Octomilky řádí i v čistotných domácnostech. Možná za to mohou květiny

aktualizováno 
Octomilky se vyskytují i v domácnostech, kde se dodržuje úzkostlivá čistota. A přesto si čtenáři stěžují, že už vyzkoušeli všechno – a marně.

Octomilky kladou vajíčka hlavně do nahnilého ovoce a zeleniny. | foto: Profimedia.cz

"Nutnost pořádně vyklidit domácnost od všech zbytků ovoce, kde by mohlo dojít k zahnívání, je prvním preventivním krokem," zdůrazňuje Marek Špacír ze společnosti Adera, která se profesionálně zabývá dezinsekcí. "Nemá totiž cenu pokoušet se octomilky chytat, aniž by se vyřešila příčina, tedy prostředí, kde žijí," říká.

Nejdříve příčiny

Podle něj se i v sebečistší domácnosti může najít zbytek banánu či jablka, a to zdánlivě ani nemusí viditelně zahnívat. Řešením je veškeré ovoce zabalit do fólie a skladovat tak, aby k nim mušky nemohly.

Octomilka

Octomilka (Drosophila) je rod malého dvoukřídlého hmyzu, náležející do čeledi octomilkovití (Drosophilidae). Lidově se nazývá banánová muška nebo případněji octová či ovocná muška, což evidentně odkazuje na charakteristický výskyt mnoha druhů na přezrálém nebo hnijícím ovoci. Rod octomilky zahrnuje 1 450 popsaných druhů. Do hnijícího ovoce mohou naklást až 400 vajíček, z nichž se vylíhnou už po několika dnech.

Zdroj: Wikipedia

"Hodně lidí se soustředí na vnější čistotu, ale stejně tak by měli prohlédnout třeba odpadkový koš. Pořádně ho omýt, často ze sáčku proteče trocha šťávy do plastového kbelíku. Stejně tak může něco zbytků ulpět na víku koše," vypočítává Špacír.

Domácnost možná vypadá jako ze škatulky, ale lákavá sousta pro octomilky se mohou najít i v odpadu dřezu. Pak je vhodné ho lehce vyčistit Krtkem nebo podobnou chemií. Stejně tak je přiláká i nedopitá sklenice se šťávou, špatně dovřená sklenice se sirupem, sklenice se zbytkem vína na dně, nakousnutý ovocný koláč.

"Když už toto vše máte za sebou a octomilky stále nezmizely, spolehlivě je najdete v květinách. Stačí kytky jen trochu přelít a biologická hmota, kterou rozhodně hlína je, je pro mušky vítaným domovem," doplňuje.

Potom následky

Teprve až vyřešíte příčiny výskytu octomilek, má cenu řešit i následek, tedy nemilosrdně je pochytat.

1. Do zavařovací sklenice dejte kousek citronu, jablka nebo jiného ovoce, zalijte trochou vody a nádobu uzavřete víčkem s několika drobnými otvory. Jakmile se octové mušky dostanou dovnitř, stačí sklenicí zatřepat a zbavit se jejího obsahu (vody s utopeným hmyzem).

2. Vezměte obyčejnou skleničku nebo plastovou lahev, dejte do ní trochu vína (ovocné šťávy), umístěte na vhodné místo a počkejte, až se octomilky pochytají a utopí. Podobně funguje také miska s octem.

3. Nastražte na talíř kousek jablka nebo zralého banánu. Jakmile začnou octové mušky hodovat, jednoduše je vysajte. Tato metoda překvapivě zabodovala v mnoha internetových diskusních fórech. Někteří účastníci si v této metodě libovali jako v nějaké akční hře a někteří muži se dokonce přiznali, že toto jsou jediné chvíle, kdy jsou do ruky ochotni vzít vysavač.

4. Octomilek se můžete zbavit i běžným postřikem proti hmyzu. S používáním chemie poblíž potravin však buďte velmi opatrní. Můžete zkusit také lepicí pásky a mucholapku.

5. Pokud octové mušky létají kolem pokojových květin, je důležité nepřehánět zálivku a nechat hlínu proschnout.

6. Tak ne: Podle ohlasů nejsou moc účinné různé patentové lapače, "jablíčka" a další. Taky vůně hřebíčku, která bývá dost účinná proti komárům, zřejmě octomilkám nevadí.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Další z rubriky

Polka vytvořila obal z bakterií a kvasinek. Můžete ho sníst

Biologický obal je vyrobený z přírodních látek a po použití jej můžete...

Polská návrhářka Roza Januszová vymyslela alternativu k plastovým obalům na potraviny. Je vyrobena z přírodních látek a...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Brambory šetrně skladujte i zpracovávejte, je jich málo a zřejmě zdraží

Brambor se letos urodilo méně, kvůli suchu nenarostly.

Letošní horká a suchá sezona zrovna nenahrávala solidní úrodě brambor, podle bramborářů je sklizeň zhruba o 25 nižší...

Najdete na iDNES.cz