Orangutaní šoumeni opravdu řádí jako stromoví lidé. Včetně roční Diri

  • 8
Rodina orangutanů sumaterských v pražské zoo se momentálně skládá z pětadvacetileté samice Mawar a jejích dvou mláďat. Dospívajícímu Gempovi je devět, samičce Diri je rok a půl. Od jejího narození byli k vidění pouze ve vnitřní expozici pavilonu Indonéská džungle, od minulého týdne už ale konečně mohou řádit venku.

Orangutani chodí běžně ven po celý rok, i v zimě mají tu možnost. Teď jsou venku až po roce a půl z velmi specifického důvodu. „Naše samice Mawar ve venkovním výběhu velmi ráda zůstává, a to často i několik dní, kdy vůbec nechce chodit domů přes noc. A velmi malé mládě je přece jen choulostivější než dospělý orangutan, takže jsme se báli toho, aby v noci nenastydlo,“ vysvětluje kurátor primátů Vít Lukáš, proč čekali, až mládě trochu odroste (o narození malé Diri více zde) a počasí současně dovolí jeho celodenní pobyt venku. Orangutani sumaterští patří k nejohroženějším lidoopům planety, opatrnost je tedy na místě.

Fotogalerie pražské rodiny

O to šťastnější teď orangutani jsou, protože venkovní výběh doslova zbožňují. Problém nemají ani s velmi blízkým kontaktem s návštěvníky, od kterých je dělí jen bezpečnostní sklo. Často právě u skla polehávají či posedávají a děti i dospělé si klidně a zkoumavě prohlížejí.

Výběh je velmi vysoký, protože orangutani jsou stromová zvířata, ne nadarmo jejich jméno v překladu znamená „stromoví lidé“. Velmi rádi šplhají, proto je jejich výběh plný lan a sítí, ale i vysoko postavených paland, které jsou až devět metrů nad zemí. „Na výšku postavenou hamaku si například oblíbila malá Diri, která využívá toho, že ji Mawar už pomalu pouští a velmi ráda po síti šplhá,“ popisuje Lukáš.

Je asi jen otázkou času, kdy se i malá Diri zapojí do orangutany velmi oblíbené hry s nejrůznějším oblečením a ložním prádlem. „Orangutani textil přímo zbožňují, čím větší kus, tím lépe. Balí se do něj, zakrývají se, staví si z něj hnízda, občas se i velmi slušivě obléknou,“ popisuje kurátor oblíbený enrichment orangutanů.  

Orangutani různé oblečení nebo ložní prádlo přímo zbožňují, protože se do něj...
Gempa pijící z pramene u jezírka. Svůj milovaný "hadr“ si i přitom přidržuje,...
Různé oblečení nebo prostěradla jsou pro orangutany vítaným zpestřením dne....

Kusy nejrůznějšího textilu jsou pro orangutany příjemným zpestřením dne. Gempa se dokáže i obléci.

Aby měli orangutani celodenní přístup k vodě, nechybí ve výběhu ani jezírko s průtokem, tedy s čistou a okysličenou vodou. Ale z bezpečnostních důvodů je v něm kvůli malé Diri jen deset centimetrů vody. Aby se neutopila, kdyby do něj náhodou spadla, protože lidoopi plavat neumějí.

Samice Mawar je skvělá matka, ale také trochu svéráz

Vztah mají mladý Gempa a jeho malá sestra úžasný, přestože Gempa už dospívá a vykazuje znaky dospělého samce. „K mláděti se opravdu chová jako starší sourozenec, čím dál častěji Diri vozí na svých zádech na krmení a hraje si s ní. Ale protože je Mawar velmi starostlivá matka, většinou si pro Diri dojde a zase si ji odnese, jakmile je ztratí z dohledu,“ popisuje Lukáš.

Jak orangutani žijí

Orangutani jsou individualisté. Na rozdíl od goril žijí samci osamoceně a se samicemi se potkávají pouze v době páření. Maximálně se do skupiny na čas spojí samice vychovávající mláďata.

Žijí v podstatě neustále v korunách stromů, na zem slézají minimálně, proto jsou tak obdivuhodně zruční. „Na rozdíl od goril ale ve větvích vůbec neskáčou, protože se pohybují v tenkých větvích a musí se jistit, aby nespadli. Pohybují se totiž i třicet čtyřicet metrů nad zemí, vždy se tedy minimálně dvěma končetinami drží, mají totiž chápavé a velmi zručné jak ruce, tak nohy,“ vysvětluje Vít Lukáš. Jejich velmi akrobatické výkony tak mohou sledovat i návštěvníci pražské zoo.

„Povahově jsou orangutani hodně nevyzpytatelní. Jsou zvířata, která mají velmi dobrý kontakt a vztah s chovateli i mezi sebou. Jiní jsou naopak až zákeřní a je u nich potřeba se mít na pozoru. „Orangutan vás totiž může přes mříž chytit za oblečení, přitáhnout si vás a ukousnout třeba prsty,“ vysvětluje Lukáš, že zdání roztomilého zvířete může hodně klamat.

Ani chovatelé to se starostlivou Mawar neměli a nemají jednoduché. Už před porodem odmítala opustit své hnízdo v jeskyni expozice a nenechala se vůbec zavřít do ložnice, kam normálně chovatelé orangutany zavírají na krmení třikrát denně.

„Po porodu se z hnízda nehnula téměř šest měsíců, maximálně si s mládětem přišla pro krmení přes mříž do zázemí, takže jsme o ni mohli pečovat jen velice nestandardním způsobem. Což samo o sobě není nic špatného, jen se kvůli tomu úplně zhroutil jejich pravidelný režim. Jinak ale naštěstí vše proběhlo bez problémů,“ může už dnes konstatovat kurátor. (Vzácné fotografie Mawar s mládětem z tohoto náročného období najdete zde.)

Nebude ovšem trvat dlouho a pražská zoo se bude muset poohlédnout po novém domově pro dospívajícího Gempu. Teprve až Gempa odejde, bude moci do pražské orangutaní rodiny přijít nový dospělý samec, který nebude příbuzný ani se samicí Mawar, ani  s malou Diri. Ta už v pražské zoo zůstane a je už dnes příslibem dalšího odchovu těchto vzácných lidoopů. Nový samec nahradí otce malé Diri, samce Padanga, který uhynul loni v prosinci (o příčinách více zde).