Octomilky kladou vajíčka hlavně do nahnilého ovoce a zeleniny.

Octomilky kladou vajíčka hlavně do nahnilého ovoce a zeleniny. | foto: Profimedia.cz

Octomilky řádí i v čistotných domácnostech. Možná za to mohou květiny

  • 31
Octomilky se vyskytují i v domácnostech, kde se dodržuje úzkostlivá čistota. A přesto si čtenáři stěžují, že už vyzkoušeli všechno – a marně.

"Nutnost pořádně vyklidit domácnost od všech zbytků ovoce, kde by mohlo dojít k zahnívání, je prvním preventivním krokem," zdůrazňuje Marek Špacír ze společnosti Adera, která se profesionálně zabývá dezinsekcí. "Nemá totiž cenu pokoušet se octomilky chytat, aniž by se vyřešila příčina, tedy prostředí, kde žijí," říká.

Nejdříve příčiny

Podle něj se i v sebečistší domácnosti může najít zbytek banánu či jablka, a to zdánlivě ani nemusí viditelně zahnívat. Řešením je veškeré ovoce zabalit do fólie a skladovat tak, aby k nim mušky nemohly.

Octomilka

Octomilka (Drosophila) je rod malého dvoukřídlého hmyzu, náležející do čeledi octomilkovití (Drosophilidae). Lidově se nazývá banánová muška nebo případněji octová či ovocná muška, což evidentně odkazuje na charakteristický výskyt mnoha druhů na přezrálém nebo hnijícím ovoci. Rod octomilky zahrnuje 1 450 popsaných druhů. Do hnijícího ovoce mohou naklást až 400 vajíček, z nichž se vylíhnou už po několika dnech.

Zdroj: Wikipedia

"Hodně lidí se soustředí na vnější čistotu, ale stejně tak by měli prohlédnout třeba odpadkový koš. Pořádně ho omýt, často ze sáčku proteče trocha šťávy do plastového kbelíku. Stejně tak může něco zbytků ulpět na víku koše," vypočítává Špacír.

Domácnost možná vypadá jako ze škatulky, ale lákavá sousta pro octomilky se mohou najít i v odpadu dřezu. Pak je vhodné ho lehce vyčistit Krtkem nebo podobnou chemií. Stejně tak je přiláká i nedopitá sklenice se šťávou, špatně dovřená sklenice se sirupem, sklenice se zbytkem vína na dně, nakousnutý ovocný koláč.

"Když už toto vše máte za sebou a octomilky stále nezmizely, spolehlivě je najdete v květinách. Stačí kytky jen trochu přelít a biologická hmota, kterou rozhodně hlína je, je pro mušky vítaným domovem," doplňuje.

Potom následky

Teprve až vyřešíte příčiny výskytu octomilek, má cenu řešit i následek, tedy nemilosrdně je pochytat. Takto radí odborníci ze společnosti Adera:

1. Do zavařovací sklenice dejte kousek citronu, jablka nebo jiného ovoce, zalijte trochou vody a nádobu uzavřete víčkem s několika drobnými otvory. Jakmile se octové mušky dostanou dovnitř, stačí sklenicí zatřepat a zbavit se jejího obsahu (vody s utopeným hmyzem).

2. Vezměte obyčejnou skleničku nebo plastovou lahev, dejte do ní trochu vína (ovocné šťávy), umístěte na vhodné místo a počkejte, až se octomilky pochytají a utopí. Podobně funguje také miska s octem.

3. Nastražte na talíř kousek jablka nebo zralého banánu. Jakmile začnou octové mušky hodovat, jednoduše je vysajte. Tato metoda překvapivě zabodovala v mnoha internetových diskusních fórech. Někteří účastníci si v této metodě libovali jako v nějaké akční hře a někteří muži se dokonce přiznali, že toto jsou jediné chvíle, kdy jsou do ruky ochotni vzít vysavač.

4. Octomilek se můžete zbavit i běžným postřikem proti hmyzu. S používáním chemie poblíž potravin však buďte velmi opatrní. Můžete zkusit také lepicí pásky a mucholapku.

5. Pokud octové mušky létají kolem pokojových květin, je důležité nepřehánět zálivku a nechat hlínu proschnout.

6. Tak ne: Podle ohlasů nejsou moc účinné různé patentové lapače, "jablíčka" a další. Taky vůně hřebíčku, která bývá dost účinná proti komárům, zřejmě octomilkám nevadí.