu. To se používá spíš na Ebru ve Španělsku,“ popisuje teoretickou přípravu. Sami sumce chytili na cejna a splávek.

Změřit délku (230 cm) není těžké, ale váhu 90 kg spíše odhadovali. Když stojíte v bahně, není snadné takovou rybu přesně zvážit. Ale podle ocasní ploutve jsme se na váze kolem 90 kg shodli,“ říká. Má fotografie s rybou i na břehu, ale přiznává, že jsou to spíš takové fotografie vleže. „Zvednout takovou slizkou potvoru je v podstatě nemožné, aniž byste jí ublížili. Stejně myslíte spíš na to, abyste ji co nejdřív opatrně položili do vody, rozhýbali, aby mohla v klidu odplout,“ říká Michal Žourek.

Češi nejsou v lovu sumců na řece Pád žádní nováčci. Například Libor Hrdý chytil sumce přes 250 cm dlouhého, kterého shodou okolností chytil už před pěti lety a český letošní rekord zřejmě drží Radek Styblík se sumcem dlouhým 262 cm (více o těchto kapitálních úlovcích zde).