Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Planeta kvůli lidem přichází o koaly i motýly. Zbudou jen krysy a švábi

Roztomilý medvídek koala nebo nejmenší nosorožec světa nejspíš definitivně zmizí z volné přírody. V Česku budou minulostí motýli a další hmyz potřebný pro zemědělství. Především kvůli působení lidstva hrozí vymření milionu druhů zvířat a rostlin, píše týdeník 5plus2.
Modrásek obecný patří mezi kriticky ohrožené druhy.

Modrásek obecný patří mezi kriticky ohrožené druhy. | foto: Profimedia.cz

„Důkazy jsou nezpochybnitelné. Naše ničení biodiverzity a ekosystémů dosáhlo takové míry, která ohrožuje náš blahobyt přinejmenším stejně jako člověkem způsobené změny klimatu,“ varují světoví vědci.

Osmdesát tisíc. Zdánlivě vysoké číslo, jež ovšem ve světě zvířat znamená kritický stav. Před několika týdny přišla z Austrálie alarmující zpráva, že populace koalů medvídkovitých – vedle klokanů nejznámějších vačnatců světa, klesla právě pod tuto pro vědce magickou hranici. Tento oblíbený chlupáč je tedy takzvaně „funkčně vyhynulý“.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

V praxi to znamená, že tato zvířata sice z krajiny zcela nevymizela, ale přežívají v počtu, který už není schopný dát život dalším dostatečně silným a životaschopným generacím. Zvláště když obývají obrovská, mnohdy od sebe izolovaná teritoria.

Smutnou zprávu o osudu roztomilých medvídků přinesla organizace Australian Koala Foundation, která bojuje za záchranu těchto zvířat. Podle Zdeňky Křenové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která se mimo jiné zabývá ochranou přírody v Česku i ve světě a populační biologií ohrožených druhů, lze medvídka koalu vnímat jako symbol vymírání druhů nejen ve světě, ale i u nás. 

„Určitě bych neřekla, že když vymře medvídek koala, způsobí to něco zásadního na druhém konci planety. Spíš je to symptom, který určitým způsobem indikuje, že problémy máme na celé planetě,“ vysvětluje.

Poslední samice v Malajsii

To, že medvídek koala „funkčně vyhynul“, je nejen podle Křenové, ale i australských odborníků výsledkem kombinace různých důvodů. 

„Jsou mezi nimi i faktory, které jdou velmi úzce za člověkem. Je to například změna užívání krajiny. Zmenšujeme přirozené biotopy, kde divoká zvířata mohou žít, a oddělujeme od sebe jednotlivé zbytkové populace, čili už se mezi sebou nemohou křížit. To je v případě endemických druhů obzvláště velký problém,“ vysvětluje. 

Aby špatných zpráv nebylo málo, v červnu dorazila z Malajsie informace, že uhynul poslední samec nosorožce sumaterského žijící na tomto území. V Malajsii tak nadále přežívá jedna jediná samice tohoto nejmenšího druhu nosorožce. Celosvětově jde o pouhých 30 až 80 jedinců, kteří žijí převážně na ostrově Sumatra.

Vymírání živočišných druhů je problémem celé planety. Svědčí o tom zpráva OSN o stavu globální populace rostlin a živočichů, která byla zveřejněna před několika týdny. Ohrožen vymřením je zhruba milion druhů živočichů a rostlin.

Člověk si ničí vlastní blahobyt

Nejzásadnějším důvodem vymírání je ničení přirozených ekosystémů člověkem. V konečném důsledku však dopady toho jednání pocítí i on sám. 

Vyhynutí totiž hrozí zhruba deseti procentům druhů hmyzu. Ovšem naprostá většina plodin, které pěstuje člověk, potřebuje živočišné opylovače. 

80 tisíc je kritický počet, který podle vědců znamená, že daný zvířecí druh už není schopný zajistit dost silné další generace.

„Důkazy jsou nezpochybnitelné. Naše ničení biodiverzity a ekosystémů dosáhlo takové míry, která ohrožuje náš blahobyt přinejmenším stejně jako člověkem způsobené změny klimatu,“ uvedl Robert Watson, předseda Mezivládního panelu OSN, který za zprávou stojí.

Podle Zdeňky Křenové k nejdramatičtějšímu vymírání dochází právě u skupin živočichů, které běžně neregistrujeme. „Nevidíme například, kolik mizí druhů blanokřídlého hmyzu, a tak podobně. Nemáme pro to žádnou kvantifikaci. Když však zmizí medvídek koala nebo nosorožec, je to něco, co můžeme přidat na onen symbolický hřbitov,“ říká. 

Na druhou stranu, některé signály z řídnoucí říše hmyzu jsou už i dnes poměrně dobře viditelné. Například znatelný úbytek motýlů, který je v posledních letech víc než patrný v českých zahradách, stejně tak jako úbytek včel.

Obecně platí, že v daleko větší míře vymírají malé druhy. Ty velké se totiž dokážou lépe přizpůsobovat změnám. 

„Proto také do naší krajiny přicházejí velké druhy typu bobr nebo třeba vlk. Jsou to zvířata, která jsou dostatečně chytrá a dokážou se adaptovat v krajině poznamenané člověkem. Motýli nebo ptáci jsou ve svých životních návycích daleko více konzervativní. Například některé druhy opylovačů jsou závislé pouze na jediném druhu rostlin. Když ovšem v krajině vymizí, tak ho nedokážou ničím nahradit a vymřou,“ dodává Křenová.

Možnosti nápravy a záchrany kriticky ohrožených druhů narážejí na řadu problémů a zapotřebí je podle odborníků spíše komplexní systémová změna.

Například s vracením odchovaných zvířat do přírody to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ne každá snaha narazí na stejný úspěch, jako se to před lety podařilo pražské zoo v případě zachování koně Převalského (více o posledním převozu koně Převalského čtěte zde).

„Samozřejmě existují varianty záchranných chovů, které se dělají v síti zoologických zahrad, a to zvláště u velkých zvířat. Obecně však tyto opravné zásahy člověka mají smysl jen v případě, že je zachovaný biotop, kam se daný druh může vracet. Konkrétně například u zmiňovaného nosorožce je hlavním problémem ztráta jeho přirozeného biotopu,“ říká Křenová.

Jinými slovy, snahy o záchranné chovy mohou mnohdy přijít vniveč, jestliže se zvířata prakticky nemají kam vracet.

Země budoucnosti: Místo vzácných zvířat krysy a švábi

Je to paradox přírody. Zatímco z povrchu Země postupně zmizí řada vzácných živočišných a rostlinných druhů, přežívat v budoucnu budou především tvorové, kteří pro člověka nemají velký význam. Nebo mu dokonce spíš škodí.

Potvrzuje to i Pavel Kindlmann, který patří mezi hlavní autory vědecké zprávy o globálním stavu populace rostlin a živočichů. Mezi druhy, u nichž drastický pokles populace zdaleka nehrozí a které se v člověkem změněném světě dokážou naopak ještě více rozmnožovat, tak mají být především krysy, myši, komáři a podobně. 

Podle Zdeňky Křenové, vědkyně zabývající se ochranou přírody a populační biologií ohrožených druhů, je důvod prostý: „Jsou to zvířata, která žijí v relativně složitých společenstvech, a tím pádem jsou sociálně velmi chytrá a přizpůsobivá,“ říká.

Dalším živočichem, kterého provází pověst, že dokáže přežít prakticky cokoli, včetně jaderné katastrofy, je šváb. A do jisté míry se tato tvrzení zakládají na pravdě. Švábi jsou totiž neuvěřitelně odolní, o čemž svědčí už samotný fakt, že Zemi obývají více než 280 milionů let.

Navzdory klimatickým změnám jejich počet navíc stoupá. Pokud jde o radioaktivní záření, podle amerických výzkumů z roku 1959 odolají tito malí tvorové dvacetkrát silnější radiaci než člověk.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Vyfoťte svou zahradu a sdílejte její příběh. Rozdáme pomocníky za sto tisíc

24. dubna 2024

Mít možnost opečovávat svůj vlastní kousek země nebo něco pěstovat alespoň na terase, dvorku či...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Žádná mřížka ani pánev. Steak lze připravit přímo na rozpálených uhlících

23. dubna 2024

V pořadu Česko na grilu na Primě se objevila neobvyklá výzva. Připravit hovězí steak přímo v ohni....

Umí člověka rozpohybovat i vytáhnout z deprese. Vepříci, koně, psi i delfíni

23. dubna 2024

Nejenže jsou lidem věrnými souputníky. Zástupci živočišné říše jim mohou i vylepšit fyzické a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...