Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co nejvíce trápí vaše psy a kočky? Deset nejběžnějších onemocnění

aktualizováno 
„Zvířecí“ pojišťovna Petexpert sestavila na základě analýzy interních údajů a ve spolupráci se smluvními veterináři seznam deseti nejběžnějších onemocnění u psů a koček. Na co si tedy máte dávat největší pozor?

Návštěvě veterináře se nevyhne žádný majitel domácího mazlíčka. | foto: Profimedia.cz

Pojišťováky zajímalo, které nemoci nejčastěji trápí jejich „klienty“. Proto si „vytáhli“ údaje z pojistných plnění svých smluvních lékařů a vznikl zajímavý přehled užitečný právě pro majitele domácích mazlíčků i s radami, jak onemocnění poznat a jak mu předcházet.

1.Průjem

Průjem je velmi běžný zdravotní problém. Často může být zapříčiněn špatnou stravou nebo reakcí těla na potravu, se kterou si trávicí trakt nedokázal poradit. 

Ale v některých případech může být důvod vážnější. Průjem, který je doprovázen zvracením, může být příznakem i jiných nemocí.

2.Psincový kašel

Psincový kašel je velmi běžný mezi psy, kteří byli v útulku, u veterináře nebo ve psím hotelu. Stejně jako u lidí se i u psů jedná o virové onemocnění.

Původcem je mnoho různých virů, které způsobují podobné klinické příznaky (záchvatovitý kašel, hlenovitý výtok z očí a nosu). Nejčastějšími původci jsou Adenovirus a Virus parainfluenzy psů. V některých případech můžou sliznici, která je již poškozena viry, napadnout bakterie a ty průběh nemoci zhoršují.

Bohužel to není nic, čemu by se mohli psi vyhnout. Ačkoliv psincový kašel zní závažně, je to ekvivalent k našemu běžnému nachlazení.

Nejlepší je nechat zvíře v klidu, podávat mu protizánětlivé léky a léky podporující odkašlávání. Samozřejmostí je podávání mokrého krmení a dostatek vlažné vody. Pokud obtíže neustávají, je nezbytná antibiotická léčba.

3.Zánět zvukovodu (otitída)

Záněty zvukovodů jsou velmi běžné u psů, kteří tráví většinu času na zahradě, u psů s klopenýma ušima, stenózou (zúžením) zvukovodů, anebo u psů s relativně vyšším množstvím žláz a chlupů ve zvukovodech. U těchto psů je výskyt jak akutních, tak i chronických zánětů zvukovodů mnohem častější. 

Cizí tělesa (osiny v létě), neoplazie (nádory), ektoparazité (ušní svrab), hypersenzitivita (atopie, kontaktní nebo potravní alergie) jsou také v nemalé míře faktory způsobující u zvířat ušní infekty. Často se do ucha vašeho psa může dostat špína, prach, stéblo trávy, nebo jiný cizí předmět, které mohou být příčinou infekce.

Pokud se u psa objeví časté drbání uší a klepání hlavou, může to ukazovat právě na otitídu. Pro odstranění infekce veterinář předepíše antibiotické ušní kapky. 

Důležitá prevence zánětu zvukovodu je pravidelné čištění uší. Ideálně by u psů (v menší míře i u koček) mělo probíhat celoročně, se zvýšenou intenzitou v letních měsících. Ohledně přípravků pro čištění uší psů a koček a návodu, jak správně je čistit, se vždy poraďte s veterinářem.

4.Onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin je nejčastější u starších koček, ale může se vyskytnout u psů a koček v každém věku. Může být vrozené, nebo se může vyvinout v průběhu života zvířete. 

Majitelé psů a koček by měli věnovat zvýšenou pozornost klinickým projevům, jako jsou zvýšená únava, spavost, menší chuť k jídlu, hubnutí anebo horší kvalita srsti. V případě jakéhokoliv podezření kontaktujte veterináře, jelikož funkčnost ledvin je možno ověřit vyšetřením krve.

5.Onemocnění zubů

Každý se bojí psího dechu, ale zápach z tlamy není žádná legrace. Jak u koček, tak i u psů se může objevit zubní kámen, onemocnění dásní a zubních kanálků, které vyžadují profesionální zubní čištění. 

Zubní onemocnění je skvělý příklad toho, že pravidelná prevence je lepší než následná drahá léčba. Špatný stav dutiny ústní může u zvířat vést k nebezpečným srdečním a ledvinovým onemocněním. Zvykejte proto svoje koťata a štěňata, že čištění zubů je běžná péče a ochraňte je před možnými problémy v budoucnosti.

6.Rakovina

Bohužel stejně jako u lidí se i u psů často ve stáří objevuje rakovina. Psi mohou trpět všemi druhy rakoviny, jako je lymfom, melanom, rakovina mléčné žlázy, leukémie a další.

Léčba rakoviny probíhá ve formě operací, chemoterapie nebo radiační léčby. Jako u všech rakovin je nejdůležitější podchytit nemoc v zárodku. Nepodceňujte proto neobvyklé bulky nebo skvrny na kůži, očích či mléčné žláze.

7.Blechy a klíšťata

Blechy se mohou objevit během života každého psa. Můžete se jich jednoduše zbavit správnými přípravky, které můžete zakoupit u veterináře nebo ve zvířecích obchodech.

Klíšťata mohou být závažnější problém. Nakažená klíšťata mohou psům způsobovat vážné zdravotní problémy.

8.Zlomeniny

Zlomeniny u psů a koček jsou častým následkem traumat, jako jsou například pády z výšky, srážky s automobilem, ale také důsledek nádorů a zánětů kostí.

Příznaky zlomenin kostí, hlavně v oblasti končetin, budou u většiny případů celkem jasně zřetelné: kulhání, krevní výron anebo otok v místě potenciální zlomeniny, deformace končetiny.

V případě zlomenin obratlů následují obrny končetin, neschopnost pohybu. Pokud máte podezření na zlomeninu lebeční kosti, projevují se bezvědomím, křečemi nebo epileptickými záchvaty.

9.Katarakty (šedé zákaly)

Šedý zákal je problémem především starších psů. Stejně jako u lidí může ovlivnit zrak psa v celkem podstatné míře.

Nemusí to však být problém pouze u starých psů, může se vyskytnout i poté, co si oko prošlo traumatem, nebo může být způsobený onemocněním. Může se objevit už po narození psa nebo se vyvinout během prvních pár týdnů života štěněte.

10.Artritida

Artritida je velmi běžná u starších psů. U každého pátého psa v Česku se podle průzkumů během života objeví artritida nebo osteoartritida. 

Artritida je zánět nebo otok kloubů. Příčinou můžou být abnormální vývoj kosti nebo kloubu, nestabilita okolních vazů a šlach, úraz a následné poškození kloubu, infekce, autoimunitní poškození kloubů.

Při léčbě artrózy se používají jak protizánětlivé léky, tak i látky vyživující a chránící poškozenou chrupavku. Napovědí příznaky, že pes pomalu vstává (především po ránu nebo v chladnějším prostředí) a je méně aktivní, než býval. 

Často je velmi těžké určit, zda pes trpí artritidou. Prvním příznakem může být neochota k pohybu, problém s vyskočením na gauč nebo do kufru auta, pomalejší chůze po schodech anebo vylehčování jedné z končetin.

Pokud byla u vašeho zvířete artritida diagnostikována, mohou cvičení, neklouzavé podlahy, masáže, správná hmotnost psa a protizánětlivé léky pomoci k jejímu šetrnějšímu průběhu.

Autor:Nejčtenější

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

Další z rubriky

VIDEO: Německý trpasličí špic je prcek, který vás nenechá ve štychu

Německý špic

Německý trpasličí špic je sice prcek, který vás nenechá ve štychu, ale také za to něco chce. V první řadě dost štěká,...

Proč nehladit uši mainské mývalí kočky. Ať se štětinkami nebo bez

Mainská mývalí kočka je největší mezi domácími plemeny koček, přitom je mazlivá...

Fascinují vás na obřích mainských mývalích kočkách krásné štětinky na špičkách uší? I díky nim připomíná divokého...

Co nejvíce trápí vaše psy a kočky? Deset nejběžnějších onemocnění

Návštěvě veterináře se nevyhne žádný majitel domácího mazlíčka.

„Zvířecí“ pojišťovna Petexpert sestavila na základě analýzy interních údajů a ve spolupráci se smluvními veterináři...

Najdete na iDNES.cz